Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Šolske sestre v Mariboru praznujejo 160 let

Za vas piše:
Katja Zver
Objava: 15. 10. 2024 / 09:15
Čas branja: 3 minute
Nazadnje Posodobljeno: 15.10.2024 / 12:45
Ustavi predvajanje Nalaganje
Šolske sestre v Mariboru praznujejo 160 let
Na zahvalni maši je zbrane nagovorila provincialna predstojnica in sestra Tina Dajčer. FOTO: Katja Zver

Šolske sestre v Mariboru praznujejo 160 let

Na današnji dan mineva 160 let, odkar so na pobudo blaženega škofa Antona Martina Slomška in ob prizadevanju kanonika Franca Kosarja ter škofa Maksimilijana Stepišnika prve tri šolske sestre iz Gradca prispele v Maribor. Njihovo poslanstvo je bilo jasno – posvetiti se skrbi za zapuščene otroke in vzgoji deklet.

V spomin na ta pomemben dogodek in v zahvalo za vse milosti, ki jih je Kongregacija šolskih sester sv. Frančiška Kristusa Kralja prejela v teh 160 letih, so se sestre zbrale pri zahvalni sveti maši. Mašo je v samostanski cerkvi Marije Brezmadežne daroval duhovnik Jure Sojč.

O začetku šolskih sester v Mariboru 

»Ko je bila ustanoviteljica naše kongregacije, sestra Margareta Puhar, pred 160 leti poslana v Maribor, je bila stara 36 let. Zaupano ji je bilo odgovorno poslanstvo predstojnice. Prevzela je delo v sirotišnici in šoli za ročna dela, ki ju je pred tem vodilo Društvo katoliških gospa. Čeprav so bile sestre vajene dela z otroki, se takrat še niso zavedale, da prihajajo na pravi misijon. Prišle so v mesto, kjer je bilo veliko alkoholizma, nasilja in preklinjanja, otroci pa so bili pogosto prepuščeni sami sebi. V skromnih razmerah, z močno vero in ljubeznijo, so sledile Božjemu klicu. S svojim prihodom v Maribor, 15. oktobra 1864, so zasejale dobro seme, iz katerega se je pet let kasneje, 13. septembra 1869, rodila naša kongregacija,« je povedala provincialna predstojnica, sestra Tina Dajčer.

Jure Sojč: Spomin nam daje identiteto

V pridigi je duhovnik Jure Sojč poudaril pomen svobode, ki jo prinaša vera v Kristusa. Skliceval se je na apostola Pavla in njegovo pismo Galačanom, kjer jim govori o osvoboditvi, ki jo prinaša Kristus. Pavel opominja ljudi, da so bili osvobojeni stare postave in da so prejeli »postavo duha,« ki jih vodi v življenje po Božji milosti.

Jure Sojč med pridigo. FOTO: Katja Zver 

V pridigi je spomnil tudi na sveto Terezijo Avilsko, ki danes goduje ter predstavlja pomemben zgled vere in predanosti. Kljub težavam in napetostim znotraj cerkvene hierarhije, je s svojo karizmo uspela preoblikovati svojo skupnost in prinašati odrešenje ljudem. Tako je tudi ona, kot apostol Pavel, verjela v svobodo, ki jo prinaša življenje v Kristusu, in je bila pripravljena narediti vse, kar je bilo potrebno, za dobro duš.

FOTO: Katja Zver 

Sojč se je nato dotaknil še pomena spomina in poudaril, da vera ne temelji zgolj na zgodovinskih dejstvih, temveč na živem spominu. »Spomin nam daje identiteto. Spominjati se nečesa pomeni vstopiti v zgodbo in biti del zgodbe od samega začetka do danes,« je povedal in dodal, da nas spomin povezuje s preteklostjo in z ljudmi, ki so živeli pred nami, kot na primer s prvimi sestrami, ki so pred 160 leti prišle v Maribor. 

Praznovanje se nadaljuje

Današnje praznovanje se bo 17. uri nadaljevalo s češčenjem Najsvetejšega. Ob 18. uri bodo sledile večernice, ki bodo potekale v cerkvi šolskih sester.

Vrhunec praznovanja bo v sredo, 16. oktobra, ko bo ob 15.15 molitev križevega pota za duhovne poklice potekala po poti iz Malečnika na Gorco. V primeru dežja bo molitev potekala v cerkvi Matere Božje na Gorci. Ob 16. uri bo sledila sveta maša v zahvalo in prošnjo za nove duhovne poklice, ki jo bo daroval mariborski nadškof Alojzij Cvikl v Marijini cerkvi na Gorci.

Kupi v trgovini

Novo
Špranje do svetlobe
Duhovna rast
29,90€
Nalaganje
Nazaj na vrh