Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Škofovsko posvečenje msgr. dr. Andreja Sajeta [FOTO, VIDEO]

Janez Porenta
Za vas pišejo:
Janez Porenta, Boštjan Debevec
Objava: 26. 09. 2021 / 08:55
Oznake: Škof
Čas branja: 13 minut
Nazadnje Posodobljeno: 28.09.2021 / 14:13
Ustavi predvajanje Nalaganje
Škofovsko posvečenje msgr. dr. Andreja Sajeta [FOTO, VIDEO]
Novi novomeški škof msgr. dr. Andrej Saje in njegov predhodnik msgr. Andrej Glavan.

Škofovsko posvečenje msgr. dr. Andreja Sajeta [FOTO, VIDEO]

Za Škofijo Novo mesto je bil danes velik dan, saj je od 14.30 v župnijski cerkvi sv. Kancijana in tovarišev mučencev v Mirni Peči potekalo škofovsko posvečenje novega novomeškega škofa msgr. dr. Andreja Sajeta.

Škofovsko posvečenje smo sproti spremljali tudi na Družinini spletni strani.

Pridiga apostolskega nuncija msgr. dr. Jean-Marie Speicha v celoti:

Nuncijeva pridiga na slovesnosti škofovskega posvečenja.docx

Povsem na dnu članka ne spreglejte obsežne fotogalerije s slovesnosti škofovskega posvečenja msgr. dr. Andreja Sajeta.

V ŽIVO

Po slovesnosti je Andrej Saje stopil pred sedmo silo. FOTO: Urška Kolenc/Aleteia

17.47 – Ob koncu slovesnosti je novega škofa msgr. dr. Andreja Sajeta v imenu duhovnikov novomeške škofije pozdravil Jože Pibernik, v imenu civilne oblasti novomeški župan Gregor Macedoni in v imenu vernikov družina Podobnik iz Župnije Šentjernej.

Novi škof Andrej Saje pozdravlja navzoče. FOTO: Boštjan Debevec

Škofovsko posvečenje msgr. dr. Andreja Sajeta je potekalo manj kot štiri mesece po slavju posvečenja msgr. dr. Maksimilijana Matjaža, ki je postal nov celjski škof. Obe škofiji sta sicer letos praznovali 15-letnico obstoja.

17.02 – Zahvalni govor je drugi škof mlade novomeške škofije zaključil z besedami: »Trdno se zavedam, da je najmočnejša vez, ki osmišlja naše življenje in nas povezuje med seboj, vera v Jezusa Kristusa, od mrtvih vstalega Gospoda, ki živi med nami. Z besedami iz pisma Hebrejcem vas zato vabim, da 'se držimo veroizpovedi, ker imamo vzvišenega vélikega duhovnika Jezusa, Božjega Sina, ki je šel skozi nebesa. Nimamo namreč vélikega duhovnika, ki ne bi mogel imeti sočutja z našimi slabostmi, marveč takega, ki je kakor mi preskušan v vsem, razen v grehu. Bližajmo se torej z zaupanjem prestolu milosti, da bomo dosegli usmiljenje in našli milost, ki nam bo v pravem trenutku pomagala'.«

Andrej Saje: »Trdno se zavedam, da je najmočnejša vez, ki osmišlja naše življenje in nas povezuje med seboj, vera v Jezusa Kristusa, od mrtvih vstalega Gospoda, ki živi med nami.«

17.00 – Novi škof je pozdravil tudi grkokatoličane, hrvaško katoliško skupnost in sestrske krščanske Cerkve, med njimi pravoslavne, evangelijsko Cerkev Jezusa Kristusa in Evangelijsko krščansko Cerkev ter islamsko skupnost in ostale verske skupnosti na področju novomeške škofije, prav tako ni pozabil na Kočevarje in Rome. »V prizadevanju za skupno dobro si z vsemi želim tvornega dialoga, da bi s skupnimi močmi ustvarjali družbo miru, pravičnosti in spoštovanja dostojanstva sleherne človeške osebe. Prosim Vas za pomoč in sodelovanje.«

Škofovska palica iz rok Andreja Glavana v roke Andreja Sajeta.

16.57»Škofovsko službo sprejemam z zavedanjem velike odgovornosti za oznanjevanje evangelija, za posvečevalno in vodstveno službo, kjer je za opravljanje poslanstva potrebno medsebojno sodelovanje s škofovskim zborom, duhovniki ter vernimi laiki,« je poudaril novi novomeški škof.

Prstan je temeljni simbol škofovske službe.

16.55 – Msgr. dr. Andrej Saje: »Zelo sem hvaležen svojim pokojnim staršem, mami Frančiški in očetu Dragu, za posredovanje življenja. Hvala mojim domačim, sorodnikom, duhovnikom in vzgojiteljem ter prijateljem. Hvala šolam, vzgojnim in znanstvenim ustanovam doma in v tujini, kjer sem se izobraževal in duhovno oblikoval. Prehojeno pot in vas vse, ki ste hodili z menoj, razumem kot blagoslov, milost in dar, svoje življenje pa dojemam kot poslanstvo za služenje drugim.«

 Polaganje rok in molitev posvetilne molitve sta bistveni del posvetitve.

16.50 – Novi škof se je iskreno zahvalil vsem posvečevalcem, prav posebna vez ga veže s krškim škofom msgr. dr. Jožetom Marketzem, saj je v Selah in na Bajdišah na Avstrijskem Koroškem sedem let opravljal službo duhovnega pomočnika. Saje se je zahvalil še vsem drugim škofom in duhovnikom, ki so prišli tudi s Hrvaške, iz Srbije, Italije, Avstrije, Nemčije in Poljske, pa tudi vsem redovnicam, redovnikom, vernim laikom in še posebej bolnim in preizkušenim za molitve in podporo.

Posvečevalci med polaganjem rok.

16.46 – Msgr. dr. Andrej Saje: »Sveti oče v buli Novo mesto povezuje z novim Jeruzalemom, ki prihaja iz nebes od Boga. Je kakor bivališče, ki ga je pripravil za izvoljene, ki ne mine. Je družba odrešenih, ki jih je odrešil Kristus, posvetil pa Sveti Duh in jih naredil vredne popolnega občestva z Bogom. Prosim Svetega Duha, da bi po njem v sedanjih razmerah vedno globlje živeli to novo stvarnost. Gospod naj nas napolni s svojimi darovi in milostmi, vero, ljubeznijo, veseljem in upanjem.«

Osrednji del slovesnosti škofovskega posvečenja.

16.42»Ob posvetitvi v škofa novomeške škofije se zahvaljujem papežu Frančišku za izkazano zaupanje, da me je imenoval za to službo. V sozvočju z njegovim naročilom v listino o imenovanju za škofa si bom prizadeval vernike voditi k zreli veri in občestvu s Kristusom, da bi tako prek razsvetljenja Svetega Duha mogli v Gospodu prepoznati svojega ljubljenega,« je ob koncu slovesnosti zahvalni nagovor začel novi škof Škofije Novo mesto msgr. dr. Andrej Saje.

16.35 – Iz zaključka nuncijeve homilije: »Kako lahko sinodalnost raste v Cerkvi v Novem mestu? Temeljni izziv je v odzivu na prenovljeno razumevanje občestva v smislu vključenosti. Msgr. Saje, poklicani ste, da vključite vse dele Božjega ljudstva, zlasti uboge, da bi se vsi čutili soodgovorne za življenje in poslanstvo Cerkve. Zato je treba sprožiti proces spreobrnjenja, to je razločevanja, očiščenja in prenove, da bi lahko vsi posvojili in ponotranjili načela tiste duhovnosti, ki poudarja občestvo, in ne le duhovnosti, ki se omejuje zgolj na iskanje individualne popolnosti.«

Pred darovanjem. FOTO: Boštjan Debevec

16.27 – Nuncij msgr. dr. Jean-Marie Speich: »Laiki so velika večina Božjega ljudstva in od njih se lahko veliko naučimo. Sinodalnost ne pomeni laičnega parlamentarizma, ampak uresničevanje lastne karizme.«

15.57 – Bogoslužja so se udeležili predstavniki krščanskih Cerkva: Danijel Nikolić iz Srbske pravoslavne cerkve, Daniel Brkič (Evangelijska Cerkev Dobrega pastirja Novo mesto) in škof Evangeličanske Cerkve v Sloveniji Leon Novak.

Izpoved vere. FOTO: Boštjan Debevec

15.52 – Prevod nuncijeve pridige v slovenščino je prebral dr. Roman Globokar.

Nuncijevo pridigo je prebral dr. Roman Globokar. FOTO: Boštjan Debevec

15.43 – Nuncij Jean-Marie Speich v pridigi: »Sinodalnost, ki jo boste udejanjili v novomeški škofiji, bo pomenila vrnitev k izvirom. To je k načinu poučevanja, pričevanja in vodenja, ki je v Cerkvi prisoten od njenih začetkov. Seveda boste vse zaupali poslušnosti in vodstvu Svetega Duha in moči, ki jo daje evharistija, vir in višek skupnosti verujočih v Škofiji Novo mesto in povsod drugod po svetu.«

Škofje posvečevalci Andrej Glavan, Jean-Marie Speich in Jože Marketz. FOTO: Boštjan Debevec

15.39»Vendar se kristjani na Zahodu s takšnim položajem, da smo manjšina v družbi, ne srečujemo prvič. Do konca 4. stoletja so kristjani predstavljali le en element antične družbe, zato je na mestu, da ponovno preberemo nekatera besedila iz tistega časa, v katerih kristjani razmišljajo o svojem mestu v tej družbi,« je v homiliji izpostavil apostolski nuncij v Sloveniji.

Bogoslužja so se udeležili predstavniki krščanskih Cerkva: Danijel Nikolić iz Srbske pravoslavne cerkve, Daniel Brkič (Evangelijska Cerkev Dobrega pastirja Novo mesto) in škof Evangeličanske Cerkve v Sloveniji Leon Novak. FOTO: Boštjan Debevec

15.37 – Msgr. dr. Jean-Marie Speich: »Drama Cerkve današnjega časa je v tem, da se preveč ukvarjamo sami s seboj, s svojimi igrami moči. Nismo sposobni živeti v polnosti s svojo vero v razmerah, v katerih se je zdaj znašel svet in Cerkev. Zdi se, da se v teh okoliščinah udobno počutijo samo tisti katoličani, ki se imajo za dokaj tradicionalno manjšino. Slovenski škofje, duhovniki in laiki pa morajo najti svoje mesto v pluralni družbi, v kateri vera ni več edina oporna točka, tudi implicitno ne.«

Mirnopeška cerkev je bila polna. FOTO: Boštjan Debevec

15.32 – Nuncij med pridigo: »Raznolikost mnenj znotraj Cerkve je dobra in zdrava, vendar se ne sme sprevreči v nasprotujoče si tabore. To nasprotovanje povzroča duhovno sušo, Slovenija pa duhovnost potrebuje. Razdeljenost v Cerkvi povzroča tudi sušo na področju dejavne ljubezni do bližnjega, ki zaradi razprtij najbolj nastrada.«

Sorodniki novega novomeškega škofa. FOTO: Boštjan Debevec

15.30 – Iz homilije nuncija msgr. dr. Jean-Marie Speicha: »Rad bi se dotaknil teme, ki je zelo pri srcu papežu Frančišku in ni samo aktualna, ampak je osrednjega pomena pri škofovskem poslanstvu. Gre za vprašanje sinodalnosti. Med kristjani je razširjena neverjetna sposobnost, da se sovražimo med seboj. V Cerkvi, tudi na Slovenskem, je veliko bojev in delitev. Zaradi teh razprtij Cerkev umira.«

Video: Urška Kolenc/Aleteia

 Večina navzočih mašo spremlja pred cerkvijo, kjer je postavljen velik zaslon. FOTO: Boštjan Debevec

15.13»Danes bo naša skupna goreča prošnja za obilne milosti, da bi bil dobri in ljubeči pastir, ki boš služil duhovnikom in vernikom; neustrašen učitelj polne resnice in zdravega nauka ter s svojim zgledom zanesljiv vodnik svetosti. Tudi vsem, ki ne čutijo žeje in lakote po Bogu,« je škof Glavan še nagovoril svojega naslednika Sajeta.

Škofovsko posvečenje je spremljalo več kot 100 duhovnikov iz slovenskih škofij in zamejstva. FOTO: Boštjan Debevec

15.00»Od danes boš kot novoposvečeni škof poklican, da bi ljubil Jezusa bolj kot drugi. Jezus, ki je glava skrivnostnega telesa Cerkve, je izročil svojo službo glave apostolom, da bi pasli njim zaupano čredo. In Jezus pove, kako naj razumemo vsebino besede 'glava'. Sebe je imenoval 'Pot, Resnica in Življenje'. Rekel je, da je dobri pastir, vodnik in prerok. In kot tisti, ki služi. Vse, kar je Jezus – glava povedal o sebi, lahko škof reče o Jezusu, ki v njem deluje,« je uvodoma škofa Andreja Sajeta nagovoril njegov predhodnik msgr. Andrej Glavan.

 Andrej Saje ob sestri in bratu. FOTO: Boštjan Debevec

14.50 – Slovesnosti se je udeležilo 15 škofov in okrog 110 duhovnikov.

Na slovesnosti je bilo 15 škofov, med njimi vsi slovenski ordinariji. FOTO: Boštjan Debevec

14.47 – Z novim novomeškim škofom msgr. dr. Andrejem Sajetom se veselijo tudi njegovi domači. Njegova sestra Marjetka Saje, računovodkinja na tožilstvu v Novem mestu, pravi: »Andrej ima veliko znanja in dobrih izkušenj, mu pa pri novem služenju želim modrosti in previdnosti, da ne bo nehote koga prestrašil ali užalil s svojim odločnim nastopom, da bo vedno v vsem iskal dobro ter dobro razreševal tisto, kar ni dobro. Da bo deloval povezovalno in da bo imel posluh tudi za šibke in tiste na robu družbe.«

Škofova sestra Marjetka in brat Drago. FOTO: Boštjan Debevec

14.43 – Med povabljenimi na slovesnost škofovskega posvečenja sta tudi župana Mestne občine Novo mesto Gregor Macedoni in Občine Mirna Peč Andrej Kastelic.

 Pri organizaciji sodelujejo skavti in gasilci. FOTO: Boštjan Debevec

14.40 – Slovesnosti so se udeležili nadškof metropolit in predsednik Slovenske škofovske konference (SŠK) msgr. Stanislav Zore in ostali slovenski škofje iz domovine in tujine.

 Solist bo Marko Fink, v ozadju pripravljen sprevod. FOTO: Boštjan Debevec

14.26 – Izbranega spremljata domači župnik Župnije Mirna Peč Janez Rihtaršič in duhovnik Jože Čuk.

 Škofovski grb in geslo nad vhodom. FOTO: Boštjan Debevec

14.23 – Posvečevalec bo upokojeni novomeški škof in Sajetov edini predhodnik msgr. Andrej Glavan, soposvečevalca pa apostolski nuncij v Sloveniji msgr. dr. Jean-Marie Speich in krški škof msgr. dr. Jože Marketz.

Kdor ne bo mogel v cerkev, bo slovesnost lahko spremljal tudi zunaj nje. FOTO: Urška Kolenc

14.20 – Vsi udeleženci slovesnosti škofovskega posvečenja, ki jo bo možno spremljati tudi zunaj mirnopeške cerkve, morajo izpolnjevati pogoj PCT in spoštovati vladne odloke in priporočila NIJZ.

Kamere Televizije Slovenija so bile pripravljene. FOTO: Boštjan Debevec

14.15 – Škofovsko posvečenje bodo neposredno prenašali prvi program TV Slovenija, tretji program Radia Slovenija (program Ars) in Radio Ognjišče.

 Tiskovni predstavnik novomeške škofije, letošnji novomašnik Jakob Piletič, daje še zadnja navodila novinarjem. FOTO: Boštjan Debevec

14.05 – Slovesnost bo pevsko polepšal Mešani pevski zbor Konservatorija za glasbo Jurij Slatkonja pod dirigentsko paličico prof. Mateja Burgerja. Program: p. Hugolin Sattner – Missa Seraphica. Solist bo Marcos Fink (bas), orgelska spremljava Robert Kohek. Avtorica videa: Urška Kolenc/Aleteia.

14.00 – Slovesnost škofovskega posvečenja novega novomeškega škofa msgr. dr. Andreja Sajeta se bo v njegovi domači župnijski cerkvi sv. Kancijana in tovarišev mučencev v Mirni Peči začela ob 14.30.

Pred začetkom

Posvečevalec bo apostolski administrator novomeške škofije, njen prvi škof in Sajetov predhodnik msgr. Andrej Glavan, soposvečevalca pa apostolski nuncij v Republiki Sloveniji msgr. Jean-Marie Speich in krški škof msgr. Jože Marketz.

Slovesnost škofovskega posvečenja bosta neposredno prenašala RTV Slovenija na prvem televizijskem in tretjem (Ars) radijskem programu in Radio Ognjišče, sproti pa bomo z nje poročali tudi na Družinini spletni strani.

Le z izpolnjevanjem pogoja PCT

Udeležba na slovesnosti škofovskega posvečenja v domači župniji msgr. Sajeta bo za vse pogojena z izpolnjevanjem pogoja PCT, prav tako bo obvezno spoštovanje vladnih odlokov in priporočil NIJZ.

Radijski in televizijski prenos

Slovesnost škofovskega posvečenja bosta neposredno prenašala RTV Slovenija na prvem televizijskem in tretjem (Ars) radijskem programu in Radio Ognjišče, sproti pa bomo z nje poročali tudi na Družinini spletni strani.

 Praznično vzdušje so dali tudi mlaji in zastave. FOTO: Boštjan Debevec

Škofovsko geslo in grb

Škofovsko geslo dr. Andreja Sajeta »Živimo po Duhu« (Rim 8,4) je zapisano tudi v grbu novomeškega škofa, ki je razdeljen na tri polja. V enem je čebela, ki predstavlja marljivost in urejenost, je prijateljica človeka in narave. Pri verskih obredih ima velik pomen zaradi voska, ki se uporablja za izdelavo sveč. Najdemo jo tudi v grbu škofovega domačega kraja Mirne Peči, tudi na škofovem domu so imeli čebele. Plamen na desni strani predstavlja Božjega Duha, tehtnica pa je simbol pravičnosti in prava ter predstavlja novomeškega škofa kot cerkvenega pravnika.

Slovesnost škofovskega posvečenja novega novomeškega škofa msgr. dr. Andreja Sajeta bo danes ob 14.30 v župnijski cerkvi sv. Kancijana in tovarišev mučencev v Mirni Peči.

Le en predhodnik

Msgr. dr. Andrej Saje je drugi škof Škofije Novo mesto – po msgr. Andreju Glavanu, ki je pastirsko vlogo opravljal od 7. aprila 2006, ko je novo škofijo (iz ljubljanske nadškofije) ustanovil papež Benedikt XVI.

Prevzem škofije v torek

Novi novomeški škof bo škofijo prevzel v torek, 28. septembra 2021, med slovesno sveto mašo ob 18. uri v novomeški stolnici, ko ga bo slovesno umestil ljubljanski nadškof metropolit in predsednik Slovenske škofovske konference (SŠK) msgr. Stanislav Zore.

Preberite pa še, kaj smo o novem novomeškem škofu msgr. dr. Andreju Sajetu na Družinini spletni strani že pisali:

Življenjska zgodba novega novomeškega škofa [FOTO]

Škofova sestra Marjetka: »Želim mu modrosti in previdnosti«

Janez Kavčič: »Kmalu sem začutil, da ga Bog kliče v svoj vinograd«

Kako vidijo novega novomeškega škofa?

Papeška bula o imenovanju Sajeta za novomeškega škofa

Škofovska palica, košara dobrot, žoga in slika za Andreja Sajeta

Slovesna izpoved vere novomeškega škofa Andreja Sajeta

Danes slovesna izpoved vere novega novomeškega škofa Andreja Sajeta

Tudi kardinal Rode čestital novemu škofu

»Obljubljam bratsko podporo in molitev«

[IZ ARHIVA] Andrej Saje: »Oznanjujte vsem!«

FOTOGALERIJA:

Kupi v trgovini

Novo
Kako ponesti Jezusa ljudem
Duhovna rast
21,90€
Nalaganje
Nazaj na vrh