Po polletnem premoru splošna avdienca z več sto verniki
Po polletnem premoru splošna avdienca z več sto verniki
Foto: Vatican Media
Prvič po dobrih šestih mesecih je imel papež Frančišek svojo splošno tedensko avdienco znova v navzočnosti množice vernikov. »Po nekaj mesecih nadaljujemo naša srečanja iz obličja v obličje in ne iz zaslona v zaslon,« je današnji nagovor začel sveti oče. Namesto na Trgu sv. Petra so se romarji tokrat zbrali na notranjem dvorišču Apostolske palače, Dvorišču sv. Damaza.
V navzočnosti okoli 500 do 600 vernikov je papež nadaljeval vrsto katehez o posledicah epidemije, ki jo je začel v letošnjem avgustu. Iz takšne krize ne moremo priti nespremenjeni, »le boljši ali slabši«, je opozoril Frančišek, zato je danes toliko bolj kot kdaj koli prej v svetu potrebna solidarnost. Solidarnost pa niso zgolj priložnostna velikodušna dejanja, se je Frančišek naslonil na besede svojega predhodnika Janeza Pavla II. Solidarnost od nas zahteva, »da ustvarimo novo miselnost, ki razmišlja občestveno in daje prednost življenju vseh«, v kateri je življenje vsakega posameznika enako pomembno. Ni prav, da so mediji polni novic, ko pade kvota na finančnem trgu, nihče pa ne poroča, ko na tisoče oseb umre zaradi lakote ali revščine.
Solidarnost je tesno povezana s pravičnostjo. Po papeževih besedah je »danes pot, ki vodi v svet po epidemiji, proti ozdravljenju naših medosebnih in družbenih bolezni«. To velja tudi za naš odnos do stvarstva. To je dobro vedel sv. Frančišek Asiški, ki je, spodbujen z Duhom, ne le vseh ljudi, temveč vsa ustvarjena bitja, živali, rastline in nebeška telesa, imenoval »brat ali sestra«.
Na začetku avdience je papež Frančišek naredil nekaj korakov skozi prehod s sedeži, se ustavljal in spregovoril s posameznimi verniki, ob tem pa ves čas ohranjal primerno varnostno razdaljo. Ko so mu romarji izročili libanonsko zastavo, pa jo je poljubil in tiho molil za državo, ki jo trenutno pretresa huda kriza.
Ob koncu avdience je sveti oče pozval k dnevu posta in molitve za Libanon, ki ga bomo obhajali v petek, 4. septembra, obenem pa je napovedal, da bo vatikanski državni tajnik kardinal Pietro Parolin v kratkem obiskal Bejrut. Sveti oče je državljanom Libanona položil na srce, naj ne zapuščajo svoje domovine, temveč naj si prizadevajo za nov začetek. Škofje in duhovniki naj intenzivno poskrbijo za svoje vernike ter jih z gorečnostjo in ponižnostjo spremljajo na njihovi poti. Na ta način bo mogoče ohraniti krščansko navzočnost v deželi, ki je za Bližnji vzhod tako pomembna.
Foto: Vatican Media
Foto: Vatican Media
Foto: Vatican Media