Platforma Laudato si': Obstaja upanje. Vsi lahko sodelujemo
Platforma Laudato si': Obstaja upanje. Vsi lahko sodelujemo
Danes se zaključuje Teden Laudato si’ FOTO: Vatican Media
Papež Frančišek poziva k sodelovanju v pobudi Platforma Laudato si’, s katero se danes zaključuje Teden Laudato si’, poroča Radio Vatikan. Tematski teden smo obhajali med 16. in 25. majem, namenjen pa je bil ozaveščanju o celostnem okoljevarstvu in spodbujanju k okoljskemu spreobrnjenju. Ob tej priložnosti je papež pripravil video sporočilo in izpostavil, da potrebujemo nov okoljski pristop. Skupaj si moramo prizadevati za bolj vključujoč, bratski, miroljuben in trajnosten svet.
Z okrožnico Hvaljen, moj Gospod, ki je izšla leta 2015, je papež povabil k skrbi za Zemljo, ki je naš skupen dom. Ta dom, ki nas gosti, »že nekaj časa trpi zaradi ran, ki mu jih povzročamo s plenilsko držo, zaradi katere se čutimo kot gospodarji planeta in njegovih virov ter upravičeni do neodgovorne uporabe dobrin, ki nam jih je dal Bog«, papež pove v video sporočilu. »Danes se te rane dramatično kažejo v okoljski krizi brez primere, ki zadeva tla, zrak, vodo in na splošno ekosistem, v katerem živijo ljudje. Trenutna epidemija pa je še močneje osvetlila krik narave in revnih, ki najbolj trpijo zaradi posledic, ter pokazala, da je vse med seboj povezano in soodvisno ter da naše zdravje ni ločeno od zdravja okolja, v katerem živimo.«
Potrebujemo nov okoljski pristop
Kot poudarja papež, je potrebno celostno človeško okoljevarstvo: »Zato potrebujemo nov okoljki pristop, ki bo preoblikoval naš način bivanja v svetu, naš življenjski slog, naš odnos z zemeljskimi viri in na splošno naš način gledanja na človeka in življenje. Celostno človeško okoljevarstvo, ki ne vsebuje le okoljskih vprašanj, temveč človeka v njegovi celovitosti, ki postane sposobno prisluhniti kriku revnih in biti kvas za novo družbo.«
»Imamo veliko odgovornost, zlasti do prihodnjih generacij. Kakšen svet želimo zapustiti našim otrokom in našim mladim? Naša sebičnost, naša brezbrižnost in naši neodgovorni načini ogrožajo prihodnost naših otrok! Zato znova pozivam: poskrbimo za našo mater Zemljo, premagajmo skušnjavo sebičnosti, ki nas dela plenilce virov, gojimo spoštovanje do darov Zemlje in stvarstva, uvedimo slog življenja in družbo, ki bosta končno okoljsko trajnostna: imamo priložnost, da pripravimo boljši jutri za vse. Iz Božjih rok smo prejeli vrt; svojim otrokom ne moremo zapustiti puščave.«
FOTO: Vatican Media
Laudato si’ Action Platform
Papež spomni, da je v tem okviru 24. maja 2020 razglasil leto Laudato si', katerega organizacija je bila zaupana Dikasteriju za služenje celostnemu človeškemu razvoju. Zahvaljuje se vsem, ki so to leto obhajali s številnimi pobudami, ter z naklonjenostjo izpostavi pobudo Platforma Laudato si’: »Danes z veseljem sporočam, da se bo leto Laudato si' končalo s konkretnim projektom Laudato si’ Action Platform. Gre za sedemletno pot, ki bo na različne načine vključevala naše skupnosti, da bi v duhu celostnega okoljevarstva postale popolnoma trajnostne.«
Bolj vključujoč, bratski, miroljuben in trajnosten svet
Povabil je k sodelovanju v projektu, da bi na ta način skupaj lahko ustvarili boljšo prihodnost: »Zato bi rad povabil vse, da se skupaj odpravimo na to pot. Še posebej pa se obračam na teh sedem stvarnosti: družine; župnije in škofije; šole in univerze; bolnišnice; podjetja in kmetije; organizacije, skupine in gibanja; verske ustanove. Delajmo skupaj. Le na ta način bomo lahko ustvarili prihodnost, ki si je želimo: bolj vključujoč, bratski, miroljuben in trajnosten svet. Na poti, ki bo trajala sedem let, nas bo vodilo sedem ciljev iz okrožnice Hvaljen, moj Gospod, ki nam bodo kazali smer, medtem ko bomo slediti viziji celostnega okoljevarstva: odgovor na krik Zemlje, odgovor na krik revnih, okoljsko gospodarstvo, sprejetje preprostega življenjskega sloga, okoljska vzgoja, okoljska duhovnost in prizadevanje skupnosti.«
»Obstaja upanje,« sklene papež Frančišek. »Vsi lahko sodelujemo, vsak s svojo kulturo in izkušnjami, vsak s svojimi pobudami in zmožnostmi, da se naša mati Zemlja vrne k svoji prvotni lepoti in da stvarstvo znova zasije v skladu z Božjim načrtom.«