Počitniški utrip na Mirenskem Gradu
Počitniški utrip na Mirenskem Gradu
Otroci del dneva preživijo v igri, velik poudarek pa dajejo tudi delu, saj jim izkušnje kažejo, da so otroci po delu, v katerega so vložili trud, zadovoljni in pridobivajo na samozavesti. Tako jim ni tuja pomoč pri opravilih na njivah ali pri pripravi skupnih obrokov, pometanje …
Voditeljica Centra za družine, Maja Prinčič, je povedala, da si največ prizadevajo za dobre odnose: »Otroke vzgajamo za vrednote: žalimo se ne, trudimo se vsi, pomagamo drug drugemu, premagujemo sebe. Kar govorimo, moramo tudi živeti.«
Na začetku poletja pri njih poteka oratorij, posebnost tega pa je, da pri njem pomagajo starši nekaterih otrok. Ob koncu poletja organizirajo tabor Vincencijevih družin, kjer se prav tako prepletata duhovnost in delo. Mirenski Grad skušajo vzdrževati čim bolj samooskrbno, tako da večino dela – tako na stavbah kot na vrtu – opravijo sami s pomočjo prostovoljcev. »Radi bi ustvarili dom,« pove Maja Prinčič.
Mirenski Grad je vzpetina v bližini Nove Gorice, na kateri stojijo cerkev Žalostne Matere Božje, samostan lazaristov, Gnidovčev dom duhovnih vaj, Marijin dom, v katerem ima prostore Center za družine, Dom sester usmiljenk, mladinski prostori so urejeni v nekdanjem gospodarskem poslopju, tam pa so še kalvarija, pokopališče, park in votlina Lurške Matere Božje. Julija ga je ogrozil požar, ki je več kot dva tedna divjal po Krasu. Domači so prepričani, da jih je pred najhujšim obvarovala Marija.
Mladi, ki so pred približno 15 leti začeli živeti in delati na Mirenskem Gradu pod duhovnim vodstvom lazarista Petra Žaklja, so ustanovili Društvo Vincencijeve zveze dobrote, ustvarili pa so tudi krščansko skupnost, ki se imenuje Betlehem, v kateri je 16 ljudi. »Smo kot družina,« je povedala Maja Prinčič.