Polagajmo na zlati oltar
Polagajmo na zlati oltar
Medtem ko so v Novem mestu ob deseti obletnici škofije pripravili celoletnopraznovanje pod skupnim imenom Živo občestvoCerkve, so v Celju predstavili nove publikacije,slovesno praznovanje pa bo v nedeljo, 10. aprila. V Murski Soboti so ob prvemokroglem jubileju škofije pripravili škofijski misijon. Prav na dan ustanovitveškofije, 7. aprila, pa je murskosoboški škof Peter Štumpf v murskosoboškistolnici ob somaševanju slovenskih škofov (maše so se udeležili mariborskinadškof Alojzij Cvikl, upokojeni nadškof in prvi soboški škof Marjan Turnšek,ljubljanski nadškof Stanislav Zore, novomeški škof Andrej Glavan, celjski škofStanislav Lipovšek, ljubljanski pomožni škof France Šuštar, upokojenimariborski nadškof Franc Kramberger, upokojeni mariborski pomožni škof JožefSmej in upokojeni ljubljanski nadškof Alojz Uran) in duhovnikov daroval slovesno mašo.
Zlati oltar na grbu
V pridigise je škof Štumpf oprl na škofijski grb. V njem vidi sporočilo za prihodnost. Rdečein zeleno polje pomeni pokrajino ob levem in desnem bregu reke Mure, kjer zoritapšenica in grozdje, je pojasnil. Ta sadova zemlje sta obenem znamenje za svetoevharistijo. Modra predstavlja reko Muro,nad njo pa je zlati most, ki povezuje pokrajine,ljudi, vse, kar je ločeno, razdeljeno. hkrati je oltar, na katerega polagamodarove. Na njem je zlati križ, ki se s svojim prečnim tramom skoraj dotika obehbregov reke Mure in tako povezuje.
Na ta zlati oltar je v desetih letih Škofija Murska Sobota položila mnogodarov, te so predstavili v škofijskem glasilu Poti k Bogu. Zlati most bo stal,dokler bomo na njem ohranili Kristusov križ in dokler bomo na tem oltarjudarovali sveto evharistično daritev. V prihodnosti moramo nanj polagati vero,upanje in ljubezen.
Vera, upanje, ljubezen
Za zgled vere je postavil Božjega služabnika duhovnik Danijela Halasa, ki jedejal, da je vera velik dar, ki nam ga je dal Bog in da se brez nje nihče nemore zveličati. »Šlo mu je edino za vero, za ta dar, ki nam je bil prižgan prisvetem krstu, krepiti pa ga moramo z molitvijo, obhajanjem evharistije, spremišljevanjem Božje besede in z dobrimi deli. Ampak vero je potrebno najprejpoznati, šele nato se lahko zanjo navdušiš in jo živiš. To je bilo njegovovodilo.« Škof je dodal, da vera zahteva, da Boga ubogamo tudi za cenopreganjanja in trpljenja. »Tudi mi krepimo svojo vero in na zlati oltarpolagajmo svoje žrtve, svoja prizadevanja, svoje molitve, da bi vera v JezusaKristusa živela v vsakem človeku.« Na Boga je naslonjeno upanje, izvira iz verevanj, zato je neuničljivo, je zapisal Božji služabnik Alojzij Kozar, ki je doživljalnasprotovanje povojne oblasti. »Nosil je svoj križ in ohranjal ljubeč inzaupljiv odnos z Njim, ki je 'naše največje in neuničljivo upanje.' Kakorsvetopisemski Job je tudi Božji služabnik Alojzij Kozar izgubil skoraj vse:svobodo in dobro ime, gmotne dobrine za gradnjo cerkve, tudi zdravje innotranji mir, ko zaradi laskave ponudbe s strani oblasti (obljubili so mugradbeno dovoljenje za cerkev, če se jim ukloni in vstopi v Ciril-Metodovodruštvo) mnoge noči ni mogel spati. A za nobeno ceno se ni hotel prodati, ostalje trden in nezlomljiv.« Zato »tudi mi v drugem desetletju, ki prihaja, nazlati oltar polagajmo svoje krhko upanje, polagajmo svoje prošnje, naj Kristusokrepi naše upanje in nas vodi skozi težke in temne čase v slavo Vstajenja.«
Na oltar je ljubezen do murskosoboške škofije med drugimi polagal tudi njen prviškof Marjan Turnšek. To je nakazal že z geslom »Bog je ljubezen«. Tako delajotudi duhovniki, redovne skupnosti v škofiji in številni sodelavci po župnijah,predvsem starši, ki otrokom odpirajo vrata, skozi katera v njihova srca vstopaKristus., je dejal škof Štupmf. Povabil je, da na oltar pa vsi polagajmoljubezen do svojih , ostarelih, bolnih in do vsakega posameznika, saj bo tako »zmoglazoreti tudi naša ljubezen do Boga in jo bomo s čistimi srci kot dragoceni darpolagali na zlati oltar«.
Ob koncu pridige se je spomnil na sv. Metoda, zavetnik škofije. Že pred 1150leti je postavil zlati most ali oltar, ki je naše prednike povezal z Bogom, zatoker je na ta oltar položil svojo vero, svoje upanje in svojo ljubezen. »Naj bonaš priprošnjik pri Bogu, da bomo v novem desetletju in vso prihodnost, ki nambo podarjena, na oltar prinašali svojo trdno vero, neuničljivo upanje indejavno ljubezen do Boga in bližnjega. Pri tem prizadevanju naj nas vodi geslonašega škofijskega misijona, ki ga v tem letu obhajamo: Odprite vrata Kristusu.Pri tem odpiranju naj bo z vami vsemi Mati Marija.«
Papeška zastava iz cvetja
Po pridigi so predstavniki šestintridesetih župnij pred oltar prinesli bele inrumene cvetove in z njimi sestavili papeško zastavo kot znamenje hvaležnosti ustanoviteljuškofije papežu Benediktu XVI. in sedanjemu papežu Frančišku, ki jo znaklonjenostjo spremlja.
Slovenskim škofom so se pri oltarju pridružili še generalni vikarji, redovnipredstojniki, izseljenski duhovniki in seveda duhovniki in redovniki, kidelujejo v Škofiji Murska Sobota, ter diakona in bogoslovci. Maše so seudeležili tudi škof Evangeličanske cerkve g. Geza Filo, duhovnik Leon Novak,župan Mestne občine Murska Sobota dr. Aleksander Jevšek in drugi gostje in vernikiiz vseh župnij murskosoboške škofije.