Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Planinski vestnik in planinsko cvetje

Za vas piše:
Urša PAJK
Objava: 17. 09. 2024 / 14:52
Čas branja: 2 minuti
Nazadnje Posodobljeno: 17.09.2024 / 14:58
Planinski vestnik in planinsko cvetje
Izbor rastlin iz zgibanke Planinske cvetke v podobah, 1909. Hrani Knjižnica NMS.

Planinski vestnik in planinsko cvetje

Ni presenetljivo, da v Knjižnici Narodnega muzeja Slovenije hranimo tudi Planinski vestnik, ki bo leta 2025 praznoval častitljivih 130 let izhajanja. Zaloga revije sega v leto 1895 in se zaključi z letnico 1959. Med gradivom pa najdemo prav tako več separatov oziroma ponatisov iz omenjenega vestnika. Izbrali smo dva: Slovenske planine v risbi in sliki (1936) in Planinsko cvetje v nižini (1939).

V prvem prispevku je umetnostni zgodovinar, arheolog, etnolog in alpinist Rajko Ložar predstavil pomembne upodobitve naših gora. Med njimi so bakrorezi iz slovite Valvasorjeve delavnice, Herrleinova slika Ljubljana s Kamniškimi planinami (hrani NMS), Pernhartova Špikova skupina (Martuljek) (hrani NMS), Benescheva Planica z Julijskimi Alpami (hrani NMS) in Karingerjev Triglav iz Bohinja (hrani NGLJ). Ložar je umetnine razdelil kronološko, v vsakem poglavju je podal kratek življenjepis umetnika in predstavitev slike. Stvaritev Špikova skupina (Martuljek) je opisal z naslednjimi besedami: »Pernhart tu ne išče več nikakih romantičnih kotičkov, temveč skuša biti realističen tolmač prirode in njenih lepot.« 

Nič manj navdušujoč ni prispevek o planinskem cvetju botanika Viktorja Petkovška. Med listanjem naletimo na različne rastline, kot so svišč, Zoisova zvončica, srčna moč in n...

Prispevek je dostopen samo za naročnike Družine.

Nazaj na vrh