Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

»Politiki morajo Brexit resneje obravnavati«

Za vas piše:
Mojca M. Štefanič
Objava: 26. 10. 2018 / 10:19
Oznake: Cerkev, Družba
Čas branja: 2 minuti
Nazadnje Posodobljeno: 30.10.2018 / 08:17
Ustavi predvajanje Nalaganje

»Politiki morajo Brexit resneje obravnavati«

Evropski škofje: Brexit bo ovira za življenje vseh Evropejcev.

Glavni tajnik Komisije škofovskih konferenc pri Evropski zvezi (ComECE), Olivier Poquillon, je Evropsko zvezo, države članice in Veliko Britanijo spodbudil, naj »resneje« obravnavajo Brexit. »Brexit bo ovira za življenje vseh ljudi,« je Poquillon dejal v pogovoru za nemško katoliško agencijo KNA. Prednost politike bi morala biti, da najde rešitve za posameznike, družine in skupnost, ki bodo zaradi Brexita utrpeli največjo škodo.

V ComECE (Commissio Episcopatum Communitatis Europensis) s sedežem v Bruslju so zbrane vse škofovske konference 28 držav članic Evropske zveze. Kot je pojasnil Poquillon, po izstopu Velike Britanije iz EZ tudi tamkajšnja škofovska konferenca ne bo več mogla biti članica evropske škofovske komisije: »Brexit je Brexit,« je pojasnil glavni tajnik združenja. Komisija pa je priredila svoje statute, tako da bodo člani Škofovske konference Anglije, Walesa in Škotske kot gostje kljub temu povabljeni na zasedanja ComECE.

Še hujše posledice bi imel izstop Nemčije ali Italije

»Luknje« v proračunu pa ComECE za razliko od Evropske zveze ne bo čutil, je še pojasnil Poquillon. Prispevki za ComECE so odvisni od števila katoličanov v državi in BDP, zaradi česar bo prišlo le do manjših sprememb: »Dosti večje posledice za komisijo bi prinesel izstop države, kot sta recimo Nemčija ali Italija.«

Člani ComECE danes zaključujejo tridnevno zasedanje v Iepru in Bruslju. Glavni pogajalec Evropske zveze za Brexit, Michel Barnier, bo škofe redno obveščal o trenutnem stanju pogajanj.

»Brexit razdvaja britansko družbo«

Po mnenju škofa v Canterburyju, Trevorja Willmotta, pa razprava o Brexitu razdvaja britansko družbo. Mnogi Britanci se čutijo ogrožene, kajti nihče ne ve, kakšna bo prihodnost, je med obiskom v Nečiji dejal anglikanski duhovnik. Spori segajo celo v družine in cerkvena občestva.

Velika Britanija in Evropa sta na kritični točki svoje skupne zgodovine, je dejal škof Willmott in izrazil upanje, da si bo Evropa tudi po dogovorjenem datumu izstopa, 29. marcu, z združenimi močmi prizadevala za mir in pravičnost. Anglikanska Cerkev pa si mora prizadevati za spravo, »da bi zacelila ranjeni narod«.

Vir: Kathpress
Foto: splet

Kupi v trgovini

Novo
Neoprostljivo
Zgodovina
24,90€
Nalaganje
Nazaj na vrh