Prebudimo Slovenijo o slabšanju epidemiološke slike
Prebudimo Slovenijo o slabšanju epidemiološke slike
Direktor NIJZ Milan Krek svari pred prihodom nove različice virusa, predsednik vlade Janez Janša pa je opozoril pred vnovičnim zaostrovanjem ukrepov, če zdajšnjih ne bomo jemali resno. Na porast števila okužb pa so se v današnji javni izjavi, pod katero se je podpisal njen predsednik Jože Mlakar, odzvali tudi v Civilni iniciativi Prebudimo Slovenijo.
Ne vemo, kdaj in kakšna bo zadnja beseda o tej pandemiji, a zaenkrat moramo upoštevati sedanja dognanja, ki kažejo, da je najboljša obramba visoka precepljenost prebivalstva.
Posledica pandemije niso le smrtne žrtve
»Ne moremo se več slepiti. Pandemija novega koronavirusa je realnost,« izjavo civilne iniciative začenja Jože Mlakar in se opre na ocene ugledne revije »The Economist«, češ da so od lanskega januarja povečano smrtnost, ki je najzanesljivejši indikator posledic pandemije, utrpele domala vse države sveta. Niso pa posledica pandemije le žrtve, temveč tudi dolgotrajne zdravstvene težave številnih prebolevnikov.
Ni boljšega obrambnega sredstva kot upoštevanje znanosti
V civilni iniciativi Prebudimo Slovenijo podčrtavajo, da v tako kompleksnem primeru velikega števila raznih strok ni boljšega obrambnega sredstva pred pandemijo kakor upoštevanje znanosti. »Naša evropska tradicija nas je naučila, da je to bolje od zanikanja problema, astrologije, prerokovanja in tudi od izbiranja všečnih mnenj posameznih strokovnjakov, ki se jim je zameglila meja svojega znanja.«
Ne vemo, kdaj in kakšna bo zadnja beseda o pandemiji
V primeru novih nalezljivih bolezni mora znanost, poudarja Jože Mlakar, hkrati s spoznavanjem bolezni že dajati tudi nasvete, kako se ubraniti pred epidemijo, zato ne morejo biti vsi ukrepi najboljši: »Ne vemo, kdaj in kakšna bo zadnja beseda o tej pandemiji, a zaenkrat moramo upoštevati sedanja dognanja, ki kažejo, da je najboljša obramba visoka precepljenost prebivalstva.«
Dokaj dobro soočenje s krizo
Po Mlakarjevi oceni smo se »glede na to, kako zelo nepripravljeni z opremo smo bili v Sloveniji ob prihodu epidemije in s kakšno silovitostjo se hujska proti in upira vsakemu ukrepu,« očitno vendarle dokaj dobro soočili s krizo. Sproti dopolnjujoča se študija The Economista kaže, da ima od naših sosed nižjo povečano smrtnost po lanskem januarju le Avstrija, »ki pa ima več desetletij, če ne celo stoletje, bolje urejen zdravstveni sistem.«
Glede na to, kako zelo nepripravljeni z opremo smo bili v Sloveniji ob prihodu epidemije in s kakšno silovitostjo se hujska proti in upira vsakemu ukrepu, smo se očitno vendarle dokaj dobro soočili s krizo.
Popolna resnost in upoštevanje ukrepov
Civilna iniciativa Prebudimo Slovenijo kratko izjavo o pereči problematiki vnovičnega poskoka števila okuženih s covidom-19 zaključuje s spodbudo, da »porast števila obolelih v zadnjem mesecu dni tudi pri nas zahteva od vseh družbenih skupin popolno resnost in upoštevanje ukrepov.«
Druga oktobrska izjava
To je bila druga oktobrska izjava za javnosti civilne iniciative, ki se je prvič oglasila v začetku meseca z nestrinjanjem z ravnanjem slovenskega predsednika Boruta Pahorja, ki je tedaj na pogovor sprejel »organizatorja nelegalnih in nasilnih protestov« Zorana Stevanovića in s tem, tako Civilna iniciativa Prebudimo Slovenijo, nehote priznal legitimnost njegovih dejanj, »ki ogrožajo red, varnost in zdravje ljudi«.