Plemenito delo Župnijske karitas Šiška že tri desetletja [FOTO]
Plemenito delo Župnijske karitas Šiška že tri desetletja [FOTO]
V Župniji Ljubljana Šiška deluje Karitas že skoraj 31 let, od 19. februarja 1991, ko je kot ena prvih nastala na pobudo p. Pavleta Jakopa. Po letu dni je dobila svoje prostore v Frančiškovem študentskem domu, v katerih deluje še vedno, čeprav niso več najustreznejši za njeno dejavnost, ki se je v treh desetletjih močno razmahnila.
Sredina dežurstva
Kot poudarja Ana Stepančič, ki je že od začetka aktivna članica in voditeljica župnijske Karitas, nepogrešljiva zlasti pri natančnem urejanju zapiskov in evidenc, je v kolektivu od 8 do 10 rednih sodelavcev, ki se zbirajo ob sredinih dežurstvih, na katerih imajo delo lepo razdeljeno: »Dve sodelavki delata na oblačilih, dve piševa in takoj vnašava v računalnik, trije pa zbirajo in delijo pakete.«
Pogrešajo redna srečanja
Včasih, pred koronačasom, so imeli tudi mesečna srečanja z duhovnim vodjem, župnikom, kar pa so morali med epidemijo opustiti. »V glavnem se zdaj vse dogovorimo med rednim dežurstvom, ko smo običajno vsi prisotni. Redna srečanja pa pogrešamo, vedno je dobro dobiti tudi malo duhovne hrane,« poudari Ana Stepančič.
Precej tudi podarjene hrane
Sicer pa Župnijska karitas Ljubljana Šiška poleg redne pomoči hrane, ki jo dobi na škofijski Karitas ali prek Sklada za evropsko pomoč, prejme tudi precej podarjene hrane, pri tem redno sodeluje tudi s trgovsko mrežo Hofer, kamor gredo sodelavci vsako sredo zjutraj iskat, kar ostane od prejšnjega dneva, in to vključijo v pakete (zelenjava, konzerve, kruh …).
Število prejemnikov pada
Kot pojasni Ana Stepančič, število prejemnikov pada – pride sicer nekaj novih, toda tudi prejšnji odhajajo, se zaposlijo … Lani je prišlo 22 novih prejemnikov, zlasti tujcev, migrantov z družinami. Skupaj pa so lani pomagali 425 osebam oziroma 189 enotam. V evidencah imajo natančno popisano, koliko je moških in koliko žensk, družin, posameznikov, migrantov, starejših, invalidov, in kolikokrat pridejo.
Pomoč mladih iz Frančiškovega študentskega doma
Lani so imeli tako zabeleženo pomoč 151 migrantom, 17 brezdomcem, 29 invalidom, 45 starejšim. Ker Karitas domuje v spodnjem delu Frančiškovega študentskega doma, ob vsaki pošiljki hrane, ki jo pripeljejo s kombijem, pokličejo mlade iz študentskega doma, ki so vselej velikodušno pripravljeni zlagati in nositi v njihove prostore. »To je njihova redna pomoč,« jim je hvaležna Ana Stepančič.
Več fotografij Tatjane Splichal pa si oglejte v spodnji fotogaleriji (klik na prvo fotografijo in drsenje s puščico v levo in desno).