»Prinesite slovenski Cerkvi nekaj pomladi«
»Prinesite slovenski Cerkvi nekaj pomladi«
Srečanja na daljavo se je udeležilo kar 150 redovnic in redovnikov, nekateri tudi iz tujih dežel, v katerih delujejo. Fotografija je ilustrativna. FOTO: Tatjana Splichal
Konferenca redovnih ustanov Slovenije (KORUS) je v sredo, 17. marca, organizirala vsakoletni redovniški študijski dan. Redovnice in redovniki, zbrani prek aplikacije Zoom, so prisluhnili predavanju nuncija msgr. Jean-Maria Speicha z naslovom 'Preroškost redovnikov in redovnic', nato pa z moderatorjem srečanja jezuitom p. Milanom Bizantom odprli debato o perečih vprašanjih redovništva v sedanji situaciji Cerkve in sveta.
Ven med ljudi, a ne s križem in zastavo
Msgr. Jean-Marie Speich (prav v teh dneh minevata dve leti, odkar je prevzel mesto nuncija v Sloveniji) je zbrane povabil, naj ne bodo salonski preroki. »Zapustite udobje svojih skupnosti, pojdite med ljudi, ki so oddaljeni od Boga, in jim pogumno spregovorite o Njem. Ne gre za to, da bi šli ven s križem in zastavo, pač pa z orožjem, ki nam ga je nakazal sv. Pavel, in to so: vera, upanje, ljubezen.«
Redovnice in redovnike je spodbudil, naj ne ostanejo pri teorijah, »preroštvo je konkretna naloga«, in naj v slovensko Cerkev prinesejo »nekaj pomladi« v obliki nasmehov, veselja, samozavesti. »Pustite preteklost za seboj in začnite gledati naprej. Ste dežela čebel, medu, zakaj ga ne bi dali nekaj še v odnose? Imate duhovnost, zakramentalno življenje, kaj bi radi še več!« jih je spodbudil.
Staranje skupnosti in pomanjkanje novih poklicev ne smeta biti razlog za malodušje, je prepričan nuncij. »Pustite Bogu, naj bo Bog, pa bo on pošiljal poklice. Naša naloga je, da vstopamo v intimen odnos z Bogom. Da poskušamo biti vljudni in prijazni, najprej v svoji skupnosti. To bo osnova za prihod novih članov.«
Nuncij: Pustite preteklost za seboj in začnite gledati naprej. Ste dežela čebel, medu, zakaj ga ne bi dali nekaj še v odnose? Imate duhovnost, zakramentalno življenje, kaj bi radi še več! FOTO: Tatjana Splichal
Za več povezovanja
Spodbudil je tudi k večjemu povezovanju kongregacij s podobno karizmo, ki se na ta način kljub staranju lahko medsebojno bogatijo, pa tudi k povezovanju škofijskih struktur in redovništva. »Ste že kdaj dobili obisk semeniščnikov, da bi jim lahko razložili svojo karizmo in življenje? Tu imamo še veliko priložnosti.«
Udeleženci študijskega dneva so s pomočjo frančiškana p. Mirana Špeliča v vlogi prevajalca nunciju zastavili tudi številna konkretna vprašanja, od problema formacije, odnosov in individualizma v skupnostih, pretiranega »sledenja paragrafom«, iskanja novih okolij, kjer bi morali biti prisotni: npr. med begunci in brezdomci. Poudarili pa so tudi dobro izkušnjo tistih, ki so stregli korona bolnikom, in tistih, ki so priskočili na pomoč priseljenim družinam iz Venezuele.
Na študijskem dnevu prvič tudi sestre karmeličanke
Srečanja na daljavo se je udeležilo kar 150 redovnic in redovnikov, nekateri tudi iz tujih dežel, kjer delujejo: iz Ukrajine, Avstrije, Črne gore, Barcelona, Rima in Bergama. Zaradi načina izvedbe so se mu lahko pridružile tudi sestre karmeličanke iz Sore, ki so ob zaključku vse zbrane pozdravile s sporočilom: »Vesele smo, da smo bile prav zaradi teh 'posebnih' razmer tudi me povezane z vami. Ostajamo povezani v molitvi, kajti kot pravi sv. mala Terezija: Silna je moč molitve!«