Polnočnica v hospicu, kjer se začne priprava na novo rojstvo
Polnočnica v hospicu, kjer se začne priprava na novo rojstvo
Pri polnočnici se je zbralo več zaposlenih na čelu z direktorico Tatjano Fink, prostovoljci, nekaj sorodnikov in 11 umirajočih, ki se v tej hiši pripravljajo, da jih Stvarnik življenja pokliče k sebi. »Na eni strani hvaležnost za rojstvo otroka, Boga in človeka, na drugi strani priprava na `novo rojstvo´ za večnost. Kako odrešujoče je sporočilo božičnega praznika, Jezusovo rojstvo je upanje za vse človeštvo in za vsakega človeka posebej,« je podčrtal škof Jamnik.
Po besedah škofa Jamnika ima božična noč nekaj otroškega in je del najglobljih spominov vsakega človeka. »Čudovito je, da se najbolj navaden dogodek, ki razsvetljuje vsako človeško misel, ukorenini v obzorje otroštva zaradi svoje privlačnosti, svoje skrivnosti in dobrote. Radostno je, da prav v vsakem človeku na našem planetu ta noč in dogodki praznovanja te noči vzbudijo pripravljenost slišati, odkriti, sodelovati in soočiti se s skrivnostmi, kakršne kristjani iz roda v rod doživljamo to noč.«
Kristus je bil vse življenje brez doma
Marija porodi v zakotnem hlevu in položi otroka v živalske jasli, nas spominja škof Jamnik: »Lukovo poročilo je zelo trpko! Marija je povila dete in ga položila v jasli … Čeprav smo mi to resničnost olepšali s človeško domišljijo: jaslice, osliček, romantičen večer ... Kristus je bil vse življenje brez doma. Okrog njega se je vedno širila tudi tema nasprotovanja, velikaši in vase zagledani pomembneži tistega časa, so se Jezusa želeli znebiti, preveč jim je s svojo milino in dobroto spraševal vest.«
Božični dnevi naj bi v nas poglobili vero v Boga, ki se nam razodeva v popolni bližini.
Božični dnevi naj poglobijo vero v Boga
Božič je obdan tudi z meglo nesporazumov, temo nesprejemanja in trpljenja, saj mora sveta družina bežati v Egipt, trpijo nedolžni betlehemski otroci, je nadaljeval ljubljanski pomožni škof. »Prav je, da to spoznamo. Ne zato, da bo naše božično voščilo zagrenjeno, marveč nasprotno: božič je znanilec radosti; trpljenje, ki ga zaznamuje, naj stori, da bi bili naši božični dnevi manj površni. V nas naj bi poglobili vero v Boga, ki se nam razodeva v popolni bližini.«
Iz toplih domov na ceste osamljenih, zapuščenih in trpečih
»Iz te doživete vere naj bi znali zapustiti svoje tople domove in se napotiti na ceste ter tam iskati Jezusa v brezdomcih, v ponižanih in preizkušanih, v domovih zapuščenih starcev, v iščočih ali obupanih, v brezposelnih, v tistih, ki trpijo hudo revščino, pa naj bo ta materialna, duševna, socialna ali duhovna revščina … posebej tem je Jezusov prihod namenjen. Pa tudi seveda prav vsakemu človeku na tem planetu, sodobnemu iskalcu, tistemu vagabundu, ki se ne more odločiti, a vendarle išče, saj želi najti svoj mir, smisel svojega življenja,« je še poudaril škof Jamnik, ki je vsem zaželel blagoslovljene božične praznike, ter radosti, poguma, notranje moči in veselja, h kateremu nas vabi tudi papež Frančišek.