Požar v stolpiču rouenske katedrale
Požar v stolpiču rouenske katedrale
Gasilci ukrotili ogenj
Gasilcem je malo pred 14. uro požar uspelo obvladati »vendar ga ne bodo razglasili za 'pogašenega', dokler gasilci ne bodo preverili vseh potencialnih žarišč,« je povedal poveljnik gasilske in reševalne službe tamkajšnjega departmaja Stéphane Gouezec in dodal, da pri gašenju sodeluje 70 gasilcev in 40 vozil. Katedralo so evakuirali in okoli nje vzpostavili varovano območje.
Kovinska konstrukcija
Delovišče na višini 120 metrov sicer poteka v kovinskem stolpiču, požar pa je izbruhnil »na mestu, kjer se delavci dekontaminirajo, ko pridejo z dela«, je povedal rouenski nadškof Dominique Lebrun, in izrazil »veliko pretresenost osebja nadškofije in prebivalstva«.
Stolpič so katedrali dozidali leta 1544, vendar ga je leta 1822 zadela strela. Konstrukcijo iz lesa in svinca so nadomestili z litoželeznim stolpičem, ki je bil dokončan 60 let pozneje. V času od 1876 do 1880 je bila katedrala s 151 metri najvišja stavba na svetu, navaja britanski BBC.
Ni nevarnosti zrušenja
Na kraj dogodka se je nemudoma napotila skupina strokovnjakov za ohranjanje kulturne dediščine. S francoskega ministrstva za kulturo so sporočili, da »izključujejo nevarnost zrušenja«. Hkrati že poteka tudi ocenjevanje morebitne škode, ki jo je na dveh umetninah povzročila voda, uporabljena pri gašenju. Ali ju bo treba začasno premestiti ali ne, še ni znano.
Simbol Rouena
Gotska katedrala Naše ljube Gospe, ki so jo v središču Rouena začeli graditi sredi 12. stoletja, dokončali pa več stoletij pozneje, je simbol Rouena in ena najznamenitejših zgradb v Normandiji. K njeni prepoznavnosti je pomembno prispeval Claude Monet, ki jo je pogosto upodabljal na svojih platnih.
Današnji požar je obudil spomin na uničujoč požar v pariški Notre-Dame, ki je pretresel svetovno javnost. Tudi ta je aprila 2019 izbruhnil med obnovitvenimi deli. Pariško Notre-Dame bodo po petih letih intenzivnih del znova odprli za javnost decembra letos na praznik Marijinega brezmadežnega spočetja.