Praznovanje dneva suverenosti v Ivančni Gorici
Praznovanje dneva suverenosti v Ivančni Gorici
Letošnja osrednja in množična slovesnost Združenja VSO in Občine Ivančna Gorica v počastitev praznika dneva suverenosti je bila tudi v petek, 25. oktobra, v Ivančni Gorici. Mašo za domovino v župnijski cerkvi sv. Jožefa so darovali msgr. Jože Plut, vojni veteran in prvi vojaški vikar Slovenske vojske, Matej Jakopič, vojaški vikar SV, in župnik Jurij Zadnik. Na ploščadi pred obeležjem v spomin na prvo mašo za slovenske vojake je sledila slovesnost ob dnevu suverenosti.
Dvig slovenske zastave je izvedla Garda Slovenske vojske, pozdravni nagovor je imel župan Dušan Strnad, slavnostni govornik je bil Janez Janša, minister za obrambo 1990–1992. V programu so sodelovali kulturni in glasbeni ustvarjalci iz občine Ivančna Gorica, domoljubni pesnik Igor Pirkovič, Trobilni kvintet Orkestra Slovenske vojske in praporščaki Združenja VSO.
Suveren človek
Msgr. Plut je v mašni pridigi najprej spregovoril o narodovi in posameznikovi suverenosti, ki jo je potrebno pridobiti z bogastvom svojega življenja. Ni večjega človeka, kot je suveren človek. »Samostojen, pokončen, spoštljiv, ne prevzeten, živeč po zapovedih, poznamo deset zapovedi. Ki se nikoli ne proda. Ki joka in trpi zaradi zla, in ki poklekne samo pred Bogom. Hkrati pa ni človeka, v katerega bi se bolj zaletavali kakor prav v suverenega človeka. To je breme in to je lepota, ampak če si suveren, veš, da zmoreš. Taki ljudje običajno tokove sveta obračajo v dobro smer, samostojnost, suverenost, blaginjo. Njihova nasprotja pa v obratno smer.«
V nadaljevanju je pridigar spomnil, da je »demokracija večna bitka. Suverenost tudi, posameznikova in narodova.« Zato je prav, da se zahvalimo Bogu za vse može in žene s slutnjo iz naše zgodovine, ki so samostojno, suvereno in demokratično Slovenijo mislili, vanjo upali, se zanjo odločili, jo branili. Zanjo dali življenje in jo gradijo še naprej. In prav, da nanje, našo domovino in državo kličemo božjega blagoslova.
Na lastnih nogah
Slavnostni govornik na proslavi Janez Janša pa je še posebej izpostavil dejstvo, da ko je z našega ozemlja odšel zadnji vojak okupatorske jugoslovanske armade, je bil to verjetno dan, ko je po mnogih stoletjih na slovenskem ozemlju obstajala samo slovenska oborožena sila, ki je varovala slovensko ozemlje in slovenski narod, slovensko nacijo in takrat tudi že slovensko državo.
Po njegovih besedah tudi »v zadnjih dneh, ko pač beseda marsikje nanese na ta praznik, gre marsikomu beseda suverenost težko z jezika, ker to je tujka. Kaj pomeni biti suveren? Pomeni, da stojiš na lastnih nogah in da sam odločaš o sebi. Suverenost je pomembna za posameznika in za skupnost, za državo, za vsak politični subjekt. Suverenost je pomembna vrednota tudi znotraj evropske družine Evropske unije, katere članica je Slovenija zdaj že kar dve desetletji. In suverenost je pravzaprav temelj, ki omogoča tudi sožitje. Kajti med suverenimi subjekti je možen dogovor ne glede na razlike. Med suverenimi subjekti so možni kompromisi, med suverenimi subjekti je možno sodelovanje. Se pravi, suverenost je nekaj, kar je precej bolj pomembno od tega, kar si mogoče kdo predstavlja pod to besedo, ki je tujka.«
Hvaležni za slovensko pomlad
Slavnostni govornik je nadaljeval: »Nobena država pa ne ostane suverena, če zmanjka suverenih posameznikov oziroma če preprosto zmanjka ljudi. Rečeno je bilo, da moramo biti Slovenci hvaležni za dar slovenske samostojnosti in suverenosti. In res je tako. Hvaležni moramo biti generaciji naših predhodnikov za trpljenje, velikim podvigom naših rojakov skozi zgodovino, tistim, ki so z dvigom omike in kulture slovenskega naroda ohranjali slovenski narod kot živ subjekt, in seveda moramo biti hvaležni milosti, ki je naši generaciji namenila ta zadnji dar, ta zadnji sad, žlahtni sad slovenske pomladi. Treba pa se je nekaj naučiti tudi iz zgodovine.«
Ne samo v zadnjih tisoč letih, že v zadnjih stoletjih je z obličja tega planeta izginilo mnogo ljudstev, ki so bila večja kot je slovenski narod. Mnoga tudi močnejša v njihovem času, pa jih danes ni več. Zaradi različnih razlogov, največkrat pa zato, ker je zmanjkalo ljudi. Demografski trend v Sloveniji je naš strateški problem in to je tudi strateški problem Evrope in še posebej Evropske unije, njenega osrčja, katerega del smo.
Domača dobra praksa
»V prihodnjih letih bi oziroma bo morala biti to ena od prioritet, saj so evropske države v Evropi, v Evropski uniji, ki so te trende uspešno obrnile. Ni jih veliko, ampak obstajajo. In ni treba na novo odkrivati Amerike, so dobre prakse, ki se jih da posnemati. V prejšnjem mandatu smo začeli s tem, ustanovili urad za demografijo. Prva poteza nove vlade je bila, da se ta urad ukine. Ljudi iz tega urada so prerazporedili na urad za migracije. Velika napaka, ceno za take napake plačujemo vsi, tako tisti, ki so to naredili, kot tisti, ki se s tem niso ali pa nismo strinjali. Na koncu pridejo računi za vse.«
Vendar, kot je Janša takoj zatem dejal, so dobre prakse tudi pri nas: v občini, v kateri praznujejo. Ivančna Gorica je namreč občina z največjim naravnim prirastkom v Sloveniji, in to v zadnjih petih letih. Se pravi, da se da. Za to je izrekel čestitke županu Strnadu in njegovi ekipi, čestitke za dan suverenosti, in tudi za to, da so se vojni za Slovenijo kot prva občina v Sloveniji spomnili civilne obrambe. Vsem pa je zaželel ponosno praznovanje dneva suverenosti.