Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Prazniki

Za vas piše:
Nataša Gliha Komac
Objava: 28. 11. 2024 / 09:55
Čas branja: 4 minute
Nazadnje Posodobljeno: 28.11.2024 / 11:05
Prazniki
Fotografija je simbolična. FOTO: Tatjana Splichal

Prazniki

Praznični dnevi so vedno posebni. Kot pravi SSKJ 2, je praznik 'dan, ko se navadno ne dela, posvečen kakemu dogodku ali spominu nanj'. Tako npr. poznamo občinski, krajevni in državni praznik, kulturni praznik, božične in novoletne praznike, prvomajske in velikonočne praznike, kmečke, delavske in cerkvene praznike, družinski praznik.

O prazniku pišejo že besedila 16. stoletja, kar v 39 delih ga najdemo, in sicer že leta 1550 v Trubarjevih Katekizmu in Abecedniku.

Zanimivo je, da je do odprave tlačanstva poimenovanje praznik veljalo tudi za 'kmeta, ki ni glede vseh stvari svoboden' ali celo za 'podložnika, ki se ukvarja s predelavo rude'. Po Slovarju stare knjižne prekmurščine je bilo praznik tudi drugo poimenovanje za prešuštnika. V Etimološkem slovarju Marka Snoja je praznik izpostavljen kot 'dela prost dan', a hkrati je opozorjeno tudi na pomene v drugih slovanskih jezikih: v črnogorščini je npr. praznik 'siromak, lenuh, nečistnik', v gornji lužiščini pa je proz(d)nik 'brezdelnež, lenuh, puhloglavec'.

V sodobnem slovenskem jeziku ostaja živ predvsem primarni pomen in navadno ob praznikih praznujemo, torej proslavljamo kak pomemben dogodek ali spomin nanj in navadno ne delamo, ampak počivamo. Tudi glagol praznovati zasle...

Prispevek je dostopen samo za naročnike Družine.

Nazaj na vrh