Požar na Krasu: Ogenj pod nadzorom, napovedi optimistične
Požar na Krasu: Ogenj pod nadzorom, napovedi optimistične
13.33: Na požarišču ni več videti dima. Vodje intervencije računajo na to, da bo požar ostal v trenutnih razsežnostih. Na terenu sodelujejo gasilci, civilna zaščita, vojska, policija, Državna enota za varstvo pred neeksplodiranimi ubojnimi sredstvi, Državna enota EHI – Logistika, ITK, ekipa operaterjev sistemov brezpilotnih zrakoplovov, CZ občin – Mestna občina Nova Gorica, Miren in Komen ter Rdeči križ. Aktivnosti na terenu bodo zagotovo potekale še ponoči in v soboto, zatem bo nameščena gasilska straža. V noči na soboto so napovedane nevihte, kar je ugodno zaradi padavin in ohladitve območja, obenem pa lahko strele zanetijo nov ogenj, zato razvoj dogodkov še vedno ni zares predvidljiv.
Nagovor Zvonka Glažarja, poveljnika Gasilske zveze Slovenije:
Darko Zonjič, poveljnik enote za neeksplodirana ubojna sredstva, ki sodeluje pri intervenciji, je sporočil, da je prvi dan požara eksplodirala 75-milimetrska topovska granata, ponoči pa so zaznali še dve ročni bombi, ki naj bi eksplodirali. Gre za ostanke iz prve in druge svetovne vojne, a v tem pogledu tokratni požar ni tako tvegan kot tisti pred dvema letoma.
13.19: Policisti še vedno izvajajo zapore cest, predvsem zaradi zaščite in nemotenega dela intervencijskih služb.
12.30: Pilot Slovenske vojske Matija Zupančič, ki pri gašenju sodeluje kot koordinator letalskih sil in njihove podpore, je pojasnil, da so izkušnje požara na Krasu leta 2022 in lanskih poplav neprecenljive. Zdaj vse teče dosti hitreje, različne službe dobro sodelujejo. Z letali so v četrtek priskrbeli okoli 155.000 litrov vode, za danes še ni podatkov. Na območje je prispel predsednik vlade Robert Golob, se v poveljniškem štabu intervencije seznanil z razmerami na terenu in se zahvalil vsem, ki so z izkušnjami in učinkovitim ukrepanjem prispevali k umiritvi situacije. Prepričan je, da bodo uspešno rešili tudi problematiko čiščenja požarnih poti, finančna sredstva so zagotovljena.
12.17: Požar je trenutno povsem pod nadzorom, obsega okoli 150 hektarjev. Na terenu je še vedno več kot 400 gasilcev, ki sanirajo požarišče, je sporočil operativni vodja intervencije Blaž Rogelja. Aktivnosti na požarišču bodo tekle še v soboto, nato sledi požarna straža. Vreme trenutno ne povzroča težav. Največja dodana vrednost pri gašenju požara sta letali air tractor, ponoči je bil v veliko pomoč tudi dron.
11.48: V zraku nad požariščem sta danes dva air tractorja in dva helikopterja, ki prelivata območje, je v izjavi za medije povedal koordinator zračnih sil Andrej Rogelja. Na območju piha močna burja. Požar je sicer omejen, a če zagorijo vroče točke, lahko pride do njegove razširitve, kar letala lahko preprečijo. Na voljo je še policijski helikopter s termokamero. Na prizorišču požara danes pričakujejo tudi predsednika vlade Roberta Goloba.
10.45: Uprava RS za zaščito in reševanje je sporočila, da danes na terenu sodeluje 550 pripadnikov sil zaščite, reševanja in pomoči. Od tega je 480 gasilcev.
6.50: Nočni vodja intervencije Boris Peternelj je za STA v petek zjutraj povedal, da ogenj sicer še ni pogašen, a je pod nadzorom: »Z ekipami smo požarišče obkrožili in zadeve spravili pod kontrolo, požar še ni pogašen, na določenih delih se še pojavlja tlenje materiala.« Izvedli so menjavo ekipe, ki je zadolžena za čiščenje robu požarišča in končno gašenje z upanjem, da uspejo požar danes do konca dne sanirati. Na terenu so tudi danes letalske sile, ki nadaljujejo gašenje.
Kot je še povedal Peternelj, trenutno ni videti odprtih žarišč in odprtih plamenov. Po njegovi oceni sicer trenutno gori še na okrog 100 hektarjih površin. Uspešnost gašenja bo sicer odvisna tudi od vremena, je opozoril. Težave namreč povzroča predvsem močan veter, ki razpihuje ogenj v nepredvidljive smeri. Glede na napovedi ARSO bo burja verjetno ponehala šele v soboto zvečer, nekaj padavin pa bi lahko na Krasu padlo v noči na soboto ali v soboto zjutraj.
Za gasilci je težka noč
Gasilci iz primorske regije so ob pomoči gasilcev z Gorenjske, Notranjske in osrednje Slovenije ponoči požar uspeli omejiti in ga zaustaviti. Skupno naj bi jih bilo na terenu okoli 420. Točen vzrok za nastali požar še ni znan.
Kako je gašenje potekalo včeraj, preberite TUKAJ.
Prispevek glede na razmere na terenu sproti dopolnjujemo in popravljamo.