Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Pomen zgodnjega odkrivanja raka prostate [VIDEO]

Za vas piše:
Marko Mesojedec
Objava: 16. 11. 2021 / 13:52
Oznake: Zdravje
Čas branja: 3 minute
Nazadnje Posodobljeno: 16.11.2021 / 14:02
Ustavi predvajanje Nalaganje
Pomen zgodnjega odkrivanja raka prostate [VIDEO]
Gibanje, ki v novembru opozarja na ozaveščanje zdravstvenih težav pri moških, se imenuje movember. FOTO: Wikipedia

Pomen zgodnjega odkrivanja raka prostate [VIDEO]

V novembru zdravstvena stroka opozarja predvsem na tiste oblike raka, ki ogrožajo moške. Najbolj pogost med njimi tako v Evropi kot pri nas je rak prostate, ki je eden najbolj ozdravljivih, a le če je odkrit in zdravljen pravočasno, so opozorili sogovorniki na današnji novinarski konferenci.

Naslov konference je bil »Ženske – steber (tudi moškega) zdravja«. Gre za istoimenski projekt, v katerem so združili moči različni deležniki in v katerem ženske podpirajo moške v skrbi za njihovo urološko zdravje.

Glavni dejavnik je starost

Specialist urologije Simon Hawlina je poudaril, da je glavni rizični dejavnik za pojav raka prostate starost. Za njim zbolevajo predvsem starejši moški, zlasti po 50. letu, se pa lahko pojavi tudi pri mlajših. Pogosto je prvi pokazatelj bolezni povišana vrednost PSA (prostata specifični antigen) v krvi. To je laboratorijska preiskava, pozneje v procesu diagnostike pa se uporabljajo še računalniška tomografija (CT), magnetna resonanca (MR), scintigrafija kosti in biopsija prostate, s katero se potrdi diagnoza. »Ko ni bilo PSA-ja, so bolniki prihajali k zdravniku že s simptomom. Lahko so imeli neko bolečino ali krvavo vodo. Ti bolniki so bili zamujeni. Zdaj imamo to srečo, da v več kot 90 odstotkih odkrijemo bolezen, ko je še omejena na prostato. To pomeni, da je zelo dobro ozdravljiva. Po naših podatkih je petletno preživetje bolnikov več kot 95-odstotno.«

Vloga žensk pri moškem zdravju

Kot je izpostavil Franc Hočevar iz Društva uroloških bolnikov Slovenije, so ženske pogosto prve, ki dajo pobudo moškemu, da poskrbi za zdravje, ko ima ta določene težave. »V našem društvu trije odgovarjamo na telefonske klice glede uroloških težav. Približno tretjina klicev je ženskih, ki se zanimajo glede težav s prostato. One se zanimajo in iščejo informacije ter napotke.«

Hawlina dodaja: »Moški smo specifični, neomajni, močni in težko priznamo, da je z nami kaj narobe. Ženske pa so tiste, ki nas tiho opazujejo, vidijo, kolikokrat gremo ponoči na vodo, opazijo moške težave z erekcijo. One so pogosto tiste, ki moške spodbudijo, da gredo k zdravniku.«

Pomen preventivnega pregleda pri zdravniku

Psihiatrinja dr. Maja Rus Makovec je opozorila, da vse raziskave kažejo, da moški relativno zelo slabo skrbijo za svoje zdravje in redkeje hodijo na preventivne preglede. »Pri raku prostate pa je ravno preventivni pregled izjemnega pomena, saj se pred njim lahko zaščitimo. Izkazalo se je, da so ženske, ki so z moškim v nekem pomembnem odnosu, tiste, ki navadno motivirajo tega moškega, da za svoje zdravje poskrbi.«

Nežika Režek iz Zveze kmetic Slovenije je izpostavila, da tudi moški na podeželju, morda še bolj izrazito, ob zdravstvenih težavah redkeje obiščejo zdravnika kot ženske. »Moški na podeželju si običajno ne priznajo, da jih nekaj boli in to rešujejo z delom, a potem je žal prepozno.« Dodala je, da so kmetice in gospodinje na podeželju zelo ozaveščene, ker imajo v različnih društvih in zvezi veliko izobraževanj, kjer se o tem pogovarjajo.

Na leto odkritih približno 1600 primerov 

Po besedah urologa Simona Hawlina v Sloveniji letno odkrijemo približno 1600 primerov raka prostate, kar je od 150 do 160 na 100.000 prebivalcev, kar nas uvršča nekoliko nad evropsko povprečje. »Incidenca raste nekje 2 % na leto, smrtnost pa pada od enega do dveh odstotkov. Trenutno imamo v Sloveniji skupaj 15.000 bolnikov.« Hawlina opozarja, da v primeru neukrepanja rak začne rasti, »se vrašča v sosednja tkiva, stisne sečevode, lahko se povečajo bezgavke, lahko ugotovimo krvavo vodo in kri v semenu. Vse to so alarmantni znaki, da je treba priti na pregled k urologu.«



Nalaganje
Nazaj na vrh