Preberite novo številko Družine!
Preberite novo številko Družine!
V tokratni, že 36. številki Družine vas na naslovnici pričakuje prispevek o 'letu novih priložnosti', poročilo o praznovanju kar treh pomembnih jubilejev v župniji Sevnica. Berta Golob v uvodniku piše o začetku veroučnega leta in predstavlja stvarni obraz slovenskega katoliškega starša. Druga stran v branje ponuja poročilo z letošnjih študijskih dnevov v Dragi, kjer je bila na okrogli mizi posebna pozornost namenjena slovenskemu zamejskemu šolstvu.
Kot osebnost tedna tokrat predstavljamo letošnjega zlatomašnika msgr. Izidorja Veleberija, nekdanjega župnika in sedaj duhovnega pomočnika v Ljutomeru. Janez Juhant v komentarju razmišlja o sočutju z žrtvami, v objektiv pa smo ujeli ameriške Slovence, ki so poromali k Žalostni Materi Božji v škofiji Toledo na severozahodu ameriške zvezne države Ohio, kjer se vsako leto tradicionalno zberejo v molitvi za žrtve druge svetovne vojne, pobite domobrance po njej in slovenske žrtve vojn v Koreji in Vietnamu. Romanje je tokrat vodil naš urednik Franci Petrič.
Na straneh Cerkve po svetu preberite papežev poziv k molitvi in postu za mir v Siriji, med agencijskimi novicami pa med drugim poročamo o obisku jordanskega kralja pri svetem očetu. Predstavljamo tudi novo imenovanega vatikanskega državnega tajnika, nadškofa Pietra Parolina, in nekatere povzetke papeževih nagovorov iz zadnjih dni.
P. Janez Sraka na straneh duhovnosti razmišlja o duhovni razsežnosti katoliške šole, v tokratnem pogovoru pa je na vprašanja Barbare Kastelec odgovarjal urednik slovenske izdaje revije Magnificat, p. dr. Miran Špelič OFM, ki prepričano zatrjuje, da ima molitev vedno sadove. Na straneh kristjanov v javnosti preberite prispevek o stopnjevanju pritiskov za razgradnjo cerkvenih 'vzporednih' struktur, naš kolumnist Stane Granda pa razmišlja o znamenitem izreku 'Stati in obstati' v luči trenutnega dogajanja v Cerkvi na Slovenskem.
Na straneh Mladega vala boste skozi oči prostovoljke izvedeli precej zanimivega o Evropskem prvenstvu v košarki, ki ga v teh dneh gostimo v Sloveniji, seveda pa ne gre molčati o začetku novega šolskega leta – gotovo boste z zanimanjem prebrali, kaj so po mnenju mladovalovcev obvezne šolske potrebščine!
Stran vere in kulture je posvečena nedavno preminulemu pesniku, prevajalcu in esejistu Cirilu Berglesu, k branju pa vabita tudi prispevka o predstavi Slehernika in o izvedbi 9. Mahlerjeve simfonije na Ljubljanskem festivalu.
Sredinska reportaža predstavlja eno največjih župnij na Dolenjskem, Šentjernej, ki se ponaša z bogato zgodovino, na ozemlju župnije pa ob vznožju Gorjancev že od začetka 15. stoletja stoji samostan Pleterje.
Strani Cerkve doma ponujajo poročilo s kobariške slovesnosti v spomin na žrtve totalitarnih režimov, pa tudi utrinke prvega šolskega dne v Zavodu sv. Stanislava ter na katoliških gimnazijah v Vipavi, Želimljah in Mariboru. Komisija za grobišča prosi svojce žrtev, umorjenih na Mačkovcu konec oktobra 1943, za soglasje zaradi predvidenega skupnega pokopa brez identifikacije posameznih žrtev.
Navdušeni uporabniki naših receptov se bodo tokrat razveselili vloženega sadja, po slovenskih cerkvah pa bo odslej po nasvetu naše cvetličarke prijetno dišalo. Potepuhi se lahko ob koncu tedna ali v zadnjih dopustniških dneh odpravite na Veliki Zvoh in Vrh Korena, malce manj mobilni pa boste z veseljem rešili nagradno križanko in spremljevalne uganke.
Naš kolumnist Alojz Rebula na zadnji strani razmišlja o jubileju Milanskega edikta, o pastoralnem načrtu Pridite in poglejte smo tokrat povprašali člane Društva katoliških pedagogov Slovenije, kot vedno pa vas za konec (lahko tudi na začetku, če se branja našega tednika lotite vzvratno) čakajo šale iz bogate zakladnice Janeza Grila.
Prijetno branje!
Foto: arhiv Družine / J. P.