Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Praznovanje 300-letnice in obnove podružnične cerkve sv. Neže na Brinjevi Gori [FOTO]

Za vas piše:
Jože Potrpin
Objava: 28. 10. 2024 / 13:34
Čas branja: 4 minute
Nazadnje Posodobljeno: 28.10.2024 / 14:30
Ustavi predvajanje Nalaganje
Praznovanje 300-letnice in obnove podružnične cerkve sv. Neže na Brinjevi Gori [FOTO]
Slovesno mašo je ob župniku Petru Leskovarju, upokojenem nadškofu dr. Marjanu Turnšku in več drugih duhovnikov daroval nadškof metropolit Alojzij Cvikl. FOTO: Jože Potrpin

Praznovanje 300-letnice in obnove podružnične cerkve sv. Neže na Brinjevi Gori [FOTO]

V nedeljo, 27. oktobra, je podružnična cerkev sv. Neže na izpostavljeni Brinjevi gori, ki sodi v Župnijo Zreče, po dveh temeljitih obnovah v letih 2012 in 2021, ob hkratnem praznovanju njene 300-letnice, končno tudi v notranjosti zasijala v obnovljenem barvnem žaru. Verniki so upravičeno Bogu zapeli zahvalno pesem.

Tako velik projekt je bil finančno, organizacijsko in časovno zahteven, zdaj pa so ga uspešno zaključili. Pripravili so več slovesnosti in hkrati izdali še knjigo z naslovom Sakralni spomeniki v zreški župniji. Umetnostnozgodovinski pregled cerkva in kapel v župniji sv. Egidija v Zrečah je pripravila dr. Simona Kostanjšek Brglez (v iskanju virov ji je bila v pomoč mag. Lilijana Urlep, da je knjiga zagledala luč sveta pa je imel veliko zaslug tudi Martin Mrzdovnik). Ob tem so priredili še novinarsko konferenco in predstavitev. V sami cerkvi sv. Neže pa bo 12. januarja prihodnje leto še koncert komornega pevskega zbora Ave iz Ljubljane.

Zahvala mnogim

Slovesno mašo je ob župniku Petru Leskovarju, upokojenem nadškofu dr. Marjanu Turnšku in več drugih duhovnikov daroval mariborski nadškof metropolit Alojzij Cvikl, ki je blagoslovil obnovitvena dela. 

Nadškof metropolit Alojzij Cvikl. FOTO: Jože Potrpin

Na koru je prepeval župnijski pevski zbor pod vodstvom Ane Brunčič. Slavja se je med drugimi gosti udeležil župan mag. Boris Podvršnik, ki je ob koncu maše tudi nagovoril zbrane. Ob tej priložnosti so bile izrečene zahvale tako ali drugače zaslužnim in obema ključarjema cerkve, Ivanu Golenaču in Boštjanu Mumelju, ki sta v obnovo in pripravo na praznovanje vključila tudi svoje sorodstvo. Kot je povedal župnik Leskovar, so letos opravili zelo potrebno pleskanje, v steni ladje cerkve pa so odkrili fresko, kar je izvedla konservatorka in restavratorka Dalia Bone. Prvo obnovo je finančno podprla Občina Zreče, tokrat izdajo knjige. Leta 2021 pa je polovico stroškov krila vlada Janeza Janše z ministrom Vaskom Simonitijem, za kar so ji posebej hvaležni. Zahvala za pomoč in spremljanje pa je šla tudi celjski enoti Zavoda za varstvo kulturne dediščine, Alešu Plevčaku in Saši Zafran.

Cerkve – kraji občestva

Tokratna evangeljska pripoved o slepem beraču Bartimaju, ki mu je Gospod podaril vid, je bila tudi izhodišče mašnega razmišljanja nadškof Cvikla. Pričakovanje in zavedanje izraelskega ljudstva po preroku Jeremiju je namreč bilo, da Boga sliši, vidi, ne zapušča človeka. In obljublja, da če so z jokom odhajali, se bodo z veseljem vračali. Kot se je tudi zgodilo s predstavljenim Kristusovim ozdravljenjem v Jerihi. Bartimaja je rešila vera. 

FOTO: Jože Potrpin

Postal je Jezusov učenec. Kot je poudaril nadškof, »je učenec tisti, ki gre za Gospodom. A če gremo za Gospodom, ne gremo sami, gremo kot skupnost, občestvo, kot bratje in sestre. Ki pa se nekje zbirajo. Zato so naša svetišča in naše cerkve tisti kraji, kjer se zbiramo. Kjer nas Gospod tako rekoč čaka, da nas nagovori. Po Božji besedi. In potem nas nahrani s samim seboj, da gremo z njim domov, v naše vsakdanje življenje. S poslanstvom, ki nam ga je Bog zaupal. Bog nas torej ne zapušča, kot smo slišali v prvem berilu, ampak ostaja z nami kot Emanuel, naš sopotnik. Zanimivo pa, sredi sveta, ki je dostikrat podoben tistim, ki so bili okrog Bartimaja, ki so ga hoteli utišati. Klima okrog nas je takšna, da nas želijo utišati. Spraviti v cerkev, čim manj pa, da bi vero živeli in jo pokazali v javnem življenju.«

FOTO: Jože Potrpin 

Pričevalci Njegove dobrote

Bartimaj pa se ni ustrašil in je še bolj glasno klical: 'Jezus, sin Davidov, usmili se me'. Ta molitev je v Vzhodni cerkvi ena najbolj osnovnih molitev. Oni še dodajo 'Jezus, Davidov sin, usmili se mene grešnika'. Kajti vsak od nas je grešnik, vsak od nas je slaboten in vsak od nas hrepeni po drugačnem življenju, popolnejšem življenju in tega nam lahko samo podeli tisti, ki je Odrešenik, Jezus Kristus. »Zato danes, ko smo zbrani tukaj v tej obnovljeni cerkvi, ki je znamenje vašega truda, vašega prizadevanja, vaše solidarnosti, lahko skupaj prosimo, da bi v tem svetišču, pa tudi v vseh naših cerkvah, res rasli kot skupnost božjih otrok, bratov in sester.«

Cerkev sv. Neže na Brinjevi Gori. FOTO: Jože Potrpin 

Sklepne besede nadškofa Cvikla pa so bile: »Slepi je spregledal in šel po poti za Njim, za Gospodom, da bi tudi mi spregledali. Občutili to, da smo res sad ljubezni, veseli šli za Njim, živeli kot njegovi učenci, pričevalci njegove dobrote in ljubezni.«

Nalaganje
Nazaj na vrh