Pričevalke in oznanjevalke življenja [FOTO]
Pričevalke in oznanjevalke življenja [FOTO]
Ustanova deluje že 24 let, družinam pomaga na razne načine, denarno mesečno okrog 55-im. Podpira jo okrog 300 dobrotnikov. Družine, ki jih povezuje, so se na Brezjah tokrat zbrale drugič; prej so se v Dolenjskih Toplicah. Srečanje je pripravila uprava Ustanove Anin sklad s predsednikom p. Milanom Kosom na čelu, tudi provincialnim ministrom Slovenske minoritske province sv. Jožefa, in tajnico uprave s. Hermino Nemšak, predstojnico Vikariata Kongregacije frančiškank brezmadežnega spočetja. Na srečanje se je prijavilo 35 družin s tremi do enajstimi otroki; pridružili so se jim še drugi člani uprave dobrodelne ustanove, člani raznih redov, številni dobrotniki in drugi romarji.
Družine – »jedro zdrave družbe današnjega časa«
Srečanje družin Aninega sklada se je začelo ob 10. uri z mašo, ki jo je na trgu pred brezjansko baziliko daroval sam ljubljanski nadškof metropolit msgr. Stanislav Zore, vsa leta velik podpornik ustanove. Zbrane je najprej pozdravil p. Milan Kos. Poudaril je, da sta »namen in poslanstvo Aninega sklada usmerjena v posredovanje materialne in duhovne pomoči ter v osebno spremljanje večjih družin«. Sklad si prizadeva za to, »da bi se več staršev odločalo za tretjega in četrtega otroka, da bi bile številčnejše družine v družbi bolj razumljene, da bi se med seboj spoznavale in podpirale, da se bo pospeševal pozitiven odnos do zdravega družinskega življenja. Da bi bilo javno 'ozračje' naklonjeno družinskim vrednotam in da bi bile družine z več otroki obravnavane prednostno ... Vse to nas združuje in povezuje; tako upravo, nadzorni svet, družine in dobrotnike.«
Srečanje je izročil Mariji Pomagaj, obenem pa zaželel, »naj bo današnja maša znamenje naše hvaležnosti in zahvale za vse milosti ter priprošnja, da bi naše družine ostajale pričevalke in oznanjevalke življenja in jedro zdrave družbe današnjega časa«.
Vdano sprejemati Božjo voljo
Nadškof Zore je v svojem nagovoru družinam povedal, da si ustanova Anin sklad s srečanji ob godu svoje zavetnice »prizadeva potrditi in poglobiti spoznavanje Božje volje, jo sprejemati in razodevati tudi drugim«. Odkrito je dejal, da Božja volja ni vedno takšna, kot bi si želeli, je celo zahtevna. In opozoril: »Kadar Božjo voljo zavrnemo, takrat zavrnemo tudi Božjo pomoč, blagoslov in bližino.« Če jo sprejmemo, se pozneje izkaže: »Hvala Bogu, da sem se odločil tako, kot mi je Bog ponudil, ker je moje življenje blagoslovljeno. /…/ Z vsakim otrokom, ki ga sprejmemo, je naše življenje blagoslovljeno.« Kot je naredil oče, ki se je pri tretjem otroku odločil, da bo ta zadnji, nato pa je voljno sprejel vse naslednje. In nazadnje spoznal, da bi pogrešal vsakega izmed njih, če ga ne bi bilo, je bil za vse hvaležen Bogu in ženi.
Ljubljanski nadpastir je nazadnje družine povabil, naj si bodo v medsebojno oporo, si pomagajo in povezujejo. »Da skupaj nosite križ in delite veselje. Da drug drugega podprete, dvignete, spodbudite in odpirate oči za lepoto in prihodnost, spodbujate v upanju. Ljudje potrebujemo to bližino in pomoč, da moremo ostajati zvesti Bogu in njegovim zapovedim v svetu, v katerem smo.«
Da bi bilo tako, so se navzoče družine pod vodstvom p. dr. Viktorja Papeža izročile Mariji Pomagaj s čudovito lepo zapetimi litanijami Matere Božje.
Petje med mašo je vodila s. Mirjam Černigoj, članica reda Šolskih sester sv. Frančiška Kristusa Kralja.
Pričevanje družin
Maši so sledile zelo živahne, predvsem pa pričevalne predstavitve družin, ki so se udeležile srečanja. Večinoma z manj otroki, kot jih sicer imajo, kajti nekatere bi, če bi prišle v celoti, potrebovale skorajda minibus oz. zadosti veliko družinsko vozilo. Povedale so, kako dolgo so članice ustanove, kaj jim to članstvo pomeni in kaj so pridobile predvsem na duhovni, prijateljski in povezovalni ravni skupaj z drugimi družinami. S tem so najbolj prepričljivo potrdile, kako pomemben in daljnosežen korak je z ustanovitvijo sklada naredila ustanoviteljica Konferenca redovnih ustanov.
Predstavitve družin je spretno vodil p. Kos.
Ljubezen v družini in pot svetosti
Starši številnih otrok so nato še posebej pozorno prisluhnili zakoncema Daniju in Vilmi Siter (predstavila ju je in se jima zahvalila članica uprave ustanove Nadja Mehle), ustanoviteljema društva Družina in življenje, otroci pa so se ta čas zbrali ob salezijanskem minibusu veselja Skala, kjer so uživali v raznih igrah, za katere pa je bilo potrebne kar veliko spretnosti. Nekatere so bile tekmovalnega značaja, a otroke je treba na pameten način spodbujati tudi k temu, predvsem pa druženju, hkrati pa zavedanju, da je igra le igra, življenje pa zelo resna stvar.
Kako je s tem v zakonu, sta iz lastne izkušnje, druženja in svetovanja zakoncem, predvsem pa povedanim na nedavnem desetem svetovnem srečanju družin s papežem Frančiškom v Rimu, spregovorila zakonca Siter. Kako naj zakonca najprej ljubita drug drugega, saj bosta potem tudi otroke, jih sprejemala, ob tem pa rasla in zorela v svetosti. Zahtevna naloga, a uresničitev je mogoča tudi danes. S pogostim prejemanjem zakramentov, redno molitvijo ter vsakodnevnim branjem in premišljevanjem Božje besede. Kadar zaškriplje, pa po pomoč k Mariji Pomagaj, pri kateri so se tudi tokrat – pred njeno milostno podobo – ustavile in jo prosile pomoči številne družine.
V zelo vročem dnevu so se nazadnje v senci dreves okrepile z dobrotami mesarije Arvaj in osvežujočo pijačo. Vmes so si vzele tudi čas za prijateljski pomenek.