Predsednika za čim prejšnjo vrnitev Narodnega doma
Predsednika za čim prejšnjo vrnitev Narodnega doma
Predsednika bosta pokrovitelja projekta EPK 2025 v Gorici in Novi Gorici. FOTO: UPRS
Da bi leto dni po dogovoru o vrnitvi tržaškega Narodnega doma slovenski narodni skupnosti, ki sta ga 13. julija lani ob obeležitvi 100. obletnice požiga doma podpisala predsednika Slovenije in Italije, lahko prišlo do zaključka procesa vračanja, sta se na današnjem ponovnem srečanju, tokrat v Rimu, zavzela Borut Pahor in Sergio Mattarella, hkrati pa napovedala jesenski skupni obisk Gorice in Nove Gorice, ki bosta »kot dve Gorici in eno mesto« Evropska prestolnica kulture 2025. Prav tako sta potrdila skupno pokroviteljstvo nad projektom, ki »daleč presega regionalne okvire, je evropski v samem bistvu in ga velja upoštevati kot model sožitja in sodelovanja«.
Tudi o zastopstvu slovenske narodne skupnosti v italijanskem parlamentu
Pahor je današnje srečanje, ki je nadaljevanje rednega dialoga predsednikov tudi med epidemijo, ocenil za zelo koristno, so sporočili iz njegovega urada. »Sprejela sva odločitve, ki bodo pozitivno vplivale na odnose med državama,« je prepričan predsednik Pahor, ki je bil prvi letošnji gost prvega moža Italije. Predsednika sta se posvetila tudi vprašanju političnega zastopstva slovenske narodne skupnosti v italijanskem parlamentu po sprejeti odločitvi o znatnem zmanjšanju števila poslancev in senatorjev. Mattarella je izrazil pripravljenost skrbno spremljati razpravo, da bi slovensko zastopstvo ostalo v italijanskem parlamentu. Hkrati sta se predsednika pogovarjala še o izzivih Evropske unije in se zavzela za premagovanje razlik namesto poglabljanja.
Sprejem z vojaškimi častmi pred Kvirinalsko palačo, uradno rezidenco predsednika Republike Italije, pred srečanjem predsednika republike z italijanskim predsednikom Mattarello v Rimu. @Quirinale pic.twitter.com/i5M1tyKU5g
— Borut Pahor (@BorutPahor) April 14, 2021
Tomaž Simčič: Vrnitev stavbe od manjšine terja nov koncept organiziranosti
Tik pred lanskim julijskim obiskom obeh predsednikov je tržaški šolnik in zgodovinar Tomaž Simčič v komentarju za Družino med drugim zapisal: »13. julij 2020 bo dan, ko bodo v ospredju simbolična dejanja. Slovesnost bo prerasla v dogodek, nabit s sporočilnostjo, kakršne v odnosih med italijanskim in slovenskim narodom v preteklosti ni bilo veliko. /…/ A pravi izziv je naslednji: vrnitev stavbe, ki že v svojem imenu vsebuje besedo 'narodni', od manjšine terja, da izoblikuje nov koncept lastnega samorazumevanja in organiziranosti. Zahtevna, ne pa nemogoča naloga, zlasti glede na okoliščino, da bo glede na trajanje postopkov predaje časa za to več kot dovolj.«
_ _ _
SORODNE VSEBINE:
Tržaški narodni dom in sprava
SSO: Zgodil se je zgodovinski dan
Dobrodošlica krovnih organizacij predsednikoma
Narodni dom v Trstu bo vrnjen Slovencem