Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Praznovanje godu blaženega mučenca Alojzija Grozdeta na Zaplazu [FOTO]

Za vas piše:
Jože Potrpin
Objava: 28. 05. 2022 / 15:50
Čas branja: 4 minute
Nazadnje Posodobljeno: 28.05.2022 / 16:06
Ustavi predvajanje Nalaganje
Praznovanje godu blaženega mučenca Alojzija Grozdeta na Zaplazu [FOTO]
Osrednje praznovanje je bilo v Marijinem romarskem svetišču na Zaplazu. FOTO: Jože Potrpin

Praznovanje godu blaženega mučenca Alojzija Grozdeta na Zaplazu [FOTO]

V novomeški škofiji so v petek, 27. maja, praznovali obvezni god blaženega Alojzija Grozdeta. Osrednje praznovanje pa je bilo danes, 28. maja, v Marijinem romarskem svetišču na Zaplazu, kjer je naš mučenec po prekopu relikvij s šentrupertskega pokopališča leta 2011 našel svoje zadnje počivališče.

Ob somaševanju več duhovnikov, postulatorja Igorja Luzarja je slovesno mašo daroval škof dr. Andrej Saje. Pred njo je bila V Grozdetovi kapeli molitvena ura, po njej pa Grozdetove litanije in molitev za kanonizacijo. 

V nedeljo, 29. maja, bo še 7. pohod po poti blaženega Alojzija Grozdeta od Tržišča do Studenca. Prihodnje leto pa bo minilo 80 let od Grozdetove mučeniške smrti na Mirni na Dolenjskem in 100 let od njegovega rojstva. 

Sveto mašo je daroval novomeški škof Andrej Saje. FOTO: Jože Potrpin

Škof Saje je v pridigi izpostavil našo težko zgodovinsko izkušnjo – komunistično revolucijo, se vprašal, kaj nam lahko pove lik Grozdetovega življenja, in česa se lahko ob njem naučimo, nadalje, kaj je svetost, ter kateri so načini, ki nam pomagajo na tej poti ob nasprotovanju sveta.

Več fotografij si oglejte v obsežni fotogaleriji na dnu članka. 

Papež Janez Pavel II. je ob prvem obisku v Sloveniji dejal: »V zgodovini je bila vaša krščanska skupnost izpostavljena težkim preizkušnjam, nedavno tudi grozotam obeh svetovnih vojn. Kako naj bi pozabili na nasilno komunistično revolucijo? Trpljenju, ki ga je povzročila tuja okupacija, se je pridružila še državljanska vojna, v kateri je brat dvignil roko nad brata. Božji služabnik Lojze Grozde je samo ena izmed neštetih nedolžnih žrtev, ki visoko dviguje palmo svojega mučeništva kot neizbrisen spomin in opomin. Škofe, duhovnike, redovnike in laike so med vojno in po njej zapirali, jih mučili, izseljevali in tudi nasilno morili. Vsi ti zdaj prosijo Boga za spravo, mir in slogo med vsemi člani naroda.« 

Zbrana množica v cerkvi. FOTO: Jože Potrpin

O Grozdetu liku, svetnikih in blaženih, pa je škof še posebej poudaril, »da se ne rodijo popolni, so bili kot mi. Preden so bili proglašeni za svetnike, so živeli običajno življenje, ki je bilo podobno kot naše. Prepleteno je bilo z vsakdanjimi opravili, z veseljem in upanjem, prav tako pa tudi z različnimi preskušnjami. Svetost tako ni zgolj za izbrane, je pot, na katero smo poklicani vsi.« 

In kaj je svetost? 

»Poklicanost k svetosti ni v neoporečni moralni drži in v striktnem izpolnjevanju pravil. Tega noben človek v polnosti ni zmožen, zato v svetosti ne more napredovati zgolj s svojim prizadevanjem. Že v antiki so vedeli, da svetosti ne moremo enačiti z visoko moralno držo in da je to Božje delo, ki ga človek sprejme in iz njega živi ...« 

Ob tem pa tisti, ki dela dobro, trči na nasprotovanje sveta. »Dokler tega ne izkusimo, se nam zdi nemogoče, da bi nas za dobro lahko kdo sovražil. Svet ima pri evangelistu Janezu negativen predznak. Predstavlja način razmišljanja in ravnanja, ki temelji na strahu in sebičnosti. Svet ljubi, kar je njegovo, sovraži pa vse, kar kaže na njegovo praznino. Kdor išče resnico, svobodo in pravičnost, je zato osovražen, preganjan in izločen. Za to je Bog dal svojega Sina, da bi ta svet rešil. Cerkev kot skupnost verujočih se zato ne sme bati, pač pa mora krepiti vezi z Gospodom in trdneje verovati.« 

Relikvije bl. Alojzija Grozdeta. FOTO: Jože Potrpin

Prav današnja glavna mašna prošnja ob godovnem dnevu blaženega Alojzija Grozdeta pove, kako vztrajati. »Blaženi se je odlikoval v ljubezni do evharističnega Kristusa ter apostolsko deloval in daroval svoje življenje. To je smisel svetnika. Usmerja h Kristusu in črpa iz njega. Evharistija je tudi za nas ključen način, kjer prejemamo Božjo ljubezen in krepimo vero …«

Molitev za kanonizacijo bl. Alojzija Grozdeta (krajša – osebna)

Nebeški Oče, v blaženem Alojziju Grozdetu si nam razodel zgled ljubezni do Kristusa in doslednega življenja po evangeljskih načelih, za katere je v moči evharistije živel in deloval vse do svojega pogumnega pričevanja v smrti. Njegova kri naj bo resnično seme za našo zvestobo, edinost, odpuščanje in spravo. Nebeški Oče, na priprošnjo blaženega Alojzija Grozdeta mi podeli milost, za katero Te prosim: … (izrečem prošnjo). Amen. Oče naš, Zdrava Marija, Slava Očetu.


Kupi v trgovini

Razprodano
Mučenec Lojze Grozde
Svetniki
5,00€
Nalaganje
Nazaj na vrh