Poziv Ekumenskega sveta Cerkva voditeljem skupine G-20
Poziv Ekumenskega sveta Cerkva voditeljem skupine G-20
Ekumenski svet Cerkva je na voditelje skupine G-20, ki danes zasedajo v Londonu, naslovil pismo s pozivom, naj na srečanju preoblikujejo globalni finančni sistem. Trenutna svetovna finančna in gospodarska kriza bi morala biti po besedah Ekumenskega sveta Cerkva za vlade namreč tudi izhodišče za preoblikovanje finančnega sistema v doglednem času, in sicer tako, da bo temeljil na ustrezni etiki in moralnih načelih, nova finančna arhitektura pa bi se morala razvijati pod zaščito Organizacije združenih narodov in dopuščati možnost širokega sodelovanja vseh držav in civilnih družb.
Ekumenski svet Cerkva, v imenu katerega je britanskemu premieru Gordonu Brownu pisal njen generalni tajnik Samuel Kobia, poudarja, da je sedaj čas za vrednote, kot so poštenost, družbena pravičnost in dostojanstvo vseh, prav tako pa je treba spoštovati in udejanjati mehanizme, ki krotijo pohlep, saj bo le tako mogoče zagotoviti gospodarsko rast.
Ekumenski svet Cerkva voditelje skupine industrijsko najbolj razvitih držav in hitro rastočih gospodarstev G-20 tudi spodbuja, naj na zasedanja v Londonu posebno pozornost posvetijo boju zoper revščino, prehrambeni krizi in podnebnim spremembam.
Države članice skupine G-20 so se pred prihodnjim vrhom zavzele, da bodo sprejele vse ukrepe, potrebne za obnovo svetovnega gospodarstva. Britanski premier Brown, gosti zasedanje G-20, je izrazil zaupanje v uspeh vrha, katerega namen je doseči dogovor o preoblikovanju pravil mednarodnega finančnega sistema. Po njegovih besedah je potrebno ukrepati in preoblikovati pravila sistema za nove čase, nadzor v eni državi pa mora tesneje sodelovati z nadzorom v drugi državi.
Tudi nemška kanclerka Angela Merkel je bila po dvodnevnem zasedanju voditeljev držav članic Evropske zveze pred dobrim tednom polna optimizma in je dejala, da je Evropska zveza dobro pripravljena za vrh G-20, saj v sedemindvajseterici obstaja široko soglasje, da imajo pred nadaljnjimi fiskalnimi spodbudami za oživitev svetovnega gospodarstva prednost vprašanja regulacije svetovnih finančnih trgov. Pred vrhom v Londonu so se sestali finančni ministri držav G-20, ki so voditeljem G-20 predlagali, naj na vrhu dosežejo dogovor o ustrezni stopnji regulacije in nadzora nad pomembnimi finančnimi institucijami, trgi in instrumenti.