Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Prav posebna čast: zlati naprsni križ za p. Roberta Bahčiča

Za vas piše:
J. P.
Objava: 28. 10. 2024 / 14:12
Oznake: Duhovnik, Svet, Škof
Čas branja: 4 minute
Nazadnje Posodobljeno: 28.10.2024 / 14:13
Ustavi predvajanje Nalaganje
Prav posebna čast: zlati naprsni križ za p. Roberta Bahčiča
p. dr. Robert Bahčič z zlatim naprsnim križem in listino. FOTO: Andreja Eržen Firšt

Prav posebna čast: zlati naprsni križ za p. Roberta Bahčiča

Od 22. do 25. oktobra je bilo v hrvaškem Marijinem narodnem svetišču Marija Bistrica srečanje 32 predstavnikov 18 evropskih Marijinih narodnih svetišč, med katerimi sta bila tudi vodja Romarskega urada Brezje dr. Andreja Eržen Firšt in rektor slovenskega Marijinega narodnega svetišča Brezje p. dr. Robert Bahčič, ki je bil ob tej priložnosti deležen tudi prav posebne časti.

Pomožni škof ukrajinske nadškofije Ternopil-Zboriv, Volodimir Firman, mu je namreč podelil zlati naprsni križ za njegovo molitveno podporo in prizadevanja za mir v Ukrajini. Zlati naprsni križ je sicer najvišje cerkveno priznanje v bizantinskem svetu. Ob priznanju in zahvali je nadškof in metropolit Vasilij Semenjuk p. Robertu Bahčiču podelil svoj blagoslov za rast v svetosti, je poročal brezjanski portal Marija.si.

Skupinska fotografija udeležencev. FOTO: Andreja Eržen Firšt

Zahvala za molitveno podporo in bratsko pomoč

Listina ob podelitvi ob zaključku srečanja se glasi: »Vasilij Semenjuk, nadškof in metropolit nadškofije Ternopil-Zboriv v Ukrajini, rektorju slovenskega Marijinega narodnega svetišča p. dr. Robertu Bahčiču podeljuje zlati naprsni (pektoralni) križ v zahvalo za molitveno podporo, bratsko pomoč katoličanom grško-katoliškega obreda in prizadevanja za mir v Ukrajini.«

Med udeleženci sta bila tudi p. dr. Robert Bahčič in dr. Andreja Eržen Firšt. FOTO: Andreja Eržen Firšt

Brezje zraven že od začetka

Evropska marijanska mreža (Rete Mariana Europea), ki povezuje 22 evropskih Marijinih svetišč, je nastala leta 2003, začetnik Mreže evropskih Marijinih svetišč pa je bil škof msgr. Jacques Perrier iz Lurda, kjer je tudi potekalo prvo srečanje rektorjev evropskih Marijinih narodnih središč. Slovensko Marijino narodno svetišče Brezje je v mreži že od začetka, ko se je pridružilo na pobudo takratnega ljubljanskega nadškofa msgr. dr. Franca Rodeta.

Somaševanje drugega dne je vodil p. dr. Robert Bahčič. FOTO: Andreja Eržen Firšt

Priprave na jubilejno leto 2025

Na letošnjem srečanju so bili poleg slovenske delegacije še udeleženci z Irske, Madžarske, Malte, iz Švice, Belgije, Litve, Francije, Ukrajine, Velike Britanije, Nemčije, Španije, Romunije, s Slovaške, Portugalske in gostitelji s Hrvaške. Vsakoletna srečanja so odlična priložnost za izmenjavo izkušenj, mnenj in načrtov za prihodnost. Ena osrednjih letošnjih tem so bile priprave na jubilejno leto 2025.

Udeleženci so molili križev pot na hribu ob svetišču. FOTO: Andreja Eržen Firšt

Bahčič o zgodovini in pomenu svetega leta

Kot vsako leto je srečanje odprla maša, uvodno somaševanje v baziliki Marije Bistričke je vodil dosedanji rektor Domagoj Matošević. V osrednjem delu srečanja so svetišča poročala o delu in pastorali v preteklem letu, organizatorji so v program vključili tudi predavanja štirih rektorjev svetišč, tudi p. Roberta Bahčiča (Brezje), ki je spregovoril o zgodovini in pomenu svetega leta.

p. dr. Robert Bahčič je spregovoril o zgodovini in pomenu svetega leta. FOTO: Andreja Eržen Firšt

Predavanja izzvala zanimive diskusije

Ob njem je Richard Gibbons (irski Knock, ki bo srečanje gostil prihodnje leto) predstavil pastoralno delo svetišča in molitveno pomoč romarjem, Carlos Cabecinhas (Fatima) organizacijsko strukturo portugalskega Marijinega narodnega svetišča, p. Filipp Steiner (Švica) pa je spregovoril o izzivih vse močnejše sekularizacije družbe. Kot je zapisala Andreja Eržen Firšt, so predavanja izzvala zanimive diskusije, iz katerih so se vsi veliko naučili.

Udeleženci so se srečali s sestrami karmeličankami v Mariji Bistrici. FOTO: Andreja Eržen Firšt

Srečanje s sestrami karmeličankami

»Ne glede, ali svetišče letno sprejme 10 milijonov ali 400.000 romarjev, povsod se srečujemo z enakimi izzivi,« je še poudarila. Drugi dan so zaključili z mašo, somaševanje je vodil p. Robert Bahčič, ki je romarje nagovoril v hrvaščini, italijanščini in angleščini. Udeleženci so se srečali še s sestrami karmeličankami v Mariji Bistrici, molili križev pot na hribu ob svetišču in si ogledali Zagreb z zaključno mašo s cerkvi sv. Marka, ki jo je v somaševanju vodil zagrebški pomožni škof msgr. dr. Ivan Šaško.

Kupi v trgovini

Po Mariji podarjene milosti
Pričevanja
14,50€
Nalaganje
Nazaj na vrh