Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

(Pre)slišan duhovniški klic

Bogomir Štefanič
Za vas piše:
Bogomir Štefanič
Objava: 06. 11. 2024 / 07:49
Čas branja: 3 minute
Nazadnje Posodobljeno: 07.11.2024 / 10:16
(Pre)slišan duhovniški klic
Bogomir Štefanič. FOTO: Tatjana Splichal

(Pre)slišan duhovniški klic

Ob praznikih vseh svetih in vernih rajnih se je znova postavilo vprašanje: kdaj bo 3.450 žrtev, izkopanih iz Jame pod Macesnovo gorico v Kočevskem rogu in »začasno« shranjenih v garaži kočevskega komunalnega podjetja, dobilo temeljno civilizacijsko pravico do groba na kraju, ki si ga zanje želijo njihovi svojci – v prestolnici slovenske države?

To vprašanje ostaja neodgovorjeno že dve leti. Oktobra 2022 je bil namreč dokončan organizacijsko in izvedbeno izredno zahteven projekt izkopa posmrtnih ostankov iz zminiranega roškega brezna, kjer so bili dokazano pobiti slovenski možje in fantje. Zanje je bila 31. oktobra 2022 v kočevski župnijski cerkvi darovana maša zadušnica, nekaj dni pozneje pa so bili posmrtni ostanki iz Kočevskega roga prepeljani v prostore Komunale Kočevje. In so še vedno tam, ker je na ravni državna izvršna oblast-ljubljanska mestna oblast očitno prišlo do blokade upravičenega pričakovanja svojcev in organizacij, ki jih predstavljajo, naj bodo roške žrtve pokopane v Ljubljani.

Na nevzdržno stanje, ko so posmrtni ostanki žrtev shranjeni na kraju, kjer svojci in duhovniki do njih nimajo dostopa, so javnost najbolj odločno opozorili duhovniki kočevske in črnomaljske dekanije. Med letošnjo roško spominsko slovesnostjo prvo junijsko soboto pri morišču pod Krenom je njihov apel predstavil viniški župn...

Prispevek je dostopen samo za naročnike Družine.

Nazaj na vrh