Ponikva, Slomškovo priznanje, Društvo katoliških pedagogov Slovenije, Milček Komelj
Ponikva, Slomškovo priznanje, Društvo katoliških pedagogov Slovenije, Milček Komelj
Slomškov dan na Ponikvi organizirajo Društvo katoliških pedagogov Slovenije, Slovenski katehetski urad in Župnija Ponikva, na njem pa vsako leto podelijo Slomškova priznanja ter razglasijo novega častnega člana DKPS. Letos je to bil akademik dr. Milček Komelj, ki je bil tudi predavatelj, govoril je na temo Alojz Rebula – oznanjevalec življenjskega smisla, glasnik neuničljivega slovenstva.
Da človek spoštuje resnico in skuša biti dober s sočlovekom
Prireditelji so izpostavili naslednjo misel Alojza Rebule: »Naj bo v svetu vse bolno, vse vprašljivo in tudi v marsičem nerazvozljivo, ena stvar je zame absolutno gotova: v nečem je človek zanesljivo nezmotljiv – da zasleduje svoj smoter s tem, da spoštuje resnico in da skuša biti dober s sočlovekom«
Slomškova priznanja je dr. Ignacija Fridl Jarc, tajnica in urednica pri Slovenski matici, podelila Evi Čeč, dr. Darji Mazi Leskovar in Jožici Terlikar.
Nudila je strokovno pomoč številnim otrokom
Eva Čeč iz Postojne se je leta 1983 zaposlila kot profesorica matematike v Šolskem centru Srečka Kosovela v Sežani in leta 1986 na Gozdarskem šolskem centru v Postojni. Od leta 1996 do 2002 je bila ravnateljica Srednje gozdarske in lesarske šole Postojna. Do matematike je imela poseben odnos. Otrokom je skušala pomagati, da bi predmet vzljubili in videli v njem uporabnost v življenju. Nudila je strokovno pomoč številnim otrokom, da so premagali strah, jih na ta način vzgajala in jim dajala zgled.
Dejavna je na več področjih. Bila je pobudnica ustanovitve OS DKPS Sv. Hieronim leta 2016, ki je povezal učitelje na Postojnskem, Pivškem in vse do Vipave. Organizirala je številna predavanja, srečanja in okrogle mize teološke, vzgojne in zgodovinske tematike, tako za starejše kot za mlade, npr. vsakoletni svetopisemski maraton, Srečanja s Svetim pismom Blaža Kernela, predstavitve aktualnih knjig z njihovimi avtorji, predavanja znanih Slovencev.
Eva Čeč je aktivna v društvu prijateljev Jakobove poti ter tudi tam s svojo vedrino poskrbi za organizacijo številnih romarskih in kulturnih dogodkov, ki popestrijo pohode po Jakobovih poteh. Pomaga starejšim v domu upokojencev Postojna, kamor gre pogosto na obiske, da jim polepša dan.
Članica Društva katoliških pedagogov Slovenije od leta 1989
Dr. Darja Mazi Leskovar je bila zaposlena na Univerzi v Mariboru kot visokošolska učiteljica angleškega jezika. Poučevala je pravni in strokovni jezik s področja tehnike in tehnologije, medijev ter gospodarskega inženiringa. Občasno še sodeluje z oddelkom za anglistiko in amerikanistiko Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani in s Pedagoško fakulteto Univerze v Ljubljani.
Članica Društva katoliških pedagogov Slovenije je od leta 1989. Delovala je v Območni skupnosti DKPS v Mariboru. Ima velike zasluge za to, da je Slovenija leta 1992 postala enakopravna članica SIESC. Do leta 2019 je bila podpredsednica tega mednarodnega združenja in v njem zastopala naše društvo in Slovenijo.
Posvečala otrokom z motnjami v duševnem razvoju
Jožica Terlikar se je po šolanju zaposlila v Posebnem vzgojnem izobraževalnem zavodu v Tolminu. Po dogovoru med zavodom in Osnovno šolo Kobarid je štiri leta delala v podaljšanem bivanju. V tem času se je pokazala možnost za odpiranje delavnic pod posebnimi pogoji za odrasle osebe z motnjami v duševnem razvoju, kjer sta s sodelavko orali ledino. Temu je sledilo delo v posebnem programu za učence s posebnimi potrebami, ki je trajalo do leta 1996. Od tega leta dalje je spet orala ledino na področju mobilne specialne pedagoške službe, ki so jo takrat ustanovili za območje Zgornjega Posočja. To delo opravljala na osnovnih šolah v Bovcu, Kobaridu, Tolminu in Podbrdu ter na njihovih podružnicah.
Po službeni dolžnosti se je najprej posvečala otrokom z lažjimi, zmernimi in težjimi motnjami v duševnem razvoju. Delala je v Posebnem vzgojnem izobraževalnem zavodu. Kot članica in kasneje kot predsednica komisije za usmerjanje otrok s posebnimi potrebami je delala 20 let.
Mnogim otrokom je pomagala, da so z zakonsko podlago pridobili možnost dodatne strokovne pomoči. Mnogim staršem je bila v pomoč in oporo pri premostitvi stigme drugačnosti. Mnogim je pripomogla k odločitvi, da sprejmejo postopek usmerjanja kot nekaj, kar bo njihovemu otroku v veliko pomoč. Njena naklonjenost razdajanju seže tudi na karitativno področje, kjer je dejavna še danes. Je članica pastoralnega sveta v župniji Breginj.
Milček Komelj sodeluje pri soustvarjanju revije Vzgoja
Akademik dr. Milček Komelj z Društvom katoliških pedagogov Slovenije sodeluje pri soustvarjanju revije Vzgoja. Od leta 2003 za vsako številko glede na določeno žariščno temo izbere vsebinsko ujemajoče se umetniško delo, ki krasi ovitek revije. Z izbranim jezikom, umetniškim poznavanjem ter tenkočutnostjo do življenjskih vsebin ga predstavi skupaj z glavnimi poudarki iz avtorjevega življenja, dela in značaja.
Slomškov dan so končali z mašo v župnijski cerkvi sv. Martina na Ponikvi, daroval jo je upokojeni mariborski nadškof dr. Marjan Turnšek.