Predsednica republike je podpisala odlok o razpisu evropskih volitev, toda ali je Slovenija sploh članica EU?
Predsednica republike je podpisala odlok o razpisu evropskih volitev, toda ali je Slovenija sploh članica EU?
Slovenija je zaradi tega že včeraj pozvala Evropski parlament (EP), da se javno opraviči. Stalni predstavnik pri Evropski uniji Iztok Jarc je vodji kabineta predsednice Evropskega parlamenta poslal pismo in zahteval, da se napaka popravi, je poročal portal MMC RTV SLO. Pozval je še, da se EP javno opraviči za nastalo napako.
Romana Tomc se ne čudi
Slovenska evropska poslanka iz vrst SDS je na omrežju X dogajanje komentirala z naslednjimi besedami: »Dokumenta nisem videla, me pa ne bi čudilo, če bi bilo to res. Podobno je leta 2021 nastajala tudi 'poglobljena' analiza o demokraciji, vladavini prava in temeljnih pravicah v Sloveniji, ki je kasneje služila kot podlaga za napad na vlado Janeza Janše.«
Nemec zahteval opravičilo
Evroposlanec Matjaž Nemec pa je v pismu predsednici Evropskega parlamenta Roberti Metsoli med drugim zapisal, da je letak nesprejemljiv in neprofesionalen. Nemec je pozneje s strani dobil odgovor, v katerem se EP opravičuje za nastali dogodek: »Razumemo frustracije, ki so se pojavile ob pogledu na zemljevid, na katerem Slovenija ni označena kot članica EU. Ta tehnična napaka se ne bi smela zgoditi. Nikakor nismo želeli napeljevati k temu, da Slovenija ni članica EU.« Pojasnili so še, da je bil omenjeni zemljevid del promocijskega gradiva, ki je bilo natisnjeno v omejenih količinah ter da so vse kopije pred nadaljnjo distribucijo že preklicali.
V Sloveniji volitve 9. junija
Do incidenta v Bruslju je prišlo le dan pred tem, ko je predsednica države Nataša Pirc Musar razpisala volitve poslancev v Evropski parlament. Za dan glasovanja določi nedeljo ali drug dela prost dan v obdobju, ki ga določi pristojni organ Evropske unije. Letos bodo volitve v uniji potekale med 6. in 9. junijem, spominja STA. V Sloveniji se bomo torej na volišča odpravili na zadnji dan v tem obdobju, v nedeljo, 9. junija.
Približno 370 milijonov volilnih upravičencev v vseh 27 članicah EU bo izbiralo 720 članov Evropskega parlamenta.
Kdo so slovenski kandidati?
Slovenija bo imela v prihodnji sestavi parlamenta devet poslanskih mest. Med parlamentarnimi strankami je doslej listo kandidatov minuli konec tedna potrdila SDS, nosilka liste bo dosedanja poslanka v Evropskem parlamentu Romana Tomc.
V Novi Sloveniji bosta na listi med drugim tako nekdanja predsednica stranke Ljudmila Novak kot zdajšnji predsednik Matej Tonin.
Že nekaj časa je znano, da bo nosilec zunajparlamentarne stranke SLS za volitve v Evropski parlament Peter Gregorčič, nosilec liste zunajparlamentarne stranke Vesna pa Vladimir Prebilič. Vse ostale stranke so še v postopku evidentiranja ali potrjevanja kandidatnih list.