Podpredsednica NSi: »Nismo klasična opozicijska stranka, ne kritiziramo na pamet«
Podpredsednica NSi: »Nismo klasična opozicijska stranka, ne kritiziramo na pamet«
NSi je nastala 4. avgusta 2000 oziroma le nekaj mesecev po tem, ko sta se po dolgih letih prizadevanj združili takratni vladna Slovenska ljudska stranka (SLS) in opozicijski Slovenski krščanski demokrati (SKD). Ob današnji obletnici se je podpredsednica stranke in poslanka dr. Vida Čadonič Špelič na kratko ozrla na prehojeno pot, obenem pa spregovorila tudi o najbolj perečih aktualnih zadevah in o načrtih stranke za v prihodnje.
Udejanjena ideja krščanske demokracije
Dr. Vida Čadonič Špelič je poudarila, da je stranka imela vzpone in padce, lahko pa je ponosna, da je idejo krščanske demokracije, prevzeto od SKD, znala udejanjiti, jo poskuša živeti in delati dobro za ljudi. Navedla je besede pokojnega prvega strankinega predsednika dr. Andreja Bajuka z ustanovnega kongresa, ki po njenem veljajo še danes: »NSi bo sodobna, odprta stranka, ki bo prispevala k zvišanju slovenske politične kulture. Njen cilj bo gmotno premožna, duhovno čila in evropsko pluralna Slovenija.«
Podpora močni in enotni Evropi
Skozi vsa leta se stranka, kot je izpostavila Čadonič Špeličeva, trudi zlasti za dialog, za konkretne stvari, ki jih želi narediti za ljudi; ponosna je na krščanske korenine in na to, da smo del Evrope. Podpira močno in enotno Evropo in »če kdaj, ravno zdaj, ko govorimo o krizah, takšno Evropo potrebujemo. Vedno smo bili proevropsko usmerjeni in takšni bomo tudi ostali.« V stranki so ponosni tudi na dobro delo svojih ministrov v prejšnji vladi. »Želeli bi si, da tako učinkovito dela tudi sedanja vlada. Želimo ji vse dobro, toda zdi se nam, da je še malo v učni dobi.«
Ne podpirajo referenduma o zakonu o vladi
»Nismo klasična opozicijska stranka, saj vedno povemo svoje mnenje in vladi priznamo, kar je dobrega. Ne kritiziramo na pamet, temveč povemo, kako bi mi naredili drugače,« je zatrdila Vida Čadonič Špelič in se dotaknila tudi referendumov. NSi ne bo podprla referenduma o zakonu o vladi, kajti »čez 4 leta bodo volivci povedali, ali je število ministrstev kaj doprineslo h kakovosti njihovega življenja.« Referendum o zakonu o RTV Slovenija? »Če kdo, je RTV inštitucija, ki bi morala objektivno javnost obveščati javnost. V NSi ne vidimo nič slabega, če bi ljudje po toliko letih povedali, kakšno RTVS si želijo.«
Pa zakon o dolgotrajni oskrbi?
V NSi so žalostni, ker se uveljavitev zakona o dolgotrajni oskrbi odmika, s čimer po njihovem vlada ni naredila nič dobrega, bodo pa še preverili, kaj je boljše za ljudi: iti na referendum ali poskušati vlado prepričati, da so njihovi predlogi ne najprej politični, temveč strokovni. »Ta zakon ni idealen, pisal se je zelo dolgo. Zdaj pa, ko je spisan, bi bilo bistveno bolje, da bi ga skušali uveljavljati, ne pa enostavno reči, da se ga ne da izvajati. To je najlažje. Mi na to težko pristanemo,« je izpostavila podpredsednica NSi.
Kandidaturo Ljudmile Novak bi podprli
Stranka se glede morebitnega kandidata na jesenskih predsedniških volitvah še ni izjasnila, saj čaka na odločitev njene nekdanje predsednice Ljudmile Novak. Če se bo podala na volitve, jo bodo v NSi podprli. V začetku septembra bodo imeli posvet vodstva in takrat se bodo odločili. »Predsedniške volitve jemljemo zelo resno, želimo si dobrega in kompetentnega predsednika, ki bo združeval in Slovence poenotil, delitev je bilo povsem dovolj. Pri nas bo odločala vsebina,« je pojasnil dr. Čadonič Špeličeva. Še bolj pa se v stranki osredotočajo na lokalne volitve.