Pred islamisti rešen rokopis se vrača v Irak
Pred islamisti rešen rokopis se vrača v Irak
FOTO: splet
Krščanski rokopis iz severnega Iraka, ki je bil rešen pred uničenjem teroristov Islamske države, so v Italiji temeljito restavrirali in ga nameravajo vrniti v iraški Karakoš. Kot so po navedbah avstrijskega Kathpressa sporočili z vatikanskega tiskovnega urada, si je dragoceno knjigo minulo sredo v Vatikanski knjižnici ogledal tudi papež Frančišek.
Preden je Islamska država leta 2014 nasilno osvojila planoto Ninive in opustošila vse krščanske kraje, so tamkajšnji duhovniki 600 let star rokopis hranili skupaj z drugimi krščanskimi deli. Pozneje je s posredovanjem mosulskega sirsko-katoliškega nadškofa Yohanne Mosheja prišel v Italijo.
Rokopis je zasnovan v aramejskem jeziku in sirski abecedi
116-stranski rokopis na pergamentu vsebuje zbirko molitev in bogoslužnih besedil za obdobje po veliki noči. Rokopis je zasnovan v aramejskem jeziku in sirski abecedi, krasijo pa ga tudi barvne miniature. Izvedenci državnega Italijanskega inštituta za konzerviranje arhivov in knjig so knjigo preiskovali in restavrirali deset mesecev, skupaj z drugimi strokovnjaki, stanje dragocenega rokopisa pa so opisali kot »kritično«.
Podrobnosti o tem, kako bodo rokopis vrnili v Karakoš, zaenkrat še niso znane. Mesto bo med svojim obiskom v Iraku obiskal tudi papež Frančišek.