Pogovorni večer v Malečniku o premagovanju epidemij
Pogovorni večer v Malečniku o premagovanju epidemij
Gostja pogovornega večera v lani poleti odprtem Glaserjevem salonu v Malečniku z naslovom »Človek je od nekdaj premagoval epidemije« bo namreč priznana strokovnjakinja prof. dr. Zvonka Zupanič Slavec. Prijava na dogodek ni potrebna, vstop bo prost, vendar pa ob obveznem izpolnjevanju pogoja PCT.
Iskanje vzrokov in možnih rešitev
Kot poudarjajo prireditelji, so epidemije in pandemije v zgodovini človeštva terjale največ smrtnih žrtev, zato so zdravstvo in družbo od nekdaj vsestransko zaposlovale. Njihove katastrofalne demografske, gospodarske, socialne, psihološke in druge posledice so že zelo zgodaj privedle do iskanja vzrokov in možnih družbenih in zdravstvenih rešitev zanje.
Novi epidemiološki izzivi
Zadnja desetletja pa so se v globaliziranem svetu pojavile nove zelo infektivne bolezni večinsko živalskega izvora, ki jih pogojuje spremenjeni način življenja sodobnega človeka, ki je porušil skozi čas skrbno vzpostavljeno biološko ravnovesje. Z nadaljevanjem globalizacije, prodiranjem človeka v divjino, izsekavanjem pragozdov, s podnebnimi spremembami se obetajo novi epidemiološki izzivi.
Ukrepi za preprečevanje novih pandemij
V različnih zgodovinskih obdobjih so težke epidemije spremljali različni ukrepi, a vsi z zmožnostjo videti v njihovo začasnost, prehodnost, minljivost. Z velikim trudom in (za)upanjem so razvijali telesno, duševno in duhovno oporo, socialne, psihološke, ekonomske in druge preživetvene ukrepe in rezilienco. Podobno je treba najti pot iz krize tudi zdaj, a za prihodnost sprejemati ukrepe, ki bodo preprečevali nove pandemije, so še zapisali prireditelji.
Kaj? Pogovorni večer »Človek je od nekdaj premagoval epidemije«. Kdo? Prof. dr. Zvonka Zupanič Slavec. Kje? Glaserjev salon v Malečniku. Kdaj? Sobota, 12. februarja 2022, ob 19. uri. Koliko? Vstop prost.
Kdo je prof. dr. Zvonka Zupanič Slavec?
Mariborčanka Zvonka Zupanič Slavec je zdravnica, redna profesorica zgodovine medicine in medicinske humanistike na Medicinski fakulteti v Ljubljani, predstojnica Inštituta za zgodovino medicine. Vrsto let opravlja pedagoško in znanstvenoraziskovalno delo in uči številne generacije zdravnikov in zobozdravnikov.
Preučevanje korenin medicinske stroke
Vzgaja in izobražuje jih v stanovski tradiciji, s humanističnimi vrednotami in v visoko moralni etični drži. V širši javnosti strokovno zastopa stanovsko tradicijo in ohranja in promovira njene vrednote. Znanstvenoraziskovalno se posveča zlasti preučevanju korenin medicinske stroke 19. in 20. stoletja na Slovenskem.
Bibliografija raziskovalcev z več kot 1550 zapisi
Je avtorica mnogih del, člankov, strokovnih in znanstvenih monografij, radijskih in televizijskih oddaj. Njena Bibliografija raziskovalcev obsega več kot 1550 zapisov, med njimi okoli 60 knjižnih monografij in drugih knjižnih del.
Zgodovina zdravstva in medicine na Slovenskem
Zadnja leta izdaja monografijo Zgodovina zdravstva in medicine na Slovenskem v štirih knjigah – tretja knjiga je tiskarni, četrto je pričakovati prihodnje leto. Na prek 2000 straneh formata A4 in z okoli 6000 fotografijami je v njih enciklopedično prikazala razvoja zdravstva in medicine pri nas. V pripravi je tudi slovenski zdravstveni muzej.