Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Podelitev priznanj MEPI dijakom Dijaškega doma Antona Martina Slomška

Za vas pišejo:
K. K. Č., M. M.
Objava: 20. 04. 2024 / 00:30
Oznake: Dogodek, Mladi
Čas branja: 4 minute
Nazadnje Posodobljeno: 19.04.2024 / 12:49
Ustavi predvajanje Nalaganje
Podelitev priznanj MEPI dijakom Dijaškega doma Antona Martina Slomška
Prejemniki MEPI priznanj Dijaškega doma A. M. Slomška. FOTO: DDAMS

Podelitev priznanj MEPI dijakom Dijaškega doma Antona Martina Slomška

V četrtek, 18. aprila, so na prireditvi z naslovom »Ko se zgodi, kot si želiš«, podelili MEPI priznanja dijakom, ki bivajo v Dijaškem domu A. M. Slomška v Mariboru. Ob tej priložnosti so odprli tudi potujočo razstavo o omenjenem programu, ki je nastala ob 25-letnici delovanja programa MEPI v Sloveniji.

Program Mednarodno priznanje za mlade MEPI je svetovno znan certificiran program za mlade od 14. do 24. leta starosti, ki ga je leta 1956 ustanovil vojvoda Edinburški skupaj z nemškim pedagogom, priznanim zagovornikom izkustvenega učenja Kurtom Hahnom. V Sloveniji je program prisoten že 25 let, v Dijaškem domu A. M. Slomška pa so se omenjenemu programu pridružili pred osmimi leti.

Dijaki prejeli 14 priznanj

Na posebni prireditvi »Ko se zgodi, kot si želiš« so dijakom iz Dijaškega doma A. M. Slomška podelili MEPI priznanja. Dijaki, ki obiskujejo različne srednje šole v Mariboru, so prejeli šest bronastih, tri srebrne in pet zlatih priznanj. Zlata priznanja so udeleženci sicer prejeli že decembra 2023 iz rok predsednice države.

MEPI prejemniki s podeljevalci. FOTO: DDAMS

Vtisi prejemnikov priznanj

Katarina Končnik, prejemnica bronastega priznanja:

»Program MEPI mi pomeni zadovoljstvo, tkanje prijateljskih vezi, odkrivanje novih stvari in pridobivanje novega znanja izven šolskega okolja. Največja zmaga je, ko grem preko sebe in premagujem različne izzive. Vredno je.«

Lucija Fric, prejemnica srebrnega priznanja:

»Program MEPI me je spodbujal, da sem se celo leto trudila za uresničitev zastavljenih ciljev. Z mentorji ob strani sem pridobila veliko znanja za praktični del in ga na pustolovski odpravi tudi preizkusila. Sicer pa sem se zabavala s prijatelji in si nabrala novih in nepozabnih doživetij. V programu MEPI sem poglobila svoja prijateljstva, nadgradila svoje kartografsko znanje in preizkusila svoje sposobnosti in iznajdljivost.«

Lejla Muranovič, prejemnica bronastega priznanja

»Zaradi MEPI-ja verjamem, da je vsak cilj, ki si ga v življenju zastavim, dosegljiv. Čeprav je bilo kdaj težko, predvsem takrat, ko je bilo treba vztrajati, se prilagodit in potrpeti, je bilo vredno. Morda takrat nisem verjela, ampak danes verjamem. Skozi MEPI preizkušnjo sem sama sebi dokazala, da s trdim delom in predanostjo lahko dosežem vse, kar si želim.«

Ana Zoja Dobnik, prejemnica srebrnega Mepi priznanja

»Pot do konca je bila kar zanimiva in razburljiva. Imela sem priložnost, da se naučim veliko novega. Z MEPI-jem lahko zares odkriješ različne dejavnosti, ki te morda veselijo oz. zanimajo, pa si mogoče kdo ne upa ali pa ne ve, kako jih začeti. Zato se strinjam z motom MEPI-ja: 'V tebi je več, kot si misliš'. Potrdilo se je, da je v meni več, kot si mislim.«

Bronasta MEPI odprava. FOTO: DDAMS

»MEPI mladostniku zastavlja osebne izzive«

Ravnateljica dijaškega doma A. M. Slomška dr. Lidija Hamler je ob osmi generaciji prejemnikov MEPI priznanj povedala: »V Dijaškem domu Antona Martina Slomška smo se odločili, da vstopimo v program MEPI, zato ker podpira naše poslanstvo in vizijo vzgojno-izobraževalnega dela. MEPI mladostniku zastavlja osebne izzive, je netekmovalen in temelji na prostovoljnih, športnih, kulturnih, intelektualnih in raziskovalnih dejavnostih, ki spodbujajo osebno odkrivanje in rast, samozaupanje, vztrajnost, odgovornost do samega sebe in hkrati prispevajo k skupnosti v širšem pomenu.«

MEPI vikend. FOTO: DDAMS

Odkrivanje in spodbujanje sposobnosti pri mladih

Namen programa MEPI je pomagati mladim odkriti in razviti potencial, ki ga nosijo v vsebi. To ni šola, kjer ti učitelj pove kaj moraš znati, ampak je program, v katerega se mladostnik vključi prostovoljno. Na treh težavnostnih stopnjah (bronasti, srebrni in zlati stopnji) mlad človek razvije samoiniciativnost, odgovornost in vztrajnost. Preko izzivov si krepi samozavest in v sodelovanju z drugimi razvija socialne veščine.

Že 25 let v Sloveniji

Ob 25. obletnici delovanja programa MEPI v Sloveniji je Nacionalni urad MEPI ob pomoči partnerjev zasnoval potujočo MEPI razstavo. Razstavo v Mariboru je odprl direktor Zavoda MEPI Jaka Kregar.

Odprtje razstave ob 25. obletnici delovanja programa MEPI v Sloveniji. FOTO: DDAMS

MEPI želi s pomočjo razstave približati program širši javnosti ter nagovoriti čim večji krog mladih. Razstava v svojih fotografijah in besedilih ponudi vpogled v MEPI strukturo, pomen programa, predvsem pa v osebne izpovedi Mepijevcev. Več kot polovico uporabljenih fotografij sta prispevala Zlatnika, Rožle Bregar in Matjaž Pinter ter Matjaž Vertuš za Dijaški dom A. M. Slomška.

Nalaganje
Nazaj na vrh