Po tolažbo, počitek in pogum k Mariji in Jezusu
Po tolažbo, počitek in pogum k Mariji in Jezusu
Danes, 11. februarja, je svetovni dan bolnikov, dan, ko se po domovih za starejše občane, bolnišnicah in raznih cerkvah darujejo maše za bolne, ostarele in invalidne. Letošnji svetovni dan bolnikov spremljajo besede: »Pridite k meni vsi, ki ste utrujeni in obteženi, in jaz vam bom dal počitek« (Mt 11,28). Takšen je tudi naslov papeževe poslanice.
Največje srečanje bolnih in njihovih spremljevalcev je na Brezjah, kjer je dopoldne slovesno romarsko mašo daroval murskosoboški škof Peter Štumpf, ki je zbranim podelil zakrament bolniškega maziljenja.
Marija se je sklonila k človeštvu
Na današnji dan, leta 1858, se je nebeška Mati Marija v Lurdu prikazala Bernardki, na kar je spomnil tudi škof Štumpf. Dejal je, da se je takrat sklonila do vsega človeštva. »Prišla je s tolažbo in pomočjo. Stiske in trpljenje na tem svetu nikdar ne pojenjajo in nikoli ne bodo pojenjali. V kakršnem koli obdobju živimo, v pomanjkanju ali v blagostanju, stiske in trpljenja ne moremo odpraviti.« Teh stisk tudi nikoli ne bomo razumeli.
V trpljenju si vsakdo želi, da bi se bolečina zmanjšala, nekateri pomislijo celo na smrt – samomor ali evtanazijo. »S tako odločitvijo pa hote ali nehote Bogu pokažejo, da se ne strinjajo z njegovim načrtom o njihovem življenju,« je dejal škof.
Vabilo h Kristusu, ki obljublja počitek in okrepitev
Nato se je ozrl k papeževi poslanici ob svetovnem dnevu bolnikov, s katero opogumlja, vabi h Kristusu, kjer obljublja počitek in okrepitev. »Tudi Lurd in Brezje sta kraja našega počitka in pomirjenja, ker so tukaj med nami nebesa. V Marijinih cerkvah se namreč učimo, kako biti z Bogom tudi tam, kjer se nebesa ne občutijo. Na vseh krajih človeške stiske in trpljenja je namreč možnost tudi hrepenenje po Bogu. Takšni kraji so recimo tudi bolnišnice.«
Škofov oče - izvedenec za življenje z Jezusom v stiski in trpljenju
Škof Štumpf se je spomnil svojega očeta, ki je umrl pred kratkim. Tudi v zadnjih tednih življenja je sobolnike »vabil, spodbujal in hrabril, naj tudi oni gredo k Jezusu po počitek in obhajajo zakrament sv. spovedi, bolniškega maziljenja ter prejmejo Jezusa pri sv. obhajilu,« je povedal škof. »V bolnišnici je postal pravi izvedenec za življenje z Jezusom v stiski in v trpljenju ter končno za umiranje z Jezusom. Nikdar mi ni povedal, da ga je strah smrti, ker ga res ni bilo strah. Vedel je, da v svojem hrepenenju po Jezusu nikdar ne bo razočaran. Prag smrti je prestopil spokojno, z nasmehom na obrazu, ker je dočakal počitek v nebesih.«
Ob koncu pridige pa je škof bolnikom zaželel, »da si danes tukaj na Brezjah nekoliko odpočijemo pri Jezusu in Mariji in s tako tudi nekoliko potolažimo in opogumimo, da gremo naprej, kljub stiskam in trpljenju.«