Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Patriarh Sako: V Iraku primanjkuje varnosti

Za vas piše:
M. Š.
Objava: 28. 03. 2018 / 09:13
Oznake: Cerkev, Družba
Čas branja: 3 minute
Nazadnje Posodobljeno: 28.03.2018 / 09:54
Ustavi predvajanje Nalaganje

Patriarh Sako: V Iraku primanjkuje varnosti

Kakšne so razmere v Iraku po petnajstih letih od padca Huseinovega režima?

Kaldejski patriarh Louis Raphael Sako je po petnajstih letih od padca Huseinovega režima za italijansko agencijo Sir spregovoril o razmerah v Iraku. Poudaril je, da sicer imajo svobodo izražanja in misli, toda najbolj jim primanjkuje varnosti. Manjkajo tudi delo, gospodarski zagon in politična stabilnost. 20. marca 2003 je mednarodna koalicija z ZDA na čelu začela operacijo Iraška svoboda, da bi zrušila režim, ki bi naj razpolagal z orožjem za množično uničenje. Bombardiranje Bagdada in navzočnost tujih vojakov sta sprožila državljansko vojno med šiiti in suniti ter gverilo proti ameriški vojski, kar je povzročilo dejansko destabilizacijo celotne regije, vse do nastanka »Islamske države«.



»Ljudje so se lahko z roko dotaknili dejstva, da mir in demokracija nista rezultat čarovnije, še manj pa rezultat nekega ukaza,« je za agencijo Sir zatrdil patriarh Sako. Po njegovem prepričanju bi »Američani morali prebivalstvo vzgojiti za demokracijo, jih pripraviti za odgovorno svobodo«, kajti Irak v tistem času ni imel prave demokracije. Režim je bil diktatorski, obstajala je plemenska in sektaška kultura, vendar Američani tega niso dobro razumeli. »Ne zadoščajo slogani za vzpostavitev demokracije,« je pripomnil patriarh. Treba pa je izpostaviti, da se danes ljudje zavedajo pomembnosti spremembe za novi Irak. Na Trgu osvoboditve v Bagdadu vsak petek prirejajo manifestacije, ki se jih udeležuje tudi veliko kristjanov. Zahtevajo sekularno vlado, svobodo, enakost in spoštovanje pravic, kar so osnovne človekove pravice v vsaki demokratični državi.

Patriarh Sako je prepričan, da vojna v Iraku še ni končana: »Na nekaterih položajih so še vedno spopadi in teroristični napadi. Predvsem pa je treba premagati miselnost in ideologijo islamske države. Za to potrebujemo čas. Da bi prišli iz tega položaja, potrebujemo mir, varnost, delo, izobrazbo, stabilnost, vzgojo za spoštovanje in strpnost. Kot kristjani smo se v Bagdadu navadili na določeno varnost, a pred nekaj dnevi je bila ena od naših družin pokončana in vsi smo povsem pretreseni.«

Kaldejski patriarh poudarja, da sta potrebna mir in stabilnost, predvsem pa priznanje polnega državljanstva za vse sestavne dele družbe, tudi kristjane: »Vsi smo iraški državljani, otroci iste zemlje. Zakaj postavljati pregrade med ljudi?« Sektaška kultura nima prihodnosti. Plemena, sekte ali policija ne morejo ščititi državljanov, to lahko stori samo država s policijo in vojsko. »Prebivalstvo je treba seznaniti s temi stvarmi in s potrebo po sekularni vladi.«

Patriarh je v pogovoru izrazil pretresenost nad iraško ustavo, ki je bila sprejeta leta 2005, in jo označil kot »past za druga verstva.« Drugi člen dokumenta namreč določa islam kot uradno državno religijo in primarni vir zakonodaje, istočasno pa zahteva, naj zakoni ne nasprotujejo demokraciji in temeljnim pravicam. »Religija ne more biti vir pravic za neko državo. To mora biti politika. Družba mora biti od vseh in za vse,« je jasen Sako.

Brez zadržka pritrjuje, da »so kristjani žal tarča in to mora biti jasno«, čeprav se preganjanja ne dogajajo samo v Iraku, ampak tudi na drugih koncih sveta. Kristjani niso sprejeti. »Tudi na zahodu, kjer obstaja močna brezbrižnost, je kristjane pogosto sram javno izpovedati svojo vero. Napadi na kristjane ne obstajajo samo pri nas.« Pomembno in nujno je, da se kristjani vrnejo nazaj v Irak. Od dvajset tisoč družin se jih je trenutno vrnilo sedem tisoč. Ostaja vrsta problemov: vse hiše še niso obnovljene ali znova zgrajene. Mnoge so bile požgane ali popolnoma porušene. Potrebnega je veliko denarja.

Patriarh Sako je pogovor sklenil z željo, da bi bil vsak kristjan graditelj miru, da bi odprl oči za Kristusa vere in ne samo zgodovinskega Kristusa: »Če verujemo vanj, se vse spremeni. To vero moramo imeti.«

Vir: Radio Vatikan
Foto: RV

Kupi v trgovini

Potovanje duše k Bogu
Filozofija in esejistika
5,00€
Nalaganje
Nazaj na vrh