Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Poostren nadzor nad vožnjo z uporabo telefona

Za vas piše:
Marko Mesojedec
Objava: 10. 01. 2022 / 07:50
Čas branja: 3 minute
Nazadnje Posodobljeno: 10.01.2022 / 07:58
Ustavi predvajanje Nalaganje
Poostren nadzor nad vožnjo z uporabo telefona
V letu 2021 so policisti odkrili 33.254 kršitev glede uporabe mobilnega telefona med vožnjo, kar je sicer 10 % manj kot v letu 2020. FOTO: Pexels

Poostren nadzor nad vožnjo z uporabo telefona

Mobilni telefoni so v zadnjem desetletju eden večjih motilcev pozornosti v prometu. V Agenciji za varnost prometa zato od danes do 23. januarja koordinirajo akcijo »Varno brez telefona v prometu«. Pisanje sporočil ali pregledovanje družbenih omrežij med vožnjo predstavlja kar do 23-krat večje tveganje za nastanek prometne nesreče.

Kot napovedujejo v Agenciji za varnost prometa, bo Policija v času akcije nadzirala uporabo mobilnih telefonov in drugih naprav ter opreme (tablic, prenosnih računalnikov, slušalk), ki motijo voznikovo vidno in slušno zaznavanje ali možnost obvladovanja vozila. Poleg tega bodo pozorni tudi na druge prekrške, predvsem tiste, povezani z izpostavljenimi udeleženci v prometu, pešci, kolesarji. Agencija za varnost prometa in Policija pozivata: »Klic, sporočilo, všeček ali objava na družbenih omrežjih naj počakajo. Za volanom ne bodite za ekranom, v prometu ne bodite na spletu!«

Nova zakonodaja, strožje kazni

Lani avgusta je začela veljati novela Zakona o pravilih cestnega prometa v celoti sprejete, veljati pa so začele sredi avgusta. Za uporabo mobilnega telefona med vožnjo je za voznike motornih vozil predpisana kazen 250 evrov ter tri kazenske točke. Za udeležence v prometu, ki ne potrebujejo vozniškega dovoljenja (kolesa, e-skiroji in ostala lahka motorna vozila), pa kazen za neupravičeno uporabo mobitelov, slušalk in drugih naprav med vožnjo znaša 120 evrov.

»Klic, sporočilo, všeček ali objava na družbenih omrežjih naj počakajo. Za volanom ne bodite za ekranom, v prometu ne bodite na spletu!« FOTO: Pexels

Tudi prostoročno telefoniranje ni varno!

Zakon sicer dovoljuje uporabo naprave za prostoročno telefoniranje, ki pa ga Policija in Agencija odsvetujeta, saj odvrača pozornost voznika in ni varno! »Med vožnjo ne upravljajte s telefonom, ne pregledujete socialnih omrežij, si ne zapisujete opomnikov, ne brskajte po spletnih straneh, ne fotografirajte ali snemajte, saj je vožnja aktivnost, ki ji moramo posvetiti vso pozornost! V primeru nujne uporabe mobilnega telefona se ustavite na primernem mestu zunaj vozišča in pot nadaljujte šele, ko končate s pogovorom.«

Med uporabo mobilnega telefona zmanjšana pozornost

Če voznik uporablja mobilni telefon med vožnjo, je njegova pozornost zmanjšana v treh vidikih zaznavanja in upravljanja: vidnem, telesnem in miselnem. »Z uporabo mobilnega telefona med vožnjo se pomembno zmanjšuje zbranost voznika in zmožnost za pozornost na dogajanje na cesti in njeni okolici. Voznik lahko spregleda ključne informacije iz okolja, zato se poveča tveganje za nastanek prometne nesreče, po različnih mednarodnih raziskavah od 4- do 23-krat.«

V primeru nujne uporabe mobilnega telefona se ustavite na primernem mestu zunaj vozišča in pot nadaljujte šele, ko končate s pogovorom.

Med kršitelji prevladujejo vozniki osebnih vozil

Med kršitelji izstopa starostna skupina 35-44 let, ki predstavlja skoraj tretjino vseh kršitev (31,6 %). Glede na kategorijo udeleženca v prometu pa prevladujejo vozniki osebnih vozil. Teh je bila dobra polovica, sledijo vozniki tovornih vozil, ki jih je za dobro petino (21,2 %) in kolesarji z dvema odstotkoma.

Pravočasnost in ustreznost reakcij pešca sta zaradi uporabe mobilnih telefonov in pregledovanja družbenih omrežij zmanjšani do 60 %. FOTO: Pexels

Pogosta uporaba tudi med kolesarji in pešci

Policija in Agencija za varnost prometa svetujeta, naj tudi med kolesarjenjem ne uporabljamo mobilnega telefona ali slušalk za poslušanje glasbe, »saj to pomembno vpliva na zaznavanje prometa in dogajanja v okolici ter pravočasno reagiranje.« Za udeležence v prometu, ki ne potrebujejo vozniškega dovoljenja (kolesa, e-skiroji in ostala lahka motorna vozila), kazen za neupravičeno uporabo mobitelov, slušalk in drugih naprav med vožnjo znaša 120 evrov. Agencija ob tem opozarja, »da nemalokrat vidimo zamišljene pešce, ki s pogledom v mobilni telefon stopijo na prehod za pešce ali na kolesarsko stezo, in ne preverijo, ali so to storili dovolj varno.«

Kupi v trgovini

Novo
Konec krščanske civilizacije
Filozofija in esejistika
22,90€
Nalaganje
Nazaj na vrh