Primer Leskovec: Martinovanja brez blagoslova vina pač ni
Primer Leskovec: Martinovanja brez blagoslova vina pač ni
V telovadnici Osnovne šole Leskovec pri Krškem vsako leto organizirajo martinovanje po starih in novih šegah, na katerem se zbere približno 350 ljudi, da si ogledajo kulturni program, del katerega je tudi blagoslov vina. Tamkajšnje kulturno društvo je za letos prireditev odpovedalo. Odvrtelo se je burno sosledje dogodkov, ki so jih spremljale razgrete razprave na družbenih omrežjih, zadeva je prišla na razpravo v slovenski parlament. Da bi bolje razumeli, kje je srž problema, ali je to v župnikovem blagoslovu, v prisotnosti alkohola v šolskih prostorih ali v sovražnem govoru, razčlenimo dogajanje.
Želeli so povezati in nasmejati Leskovčane
Na vabilu na letošnje martinovanje v Leskovcu pri Krškem, že 21. po vrsti, piše, da bosta v soboto, 16. novembra, za »veselo vzdušje v družbi prijateljev poskrbela legendarna lika Tine in Minka, ki že vrsto let skrbita za smeh leskovške publike ob tem priljubljenem prazniku. Ker se tudi njima leta že poznajo, se tokrat odpravljata v toplice – pa ravno ob svetem Martinu! Se bo mošt kar sam spremenil v vino?«
Začetek zapleta: vprašanje mestne svetnice
V četrtek, 7. novembra, je »na seji Občinskega sveta Mestne občine Krško svetnica Gibanja Svoboda Tamara Vonta zastavila vprašanje, kakšno stališče ima občina glede naše prireditve, ki naj bi potekala v Osnovni šoli Leskovec pri Krškem, glede na to da imamo v Leskovcu novo dvorano za prirejanje dogodkov. Izpostavila je blagoslov vina oz. predvsem dejstvo, da se na odru pojavi alkohol. Bili smo tiho.« Tako je v svoji izjavi začetek zapleta opisalo Kulturo društvo Leskovec pri Krškem.
Naslednji dan je na omrežju X poslanka Svobode in nekdanja ministrica Emilija Stojmenova Duh objavila vabilo na martinovanje in problematizirala, da bo v javnih prostorih župnik blagoslovil mošt. "Martinovanje na OŠ!!!, kjer bo ‘mošt blagosovil gospod župnik’". Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje je pozvala k ukrepanju.
Slovenska kultura je povezana s katoliškostjo
Njen poziv so številni razumeli kot nestrpnost do slovenske identitete in nespoštovanje slovenske kulture in običajev, ki so pogosto povezani z blagoslovom. Spomnimo na primer na blagoslov velikonočnih jedi, koledovanje in blagoslov konjev na štefanovo.
Ste že pisali Miklavžu? Ideje za darila, ki dišijo po božjem!
Pritisk na šolo* in odpoved prireditve
V izjavi kulturnega društva iz Leskovca so objavili, da so v šoli na začetku tedna svoj obisk napovedale različne inšpekcije, če se bo prireditev odvila v šolskih prostorih*. Zaradi tega je kulturno društvo prireditev popolnoma odpovedalo. »Žal nam je, da smo šolo, s katero smo vsa leta odlično sodelovali, spravili v tako nezavidljiv položaj,« so zapisali. Kot pravijo, sta jim ostali dve možnosti, in sicer da martinovanje izvedejo v novi dvorani, ki sprejme le 140 ljudi, ali pa prireditev odpovejo, kar se je tudi zgodilo.
V svoji izjavi je kulturno društvo zapisalo, da bodo do prihodnjega leta našli ustrezno rešitev za izvedbo martinovanja in da si želijo, da bi Tamara Vonta pravi čas dala kulturnemu društvu »dobronameren nasvet, naj spremenijo koncept prireditve«. Čutijo se prizadete, da so namesto pohval za ohranjanje slovenske tradicije in razvoj kulture v domačem kraju dobili nož v hrbet, kot so se izrazili. »Vsekakor si lahko odpoved našega dogodka gospa Vonta pripiše na svoj seznam uspehov, ki jih je dosegla za lokalno okolje, iz katerega prihaja. Naša vrata so zanjo še vedno odprta. Škoda le, da nanje ni potrkala že prej, da bi vzpostavili skupni dialog, ki ga je obljubljala pred volitvami.«
Odpoved prireditve je sprožila jezo in razočaranje
Na družbenih omrežjih in med ljudmi je zaradi odpovedanega martinovanja završalo. V lokalnih medijih so se pojavili razočarani odzivi, da so prireditev odpovedali in klonili pod pritiski. Iz komentarjev razberemo, da ljudje ne razumejo, zakaj bi bila izvedba tovrstne prireditve v šolski telovadnici težava.
Mestna občina Krško je v izjavi zapisala: »Predmetna prireditev je glede na njeno tradicionalno izvedbo razumljena kot kulturno-etnološki dogodek, katerega del programa je tudi blagoslov vina, ki je v naših krajih tradicionalno povezan s samimi običaji ob martinovanju. Nenazadnje se tudi številne evropske države ob martinovanju oz. martinovem na raznolik način spominjajo omenjenega svetnika.«
Županu je žal, da niso rešili zadeve na sestanku
Župan Mestne občine Krško Janez Kerin, ki je bil v preteklosti tudi sam predsednik Kulturnega društva Leskovec pri Krškem, je za Slovenske novice povedal, da se mu zdi škoda, da medijskega pompa okoli martinovanja v Leskovcu niso preprečili s konstruktivnim sestankom. Predvsem z vidika, da več športnih, kulturnih in zabavnih prireditev – ne le pri nas – poteka v šolskih prostorih. Tudi veselice. V končni fazi pa so včasih rekli, da so šola, cerkev in policija sestavni deli družbe, tudi v MO Krško in drugod,« je povedal župan Kerin. Poudarja, da prisotnost župnika v preteklosti ni bila nikoli sporna.
Župnik v Leskovcu: Martinovanja brez blagoslova vina pač ni
Župnik v Leskovcu Matej Gnidovec je o dogodku zapisal: »Upravni odbor kulturnega društva se je glede na situacijo odločil, da prireditev odpove, ker je v takih okoliščinah ne morejo izpeljati ne v osnovni šoli niti v domu krajanov Leskovec. Vedo pa, da martinovanja brez blagoslova vina pač ni.«
Matej Gnidovec se sprašuje, ali je navzočnost katoliškega duhovnika ob blagoslovu vina res tako moteča, saj blagoslov vendar pomeni dobro govoriti.
»Kot slovenski narod smo očitno globoko padli glede spoštovanja temeljnih vrednot in spoštovanja verske svobode in kot se je takoj po objavi izjave kulturnega društva pokazalo, gre tukaj za popolnoma politični boj. Blagoslov domačega župnika pa je pristal na bojnem polju med prepričanji vladajoče politike in tradicionalnim slovenskim človekom,« je zapisal Gnidovec v izjavi, ki jo je na svoji spletni strani objavila tudi Škofija Novo mesto.
Komentarje dogajanja v vladi razumejo kot sovražni govor
V sredo, 13. novembra, so v Gibanju Svoboda dejali, da je Tamara Vonta zaradi svojega nasprotovanja izvedbi martinovanja v šolskih prostorih žrtev sovražnega govora. Vonta je to menda storila "z namenom zaščite vrednot in načel, ki se vežejo na izobraževalne ustanove". "Zaradi svojega mnenja je bila deležna grobih napadov, ki nimajo prostora v strpni in odprti družbi," so zapisali v stranki. Podrobnosti o napadih niso zapisali, poroča STA, je bila pa Vonta žaljivk deležna tudi na družbenih omrežjih, med drugim na račun njenega izgleda.
Poskušali umiriti žogico
O sovražnem govoru do Tamare Vonta pa so razpravljali tudi na seji naslednji dan, 14. novembra, in sicer v kontekstu pozivanja k nasilju nad sodniki. Kljub vsemu so se strinjali, da je martinovanje del slovenske tradicije. Minister Han je ocenil, da bi kot lokalni politik ravnal drugače kot Vonta in na martinovanje raje šel, kot pa to problematiziral, je dejal, da so napadi, ki so temu sledili, vendarle nesprejemljivi.
Ministrica za kulturo Asta Vrečko je priznala, da pogosto »šolske dvorane v lokalnih okoljih postanejo centri lokalne skupnosti, takšnih in drugačnih prireditev, kadar ni dovolj velikih dvoran drugje«.
Bodo kulturna društva omejila svoje delovanje?
Poslanec SDS Tomaž Lisec je opozoril: »Še najbolj me žalosti, ker imamo v Sloveniji ogromno domačih kulturnih društev, ki izvajajo različne prireditve ob različnih priložnostih, in očitno se bodo vsi spraševali, ali si bodo sploh še upali izvajati take prireditve.«
Na podobno je v svoji izjavi opozorilo tudi Kulturno društvo Leskovec: »Naš zapis naj služi kot dobronameren poduk ostalim društvom v Mestni občini Krško in po Sloveniji, saj se očitno za pridobivanje političnih točk žrtev ne izbira.«
* Podatek smo želeli preveriti pri ravnateljici OŠ Leskovec pri Krškem. Odgovor še čakamo. Ko ga prejmemo, bomo dopolnili članek.