Zakaj je odstopil papežev »finančni minister«?
Zakaj je odstopil papežev »finančni minister«?
Sveti oče je za Guerrerovega naslednika imenoval ekonomista Maximina Caballera Leda, doslej tajnika omenjenega delovnega telesa, ki ga s p. Guerrerom veže dolgoletno prijateljstvo. Kot spominjajo pri spletnem portalu Vatican News, je 62-letni Caballero po Paolu Ruffiniju, prefektu Dikasterija za komunikacije, tako postal še en laik na čelu ugledne ustanove Svetega sedeža.
Po navedbah Vatikana se je papež p. Guerreru toplo zahvalil »za predanost, ki jo je izkazal pri svojem služenju Svetemu sedežu«. P. Guerrerru je uspelo »urediti vatikansko gospodarstvo«. Frančišek je iskreno pohvalil »odločno in zahtevno delo, ki je obrodilo veliko sadov«, in sobratu jezuitu zagotovil svoje molitve.
»Žalost, pa tudi hvaležnost in zadovoljstvo«
Z napovedjo odstopa je 63-letni p. Guerrero zaposlenim in sodelavcem Tajništva za ekonomijo istočasno poslal pismo, v katerem je pojasnil razloge za svojo odločitev: »Veste,« piše, »da sem bil letos operiran in sem še vedno v postopku zdravljenja, zaradi česar so se mi pojavili nekateri stranski učinki. Ti mi še posebej otežujejo opravljanje tako zahtevne naloge, kot je ta, ki jo opravljam, in ki zahteva večjo telesno zmogljivost in miselno zbranost, kot jo premorem trenutno.«
V pismu p. Guerrero opisuje svojo pot v zadnjih treh letih in pravi, da odhaja »z žalostjo, pa tudi z veliko hvaležnostjo Gospodu, svetemu očetu in vsem vam ter z zadovoljstvom, da smo skupaj prispevali h gospodarski reformi, h kateri je pozval papež Frančišek«.
Guerrero zadovoljen z doseženim
»Skupaj in v sodelovanju z drugimi vatikanskimi ustanovami smo svetemu očetu pomagali narediti pomembne korake pri gospodarski organizaciji rimske kurije, preglednosti in verodostojnosti Svetega sedeža v gospodarskih zadevah. Pomagali smo razjasniti pravila, vendar je veliko stvari še v pripravi: centralizacija naložb, nadaljnja ureditev in poenostavitev razpisov, da bi bili bolj pregledni in racionalni; ustanovitev direktorata za človeške vire, kar je nov izziv za izboljšanje delovnih pogojev in delovnega ozračja pri Svetem sedežu; in načrtovanje večje uporabe računalniških postopkov.«
Varčnost mora biti vedno služabnica in nikoli gospodarica, kar še toliko bolj velja za ustanovo, kot je Sveti sedež.
»Zdaj vstopamo v novo fazo,« pojasnjuje p. Guerrero, »ki zahteva zmogljivejšega človeka, predvsem pa človeka, ki lahko v celoti izkoristi svoje moči.« Prefekt v odhajanju še doda: »Izkušnje kažejo, da so v postopku reform koraki naprej in koraki nazaj, vendar z leti vidimo resničen napredek. Nismo več na točki, na kateri smo začeli. Vsekakor vemo, da biti nadzornik vedno pomeni biti v neprijetnem položaju za tistega, ki je nadzorovan. Prepričan sem, da boste svoje delo nadaljevali ponižno, v duhu služenja in sodelovanja z drugimi ustanovami kurije. Varčnost mora biti vedno služabnica in nikoli gospodarica, kar še toliko bolj velja za ustanovo, kot je Sveti sedež.«