Projekcija o življenju sv. Petra na pročelju vatikanske bazilike [VIDEO]
Projekcija o življenju sv. Petra na pročelju vatikanske bazilike [VIDEO]
»V Galilejskem jezeru sem vrgel mrežo - takrat sem ga srečal. Rekel mi je: Hodi za menoj! Zato sem takoj zapustil čoln in mreže ter mu sledil.«
Tako bo na osrednjem vatikanskem trgu zvenelo od 2. oktobra naprej. Predvsem pa bodo podobe gotovo precej osupljive: podoben video prikaz na pročelju bazilike svetega Petra so pripravili že pred nekaj leti, ko je bila tema Frančiškova okoljska okrožnica Hvaljen, moj Gospod. Podobe narave, ki jih je bilo na Trgu sv. Petra mogoče videti v naravni velikosti, so bile resnično navdušujoče.
Papež je pobudo odobril, ne vem pa, ali bo na kakršen koli način pri njej sodeloval, saj je 21. ura zanj že nekoliko pozna.
Čeprav so nekateri to akcijo takrat kritizirali, saj so menili, da zmanjšuje dostojanstvo Trga sv. Petra, v Vatikanu zdaj pripravljajo novo projekcijo, v središču katere bo tokrat sveti Peter. Papež je pobudo odobril, kot je v predstavitvi za medije ta teden zatrdil kardinal Mauro Gambetti, Frančiškov generalni vikar za mesto Vatikan.
»Ne vem, ali bo sveti oče na kakršen koli način sodeloval, saj je 21. ura zanj že nekoliko pozna - običajno precej zgodaj odhaja v posteljo … Ne vem! Bomo videli …«
Devetkrat na dan na pročelju bazilike
»Hodi za menoj - Petrovo življenje« je naslov video predstave s posnetki iz bazilike svetega Petra in Vatikanskih muzejev, ki traja osem minut, vključuje pa tudi tridimenzionalne učinke. Projekcijo je pripravil italijanski »Mosaico Studio«, ki jo bo med 2. in 16. oktobrom devetkrat na dan med 21. in 23. uro predvajal na pročelju bazilike svetega Petra.
Namen omenjene pobude je pomagati romarjem in obiskovalcem, da spoznajo apostolovo življenje in duhovnost.
Uporabljene podobe so last Uprave bazilike sv. Petra in Vatikanskih muzejev, med njimi gre za dela pomembnih umetnikov, kot so Raffaello, Perugino in Guido Reni. Pripoved je strukturirana s pomočjo tehnoloških orodij, ki lahko uskladijo podobe, zvoke in besede v prepletanju starodavnega in sodobnega. Namen omenjene pobude je pomagati romarjem in obiskovalcem, da spoznajo apostolovo življenje in duhovnost, njegov zagon, padce, vztrajnost, dvome, solze in se tako prepoznajo v njegovi življenjski izkušnji.
»Približujemo se svetemu letu, ko v Rimu pričakujemo več kot 30 milijonov romarjev in obiskovalcev,« je pojasnil kardinal Gambetti. »Lahko si predstavljamo, da bodo želeli stopiti skozi sveta vrata … Zato je pomembno, da Cerkev doživljajo kot mater, ki vsakogar sprejme in zna vsakomur nameniti primerno besedo. Zato smo razmišljali o tem, da bi podobo Cerkve nekoliko odprašili in znova naredili vidnejše njene korenine: Cerkev, ki je bila sezidana na Petru in njegovi izpovedi vere v Kristusa, Sina živega Boga.«
Petrove poti in predavanja o sv. Petru
Zato želi Vatikan na novo pripovedovati zgodbo o Petru, živahnem ribiču iz Betsajde, ki je postal apostol in je pokopan pod baziliko svetega Petra. Videoprojekcija je le ena od številnih načrtovanih pobud, ki po besedah kardinala Gambettija nosijo naslov »Pot umetnosti in vere«. Pastoralna pot naj bi spremljala tudi obiskovalce bazilike sv. Petra.
»Ta pot bo vključevala vrsto pogovorov v baziliki; prvega z naslovom Lectio Petri bo 25. oktobra vodil kardinal Ravasi. Poleg tega bodo od decembra naprej vsak mesec v sodelovanju z generalnim vikariatom rimske škofije prirejali duhovne sprehode po različnih krajih v Rimu, povezanih s svetim Petrom. Vse skupaj bo trajalo do slovesnega praznika apostolov Petra in Pavla.«
Predvideli so tudi Petrovo pot po zgledu križevega pota: »Via Petri« z 12 postajami.
Kardinal Ravasi je v Vatikanu pristojen za kulturo, slovesnosti ob prazniku apostolov Petra in Pavla pa vsako leto priredijo na njun god, 29. junija. Načrtovana je tudi dnevna molitev ob Petrovem grobu v baziliki, ki bo dopolnjevala vsakdanji rožni venec – tega v baziliki že molijo. Predvideli so tudi Petrovo pot po zgledu križevega pota: »Via Petri« z 12 postajami (dvema manj kot pri križevem potu), ki naj bi jo od oktobra naprej na več sobot prehodili po Trgu sv. Petra.
»Ljudi želimo po zgledu Simona Petra spremljati pri srečanju z Gospodom in bližnjimi. Želimo, da bi se ob apostolovem grobu in v središču Cerkve počutili kot pravi romarji, da bi drug drugega prepoznali kot brate in sestre ter da bi se lahko vrnili domov z občutkom duhovne prenove.«
Neobičajno sodelovanje
Župnik v baziliki sv. Petra, Agnello Stoia, je še pojasnil: baziliko iz leta v leto obišče na milijone ljudi. »Za mnoge od teh ljudi, predvsem za kristjane, je obisk bazilike sv. Petra potovanje njihovega življenja! Zato so zdaj nekatere ustanove v Vatikanu in rimski škofiji združile moči; morda se sliši čudno, toda takšno sodelovanje ni pretirano pogosto.«
Skozi večno mesto se bo vila tudi nekakšna duhovna pot svetega Petra.
Različne zamisli in projekti povezujejo upravo bazilike sv. Petra, stolni kapitelj, župnijo svetega Petra in fundacijo »Vsi smo bratje«, ki jo je ustanovil kardinal Gambetti, pa tudi škofijo in mesto Rim. Kajti kot smo že omenili: skozi večno mesto se bo vila tudi nekakšna duhovna pot svetega Petra.
»Še vedno pripravljamo program. Ideja je, da bi se od decembra naprej vsak mesec srečali na drugem kraju v Rimu, povezanim s sv. Petrom. Od četrti Trastevere do sv. Janeza v Lateranu, od Via Sacra na Forumu do Via Appia Antica. Zadnji dogodek v počastitev velikega rimskega zavetnika bo molitveno bdenje 28. junija na Trgu sv. Petra, ki ga bosta vodila kardinala Gambetti in Ravasi. Zdi se mi lepa pobuda, ki je nenavadna tudi zaradi svoje odprtosti za škofijo in mesto Rim.«