Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Pogled, poln sočutja in nežnosti

Za vas piše:
Jana Podjavoršek
Objava: 05. 04. 2022 / 20:12
Čas branja: 2 minuti
Nazadnje Posodobljeno: 05.04.2022 / 20:27
Ustavi predvajanje Nalaganje
Pogled, poln sočutja in nežnosti
Sveto mašo v stolnici je daroval ljubljanski nadškof Stanislav Zore. FOTO: Tatjana Splichal

Pogled, poln sočutja in nežnosti

Občni zbor Škofijske karitas (ŠK) Ljubljana se je v soboto, 2. aprila, začel s sveto mašo v stolnici, ki jo je daroval ljubljanski nadškof Stanislav Zore ob somaševanju duhovnikov, da bi se Bogu zahvalili za blagoslov v preteklem letu in s prošnjo za bližino, varstvo in navdihe v časih, ki nam bodo podarjeni, kot je povedal v uvodnem delu homilije.

Marko Čižman, predsednik ŠK Ljubljana, je pri maši vodil ljudsko petje. FOTO: Tatjana Splichal

Zahvalil se je vsem, ki v ljubljanski nadškofiji oblikujejo organizirano dobrodelno dejavnost, še posebej vsem prostovoljcem: »Veliko vas je in ste najbližje tistim, ki so potrebni pomoči in prosijo zanjo.«

Ljubljanski nadškof metropolit msgr. Stanislav Zore. FOTO: Tatjana Splichal

Vsem pa je položil na srce, naj se na Boga obrnejo s prošnjo, da bo on sam sijal skozi njihove oči na vse ljudi, ki jih srečujejo. »Vaš pogled naj postane Božji pogled, pogled, poln sočutja in nežnosti.«

Pogostitev pred dvorano je bila priložnost za pristno srečanje. FOTO: Tatjana Splichal

Toplemu sprejemu in nastopu skupine Lumen, ki je s pesmijo napolnila dvorano Teološke fakultete z žarki topline in ljubezni, je sledilo predavanje Ive Nežič Glavica: Empatija, ključ do sočloveka in narave.

Klapa Lumen, ki bo letos praznovala 10. obletnico, združuje ljubezen do glasbe z občutkom topline in veselja. FOTO: Tatjana Splichal

»Empatija je sposobnost, ki nam pomaga, da se moremo vživeti v drugega, v njegov način razmišljanja in čustvovanja. S pomočjo empatije lahko razumemo, kaj nekdo doživlja in kako se ob tem počuti.« V predavanju je orisala empatijo kot naravno sposobnost človeka, predstavila pa tudi priložnosti in nevarnosti empatije. 

Prof. Iva Nežič Glavica med predavanjem: Empatija, ključ do sočloveka in narave. FOTO: Tatjana Splichal

»Empatija ni samo ključ do razumevanja drugega, temveč je tudi ključ do razumevanja narave, ki smo jo pričeli v času pandemije na novo odkrivati.« V zaključnem delu pa je predstavila empatijo kot temeljno držo karitativnega delavca tako v odnosu do sodelavcev in prosilcev pomoči, na poseben način tudi v korona obdobju: »V času pandemije je empatična komunikacija odigrala pomembno vlogo tudi pri strokovni psihosocialni pomoči in mediaciji, ki jo je Karitas ponujala ljudem v njihovi duhovno-duševni stiski.«

Jože Kern se je posebej zahvalil sodelavcem Karitas v pripravi poročil za občni zbor in zbornika, ki je ob tem izšel. FOTO: Tatjana Splichal

Poročilom o delovanju ŠK Ljubljana je nadškof dodal še zahvalo nebeškemu knjigovodstvu, ki beleži tudi, kar nam uhaja. »Hodite po svetu odprtih oči in src,« je za konec še dodal.

Nalaganje
Nazaj na vrh