Kot najstnik je domov pripeljal dve čebelji družini, danes jih ima 120 [FOTO, VIDEO]
Kot najstnik je domov pripeljal dve čebelji družini, danes jih ima 120 [FOTO, VIDEO]
Tilen si je že kot otrok želel imeti domačo žival, vendar mu tega doma niso dovolili, čeprav so v preteklosti imeli kmetijo. »Starši so menili, da nisem dovolj odgovoren, da bi skrbel za živali, kot so koze, kokoši ali krave. Zato sem se pri štirinajstih letih odločil za čebele in domov pripeljal svoji prvi dve čebelji družini,« se spominja.
Na vprašanje, kaj ga je najbolj pritegnilo k čebelarstvu, je Tilen poudaril, da se zaveda, kako pomembne so čebele. »Če čebel ne bi bilo, pravijo, da bi človeštvo v petih letih izumrlo.« Poleg tega je omenil, da rad uživa med in medene izdelke, kar ga je še dodatno pritegnilo k temu hobiju. Čebele pa so mu zanimive tudi zato, ker so drugačne od ostali živali. »Za živali na kmetiji je treba skrbeti vsak dan, zjutraj in zvečer. Pri čebelah je zgodba drugačna – delo je sezonsko, poleti več, pozimi manj.« Prav ta raznolikost dela ga je spodbudila, da se je odločil zanje.
»V naši družini nisem imel nobenih predhodnikov, ki bi se ukvarjali s čebelarstvom." Kljub temu je imel srečo, saj je ob začetkih našel mentorja, ki je skrbel za njegove prve čebelje družine in ga uvajal v svet čebelarstva. Starejši gospod mu je omogočil, da svoji prvi dve čebelji družini preseli v njegov čebelnjak, ki je bil le 100 metrov oddaljen od Tilnovega doma.
Vse skupaj se je začelo prav tam, v mentorjevem čebelnjaku
Tilen je hitro prevzel skrb za svoje čebele in pomagal pri oskrbi družin. Zaradi starosti in bolezni mentor ni več zmogel skrbeti za čebelnjak in čebelje družine, zato je sam prevzel več odgovornosti. Gospod je opazil Tilnovo navdušenje nad čebelarstvom in se odločil, da mu pred svojo smrtjo prepusti čebelnjak: »Kljub temu, da nisva bila v sorodstvu, se je gospod odločil, da mi vse zaupa. Kmalu zatem je žal umrl, tako da sem ostal sam z vsemi čebeljimi družinami.«
Žal je prehitro odšel, a vseeno mi je prenesel ogromno znanja. To mi ogromno pomeni.
»Čebele te naučijo veliko«
»Ko sem začel čebelariti, sem bolje spoznal, kako deluje čebelja družina in koliko časa čebela živi. Ugotovil sem, da se čebele izležejo po 21 dneh in da poleti živijo približno 40 dni. Ko je intenzivna paša, imajo čebele več dela in hitreje umrejo. V obdobjih brez paše pa živijo nekoliko dlje,« razloži. Čebele ves čas marljivo delajo, kar je zanj pomembna vrednota, ki bi jo morali tudi ljudje bolj ceniti. »Ko opazujem čebele, se zavem, kako pomembni sta pridnost in marljivost. Mi imamo zdravje, a vseeno pogosto jamramo, čebele pa ne, kljub kratkemu življenju delajo ves čas.«
Tilen ne le da sam živi po teh vrednotah, temveč tudi rad ozavešča druge o pomenu čebel. Kot mlad čebelar je bil vesel, da je našel mentorja, ki mu je pomagal na začetku njegove poti. Zdaj želi to znanje predajati naprej. »Stal sem ob strani mladim čebelarjem, jih učil in jim svetoval. In še danes čebelarijo, kar pomeni, da jim je uspelo.«
Vas zanima, kako izgleda Tilnov dan, ko obišče čebelnjak? Poslušaj v podkastu.
Apiterapevtski čebelnjak
Na začetku je začel z dvema čebeljima družinama, nato se je njegovo čebelarstvo povečalo na trideset družin. Prišel je do točke, ko se je moral odločiti, ali se bo čebelarstvu posvetil profesionalno ali zmanjšal obseg. »Takrat se mi je ponudila super priložnost in sem kupil celotno čebelarstvo, kar mi je olajšalo delo in povečalo čebelarstvo na približno 100 družin,« pojasni.
»Najprej sem narisal načrte, nato smo posekali les in postavili čebelnjak,« razloži. Posebnost tega čebelnjaka je steklena stena, ki omogoča opazovanje čebel skozi vse letne čase, in poslikani panji, ki ponazarjajo slovenske kraje, od Pirana do Ptuja. Leta 2022 je postal poklicni apiterapevt.
Kaj sploh je apiterapija?
Apiterapija vključuje uporabo čebeljih produktov, kot so med, cvetni prah, matični mleček in propolis, za krepitev imunskega sistema in lajšanje zdravstvenih težav. V čebelnjaku izvaja dve terapevtski storitvi: lajšanje težav z dihalnimi potmi in masažo z medom. »Tudi sam izvajam masaže z medom, kar je odlična izkušnja,« pove. Med pogovorom je zaupal tudi, kateri med je najbolj primeren za masažo.
Tilen pripoveduje o svojih izkušnjah s čebelami, kjer omeni, da ga čebelji piki spremljajo vse od začetka njegovega čebelarjenja. »Spomnim se prvih pikov v prste – zelo boleče in neprijetne. Prsti so tako otekli, da jih nisem mogel niti skrčiti,« pravi. Vendar se je telo skozi leta navadilo in zdaj na pike ne reagira več z oteklinami ali alergijami, čeprav je občutek ob piku še vedno neprijeten. Poudarja, da se sčasoma v telesu razvije neka vrsta protistrupa.
Omeni tudi zanimivo dogodivščino, ko je pobiral čebelji roj, ki je visel 7 metrov visoko na drevesu. »Postavil sem lojtro, se oblekel v skafander in otresel roj v škatlo, a so mi čebele prišle pod zaščitno opremo. Na višini sedmih metrov, privezan z gasilskim pasom, sem imel pod obleko več kot štirideset čebel.« Hitro je splezal dol, odtekel v gozd in se otresel čebel, a na srečo ni utrpel hujših posledic.
»Pri šestnajstih letih sem oddal oglas na Bolhi: 'Varno odstranim čebelji roj', čeprav domačih nisem obvestil,« se nasmehne. Kmalu so ga poklicali iz Tacna, kjer so našli čebelji roj. Čeprav ni imel nobenih izkušenj, je šel tja z veliko poguma. »Vsi so me gledali, jaz pa brez izkušenj. Pol čebel je padlo v škatlo, pol pa zletelo. Na koncu smo se vsi razbežali, a še danes je ta družina pri meni v čebelnjaku.«
Ljubitelj motorjev in mizarstva
Tilen poleg čebelarstva najde čas tudi za druge strasti. Ko ni v čebelnjaku, se rad odpravi na ceste s svojim motorjem. »Doma imam v garaži parkiran motor in se ljubiteljsko odpravim na vožnje, seveda po omejitvah,« v šali doda. Na vprašanje, kam se najraje odpelje, pove, da pogosto izkoristi bližino slovenskih znamenitosti: "Slovenija je majhna, a ima veliko izletniških točk. Velikokrat se odpravim proti morju, kjer lahko uživam v vročini, se kopam in si privoščim dober sladoled. Vse je na enem mestu."
Poleg čebelarstva in motorističnih izletov se Tilen zanima tudi za mizarstvo. »Čeprav sem strojni tehnik, sem med študentskimi deli spoznal veliko različnih opravil,« pojasni. Ko se je odločil preizkusiti nekaj novega, ga je pritegnilo mizarstvo, saj mu omogoča ustvarjanje in delo z rokami, kar je blizu njegovi ustvarjalni naravi.
Vse pretekle epizode podkasta Mladost na kmetiji poslušajte tukaj.