Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Počastitev obletnic rojstva in smrti Davorina Jenka

Za vas piše:
STA
Objava: 06. 11. 2015 / 10:56
Oznake: Družba
Čas branja: 2 minuti
Nazadnje Posodobljeno: 30.01.2018 / 17:26
Ustavi predvajanje Nalaganje

Počastitev obletnic rojstva in smrti Davorina Jenka

Zaključek prireditev ob 180. obletnici rojstva skladatelja Davorina Jenka
S slavnostnim koncertom se bo drevi v Cerkljah na Gorenjskem zaključil niz prireditev, posvečen 180. obletnici rojstva in 100. obletnici smrti skladatelja in dirigenta Davorina Jenka. Nastopajoči se bodo poklonili Jenku z njegovimi deli, med katerimi sta tudi uglasbitev pesmi Lipa zelenela je in Naprej, zastave Slave.

Slavnostni koncert, ki se bo v Kulturnem hramu Ignacija Borštnika v Cerkljah začel ob 19. uri, pripravljata Občina Cerklje na Gorenjskem in tamkajšnja osnovna šola, ki nosi ime po Davorinu Jenku. Slavnostni govornik bo baletni plesalec, koreograf, zdravnik, režiser in pedagog Henrik Neubauer, so sporočili iz Zavoda za turizem Cerklje.

Znamenitemu rojaku se bodo poklonili Godba Cerklje, Komorni moški pevski zbor Davorina Jenka Cerklje, Cerkveni ženski pevski zbor Andreja Vavkna Cerklje, Šenturški oktet, Mladinski pevski zbor Osnovne šole Davorina Jenka, solistka Marta Močnik Pirc, solist Matevž Močnik in Otroška dramska skupina Podružnične šole Zalog.

Življenje in delo Davorina Jenka

Davorin Jenko se je rodil 9. novembra 1835 v Podjedovem mlinu v Dvorjah pri Cerkljah. Njegovo šolanje se je začelo v Cerkljah, kmalu pa je odšel v kranjsko mestno šolo. Nato je šolanje nadaljeval v Ljubljani in Trstu ter na Dunaju, kjer je študiral pravo. Tam je srečal veliko bivših sošolcev, med njimi tudi Simona Jenka.

Kmalu so ustanovili Slovensko pevsko društvo, kjer je Davorin Jenko postal zborovodja. Takrat je uglasbil tudi besedilo svojega prijatelja Simona Jenka Naprej, zastave Slave. Ta je bila do osamosvojitve slovenska narodna himna, danes pa je himna Slovenske vojske.

Davorin Jenko je napisal 260 pesmi, od tega približno 40 slovenskih. Bil je med prvimi na Slovenskem, ki je pisal samospeve, med katerimi izstopajo samospevi na besedila Franceta Prešerna.

Večji del življenja je sicer Jenko preživel v Srbiji, kjer je gradil temelje tamkajšnje zborovske glasbe. Kasneje se je vrnil v Slovenijo. Umrl je 25. novembra 1914 v Ljubljani, kjer je pokopan v grobišču slovenskih skladateljev na Žalah.

Blagor mu, ki se spočije

Ob 100. obletnici njegove smrti je bil pred letom dni v Cerkljah spominski koncert z naslovom Blagor mu, ki se spočije. Z drevišnjim koncertom pa se zaključuje dvoletni sklop prireditev, v katerih so se cerkljanski kulturni delavci in številni drugi poklonili Jenkovi zapuščini.

Preberite tudi:

Avtor treh himen
Stoletnica smrti Davorina Jenka

Kupi v trgovini

Novo
Konec krščanske civilizacije
Filozofija in esejistika
22,90€
Nalaganje
Nazaj na vrh