Pred evropskimi volitvami odločno za zaščito nedelje
Pred evropskimi volitvami odločno za zaščito nedelje
Evropski poslanci iz vrst krščanskih in socialnih demokratov, predstavniki sindikatov, pa tudi avstrijski škof Ludwig Schwarz iz Linza so pred letošnjimi evropskimi volitvami na zasedanju v Bruslju znova izrekli svojo podporo dela prosti nedelji in jo označili kot »evropsko kulturno dobrino«. »Pristni evropski notranji trg se mora razvijati tudi na socialnem področju«, je pojasnil nemški poslanec Martin Kastler: »Evropski kristjani ne smemo dopustiti, da bi naš notranji trg v celoti izgorel.« Evropska zveza je z več kot 500 milijoni državljanov najmočnejša gospodarska sila na svetu, meni Kastler. »V naših rokah je moč, da postavljamo tudi globalna merila, kadar gre za vrednote in socialne standarde. Dela prosta nedelja ima pri tem osrednji pomen.«
Nemški politik je bil med udeleženci konference Evropske zveze za nedeljo, ki je minuli torek zasedala v Bruslju, pobudo pa podpirajo tudi krščanske Cerkve v Evropi. Kastler je vse evropske kristjane pozval, naj še bolj povežejo svoje sile, da bi na evropskih volitvah v letošnjem maju zaščitili dela prosto nedeljo.
Skupno je Evropska zveza za nedeljo na konferenci v Evropskem parlamentu zbrala 120 udeležencev. Na zasedanju so sprejeli skupno izjavo o dela prosti nedelji in človeka dostojnem delu. Izjava naj bi spodbudila evropske politike k prizadevanjem za skupni dan počitka v delovnem tednu, poskrbela pa naj bi tudi za pravni okvir, ki bi zagotavljal človeka dostojno delo. Oboje je »izrednega pomena« tako za državljane kot tudi za delodajalce po vsej Evropi. Navedene spodbude pa nujno ne nasprotujejo konkurenčnosti trga v gospodarstvu.
V obdobju družbene in gospodarske krize imajo zakoni, ki delovni čas podaljšujejo v pozne večerne in nočne ure, praznike in nedelje, neposreden učinek na kakovost življenja zaposlenih, pa tudi na gospodarski uspeh malih in srednjih podjetij. »Konkurenčnost potrebuje inovacije, za inovacije je potrebna ustvarjalnost, ustvarjalnost pa potrebuje počitek«, so zapisali udeleženci konference.Evropska zveza in njene države članice bi morale ščititi zdravje, varnost in dostojanstvo slehernega posameznika tudi v luči njegovega vsakodnevnega življenja in spodbujati ustrezno ravnotežje med delom in počitkom. Zaščita nedelje krepi socialno povezanost družbe v evropskih državah, saj uteleša »dragocen primer naše dediščine« in bi jo morali priznati kot »temeljni steber evropskega gospodarskega in socialnega modela«
Vir: Kathpress
Foto: arhiv Družine (T. S.)