Praznovanje zavetnika Zavoda sv. Stanislava
Praznovanje zavetnika Zavoda sv. Stanislava
Somaševanje je vodil ljubljanski nadškof metropolit msgr. Stanislav Zore. FOTO: Zavod sv. Stanislava
Letos so god zavetnika sv. Stanislava Kostke v Zavodu sv. Stanislava v Šentvidu morali zaradi okoliščin epidemije praznovati prek spleta.
Ob 100. obletnici rojstva nadškofa dr. Alojzija Šuštarja so posebej obeležili spomin na ustanovitelja zavoda.
Najprej je bila v petek, 13. novembra 2020, maša, ki jo je daroval ljubljanski nadškof metropolit Stanislav Zore, ki je v nagovoru najprej spomnil, da je ta dan v Šentvidu vedno praznično. »Tudi danes si te prazničnosti ne pustimo vzeti, še manj pa bomo dovolili, da bi se sami prikrajšali zanjo.
Res je, da današnje praznovanje poteka v zelo drugačni obliki, kot je druga leta. Takrat smo se zbrali najprej v župnijski cerkvi, kjer smo imeli mašo, potem pa nas je navdihovala akademija in veselili smo se uspehov naših maturantov.«
Nevarno je, če se nam vsa pozornost zoži zgolj na oviro
Vse to imamo tudi letos, le na način, kakor nam razmere dopuščajo. Nadškof je vse povabil, da je prva stvar, ki se je hočemo iz letošnjega praznovanja naučiti, odločitev, da nas nobena ovira ne bo ohromila ali onemogočila.
Letos so god zavetnika sv. Stanislava Kostke praznovali prek spleta. FOTO: Zavod sv. Stanislava
Ko namreč naletimo na oviro, imamo dve možnosti, je dejal. »Prva je, da oviro doživimo kot konec neke poti ali prizadevanja, kot preprečitev neke rasti.
Nevarno je, če se nam vsa pozornost zoži zgolj na oviro, saj potem zunaj ovire ne ostaja ničesar več. Ni poti, ni možnosti, ni izhoda. V takšnem okviru razmišljanja in doživljanja ovira res pomeni konec.«
Ozremo se naokrog, da bi ugotovili, katere poti so nam odprte
Druga možnost pa je, da oviro zaznamo in jo priznamo. »Ne zanikamo je, ne tajimo njenega obstoja in se ne delamo, kot da je ni. To je enako nespametno kot prva možnost, kot ob njej obupati.
Oviro torej upoštevamo, vendar je ne absolutiziramo. Vidimo jo takšno, kakršna je. Ugotovimo, da obstaja, da je tukaj, potem pa se takoj ozremo naokrog, da bi ugotovili, katere možnosti pa kljub vsemu imamo in katere poti so nam odprte.«
Vsem v Zavodu je ob prazniku sv. Stanislava čestital in jim zaželel, da bi bile ovire zgolj izziv za večjo prizadevnost, iznajdljivost in ustvarjalnost.
Zahvalili so se za dobrotnike Zavoda sv. Stanislava, ki z duhovnimi in materialnimi darovi ter dobro besedo v javnosti podpirajo delovanje ustanove. FOTO: Zavod sv. Stanislava
Zahvalili so se za dobrotnike Zavoda sv. Stanislava, ki z duhovnimi in materialnimi darovi ter dobro besedo v javnosti podpirajo delovanje ustanove. Pri maši so molili tudi za vse bolne zaradi covida-19 in drugih bolezni ter tiste, ki so v težkih stanjih v bolnišnicah. Sledila je slavnostna akademija. Škofovsko geslo nadškofa Šuštarja Božjo voljo spolnjevati je še posebej letos vodilo Zavoda in je bila tudi rdeča nit akademije.
Direktor Zavoda sv. Stanislava Anton Česen je v nagovoru orisal življenje in delo nadškofa Šuštarja, nato pa spomnil, da je bil z zavodom tesno povezan. »Letos nas spremlja njegovo škofovsko geslo Božjo voljo spolnjevati. Sam je pričeval, da je mnogokrat doživljal blagoslov, ko je poslušal Gospoda in iskal ne svojo, temveč njegovo voljo.«
Direktor Zavoda sv. Stanislava Anton Česen je v nagovoru orisal življenje in delo nadškofa Šuštarja. FOTO: Zavod sv. Stanislava
Naj nam bo svetilnik, da bi znali odgovarjati na znamenja časa
Leta 2000 je nadškof Šuštar nagovoril takratne maturante in povzel svoje misli o zavodu, o vzgoji in poslanstvu mladih. »Priporočam vam, da bi tudi, ko boste zapustili Škofijsko klasično gimnazijo, skrbeli za poglabljanje verske izobrazbe, predvsem pa, da ne bi pozabili na molitev in da bi ostalo med vami lepo in globoko prijateljstvo, da bi nihče ne bil osamljen v življenju. Med nekdanjimi zavodarji je bila zelo velika povezanost in so se vedno znova srečavali. Tudi med vami naj bo tako.«
Direktor zavoda je izrazil hvaležnost za ustanovitelja zavoda in za vse, ki so do zdaj tu delovali in se šolali.
»Navdih za nas so nadškofov svetniški lik, njegove molitve, njegova ljubezen do zavoda, njegovi darovi strpnosti in sprejemanja vsakega človeka in njegov pogum. Naj nam bo svetilnik, da bi znali odgovarjati na znamenja časa in živeti po Božji volji.«
Pridiga nadškofa Zoreta in nagovori vodij v zavodu so v priponkah.
Pridiga nadškof Zore.doc Nagovori na akademiji.doc