Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Poklic: Diplomat!

Za vas piše:
Vita Batič
Objava: 28. 10. 2024 / 17:22
Čas branja: 3 minute
Nazadnje Posodobljeno: 28.10.2024 / 17:29
Ustavi predvajanje Nalaganje
Poklic: Diplomat!

Poklic: Diplomat!

Moj stric Bogdan Batič je diplomat. Zaposlen je na Ministrstvu za zunanje in evropske zadeve. Deluje v slovenski in evropski diplomaciji, kjer so ga poslali na štiri celine: v države Indijo, Belgijo, Etiopijo, Sudan, Paragvaj, Alžirijo in Izrael. Dobro pozna delovanje Evropske unije in ustroj Afriške unije.

Ta poklic večini otrok ni prav dobro znan. Nam ga lahko malo opišeš?

Britanski pesnik, parlamentarec in diplomat Henry Wotton je leta 1604 izzivalno povedal, da je diplomat poštenjak, ki je poslan v tujino, da laže za dobro svoje države. Ne gre seveda za laganje, ampak je njegova naloga, da zastopa svojo domovino, promovira njene interese in izpolnjuje navodila, ki prihajajo od njegove vlade v prestolnici. Tu diplomat uporabi svoje spretnosti, da prepričljivo doseže rezultate v dobro svoje države.
Med osnovnimi interesi države so običajno mirno sobivanje in pravičnost, blaginja in delovna mesta za prebivalce, človekove pravice in demokratične vrednote.

Kaj ti je všeč pri tem poklicu?
Omogoča mi, da se sporazumevam z ljudmi in soočam s pogledi različnih kultur in celin. Všeč mi je sodelovanje pri zanimivih razvojnih projektih, pri povezovanju podjetij, pri študiju za mlade, pri promociji kulture in znanosti.

Na svetu je skupaj milijon diplomatov ali za približno polovico Slovenije. Tako kot Slovenci se diplomati ne poznamo vsi med seboj, zagotovo pa vsepovsod najdeš skupne znance.

Katere veščine potrebuješ?

Pri diplomaciji je osnovna veščina empatija (to je spretnost vživljanja v drugega), sposobnost poslušanja in tudi branja med vrsticami. Ključno je vzdušje zaupanja in iskanje možnosti za sodelovanje. Pri tem je v veliko pomoč znanje tujih jezikov in branje knjig.
Obenem pa mora postati diplomat tudi odločen in upoštevan, ko opazi krivice in ko zagovarja interese svoje domovine.

Kaj je težkega pri tem poklicu?
Diplomatska napotitev predvideva, da živiš in delaš daleč od doma, družine in prijateljev. Zato si povsod poiščeš novo mrežo prijateljev. Težje je na začetku, ko te vezi šele tkeš.

Porazno je, ko diplomate preglasijo puške in rakete. Ko diplomatska prizadevanja za mir in boljši svet za vse ne uspejo in se začne vojna. 

Kako to, da si se odločil za ta študij?

Za ta poklic sem se odločil kmalu po osamosvojitvi Slovenije, ki je takrat po razpadu Jugoslavije postala mednarodni model miroljubnega prehoda v samostojnost in demokracijo ter na pot evropskih povezovanj. Že v osnovni šoli me so me zanimale države sveta, aktiven sem bil v krožku Organizacije združenih narodov, kjer sem lačen znanja veliko izvedel. Leta 1996 sem postal štipendist Ministrstva za zunanje zadeve, leta 2002 pa sem se zaposlil na tem ministrstvu. 

Kakšno izobrazbo potrebuješ za ta poklic?

Študiral sem mednarodne odnose na Fakulteti za družbene vede v Ljubljani, nato evropsko pravo, politiko in gospodarstvo na Irskem. Zreli diplomatski sistemi zaposlujejo tudi diplomante z drugih področij, npr. zgodovinarje in inženirje, saj lahko vsak ponudi nekaj konkretnega v diplomatskih prizadevanjih.


PREDNOSTI:
- spoznavanje različnih kultur in kontinentov,
- sodelovanje pri razvojnih, izobraževalnih in kulturnih projektih,
- navezovanje stikov.

SLABOSTI:
veliko se seliš,
delo proč od družine in prijateljev.

PREDSTAVITEV NOVINARKE

Pozdravljeni. Sem Vita Batič, hodim v 8. razred, imam tri brate in eno sestro. Moja mama je psihologinja, moj oče gradbeni tehnik. 

Članek je bil objavljen v novembrski številki Mavrice. Nanjo se lahko naročite v naši spletni trgovini. Hvala, ker z nakupom podpirate nastajanje kakovostnih katoliških vsebin za otroke in starše!

Preberi tudi

Kupi v trgovini

Izpostavljeno
Mavrica
6,20€
Nalaganje
Nazaj na vrh