Pismo katoliških teologov: »Kje je glas krščanske vere?«
Pismo katoliških teologov: »Kje je glas krščanske vere?«
V začetku pisma, ki so ga naslovili Poziv k miru, je predsednica Evropskega združenja za katoliško teologijo dr. Margit Eckholt izpostavila, da je bila za generacijo večine teologov vojna odločilni dogodek v življenju njihovih starih staršev in staršev, za nekatere celo v lastnem življenju.
Proti ponovni hladni vojni in oborožitvi
Zlasti v Zahodni Evropi pripadamo generaciji mirovnega gibanja, ki si prizadeva za boj proti hladni vojni in ponovni oborožitvi, ki se ju da premagati predvsem s številnimi človeškimi in kulturnimi stiki, v pismu poudarja Eckholtova. »Leta 1989, ko je bilo ustanovljeno naše društvo, je nastajala nova Evropa. Zdelo se je, da je polarnost med Vzhodom in Zahodom premagana. Krščanskim cerkvam je bila dana možnost, da se zbližajo in delajo za skupno dobro v svetu.«
Zahtevamo konec nesmiselnega in neizmernega trpljenja te bratomorne vojne.
Sprejemanje različnih verskih tradicij
Po njenem prepričanju so teologi s svojim delom prispevali k razumevanju, medsebojnem sprejemanju in spoštovanju med ljudmi različnih verskih tradicij. »Vzpostavljena so bila partnerstva s teološkimi središči v Ukrajini in Rusiji. Izkusili smo, kako te povezave, onkraj meja narodov, veroizpovedi in jezikov, rojevajo novo »bratstvo med vsemi ljudmi«, če uporabim citat papeža Frančiška.«
Kje je glas krščanske vere?
»Zdaj se vozijo tanki, slišijo se eksplozije bomb, ki nesmiselno uničujejo življenja ter odganjajo ljudi iz njihovih domovih. V Evropi je vojna. Zelo smo prizadeti, doživljamo neuspeh človeštva. Kje je glas naše krščanske vere?« se sprašuje Eckholtova, pri čemer podčrta, da je naloga teologov hoditi po stopinjah Božjega Sina, ki je postal človek, pri čemer naj se sliši glas božičnega sporočila: »Mir temu svetu!« in nadaljuje: »Govoriti o Bogu v naših časih pomeni tudi prizadevati si za mir v tem ranjenem svetu. To je bistvo besede teologija – z razumom in srcem odgovorno govoriti o Bogu.«
S svetim Frančiškom Asiškim molimo:
Gospod, naredi me za orodje svojega miru,
da lahko ljubim tam, kjer je sovraštvo;
da lahko odpustim tam, kjer so zamere;
da lahko združujem tam, kjer je prepir;
da lahko govorim resnico tam, kjer je zmota.
Stojimo s sestrami in brati v Ukrajini in Rusiji
Zapis v pismu sklene z besedami: »Stojimo z našimi sestrami in brati v Ukrajini, ki močno trpijo. Kršena je njihova narodna suverenost, borijo se za svojo svobodo. Stojimo s sestrami in brati v Rusiji, ki jim je bila odvzeta pravica do soočenja z resnico. Pri zavzemanju za mir »zahtevamo konec nesmiselnega in neizmernega trpljenja te bratomorne vojne.«