Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Patriarh Pizzaballa: naše orožje sta molitev in post

Za vas piše:
M.M.Š.
Objava: 12. 10. 2024 / 10:11
Čas branja: 4 minute
Nazadnje Posodobljeno: 12.10.2024 / 10:47
Ustavi predvajanje Nalaganje
Patriarh Pizzaballa: naše orožje sta molitev in post
Jeruzalemski patriarh se je odzval na papeževo pismo ob prvi obletnici Hamasovega napada na Izrael. FOTO: CTS/arhiv Družine

Patriarh Pizzaballa: naše orožje sta molitev in post

Latinski patriarh v Jeruzalemu, kardinal Pierbattista Pizzaballa, se je odzval na nedavno pismo papeža Frančiška katoličanom Bližnjega vzhoda ob prvi obletnici Hamasovega napada na Izrael.

Patriarh v svojem zapisu, ki ga je po navedbah spletnega portala Vatican News včeraj objavil vatikanski časnik L'Osservatore Romano, izraža globoko hvaležnost katoliških voditeljev in vseh krščanskih vernikov na Bližnjem vzhodu za sočutno bližino svetega očeta in njegovo naklonjenost temu območju, ob tem pa znova potrjuje trdno zavezanost Cerkve miru in spravi kljub trenutnim okoliščinam. Kot piše, sta molitev in post orožji ljubezni in v pismu zagotavlja, da si bodo vedno prizadevali biti neutrudni graditelji miru in pravičnosti.

Po kardinalovih besedah je papež Frančišek edini svetovni voditelj, ki ne pozablja na trpljenje ljudi, in nas spominja, da tudi v teh tragičnih razmerah ne smemo izgubiti svoje človečnosti.

Preberite tudi: »Blizu sem vam,« papež sporoča preizkušanim v Sveti deželi

Naš odgovor na nasilje je molitev

Papeževo pismo je med tamkajšnjimi verniki, posvečenimi in laiki, spodbudilo razmišljanje, ki ga kardinal Pizzaballa želi posredovati svetemu očetu in tako postati »glasnik misli, skrbi in upanja« krščanske skupnosti na Bližnjem vzhodu.

7. oktober, leto dni po izbruhu vojne, je bil tokrat dan, »ko so se vse naše skupnosti združile s postom in molitvijo, da bi v povezanosti z Vami, sveti oče, prosile za dar miru za vse naše narode. To je naše orožje, orožje ljubezni. To je naš odgovor na nezaupanje, za katerega se zdi, da se vedno bolj širi, ne le v srcu vladarjev, ampak tudi med nami«.

V kontekstu tako zelo zakoreninjenega sovraštva so potrebni empatija, dejanja in besede ljubezni, ki – četudi ne spremenijo poteka dogodkov – vendarle prinašajo uteho in tolažbo, ki ju vsi zelo potrebujemo.

Patriarh zagotavlja, da bodo v tem »tako zelo bolečem času« ostali blizu svetemu ljudstvu v vseh oblikah trpljenja in obenem dopustili, da se to »dotakne srca«: »V tem kontekstu tako zelo zakoreninjenega sovraštva so namreč potrebni empatija, dejanja in besede ljubezni, ki – četudi ne spremenijo poteka dogodkov – vendarle prinašajo uteho in tolažbo, ki ju vsi zelo potrebujemo. V teh mesecih so duhovniki, redovniki in redovnice ostali blizu skupnostim in preizkušanim ljudem, tudi na najnevarnejših krajih. Veliko je prostovoljcev iz naših skupnosti, ki so kljub nevarnosti pomagali svojim bratom in sestram.«

Patriarh Pizzaballa med obiskom na Zahodnem bregu. FOTO: Vatican Media

Ne podlegajmo logiki zla, ki razdvaja

Kardinal Pizzaballa zagotavlja, kako si bodo vedno prizadevali, da ne bi podlegali logiki zla, ki želi razdvajati, čeprav »v teh okoliščinah s človeškega vidika ni preprosto ljubiti svojih sovražnikov in moliti za tiste, ki nas preganjajo«. Pri tem izpostavlja navdihujoč zgled številnih mož in žena vseh veroizpovedi, ki so v zadnjih mesecih, kljub temu, da jih je osebno prizadelo nasilje in smrt, premogli notranjo moč, da niso podlegli logiki sovraštva, ampak so znali izreči besede odpuščanja.

Dialog med verniki različnih veroizpovedi v Sveti deželi je bil ranjen, toda kardinal zagotavlja, da si bodo prizadevali za obnovitev odnosov in vnovično vzpostavitev zaupanja, za katerega se zdi, da je bilo porušeno, da bi vera postala kraj srečanja in ne izgovor za razdor. V pismu izraža upanje, da bi se medsebojni odnosi v prihodnosti okrepili in postali še bolj iskreni, »da bomo zgradili pristna in resna okolja miru in spoštovanja«.

Misel, da lahko vojaške strategije prinesejo pozitivne novosti na območje Bližnjega vzhoda, je velika utvara.

Potreba po novih voditeljih

Po kardinalovih besedah območje Bližnjega vzhoda potrebuje »voditelje z novo vizijo, ljudi, ki bodo znali izraziti bogastvo in lepoto, ki še vedno obstajata in ki ju vojna še ni popolnoma izmaličila. Misel, da lahko vojaške strategije prinesejo pozitivne novosti na naše območje, je velika utvara.« Potrebni so »razvoj, vlaganje v izobraževanje in vzgoja za mir«, tako jeruzalemski patriarh, mladim je treba zagotoviti »mirno življenjsko okolje, na katerem bodo lahko utemeljili svoje upanje«.

Preizkušani kristjani Bližnjega vzhoda se zavedajo, da niso sami, saj je sveti oče z vsemi, ki »trpijo zaradi norosti vojne«, in jeruzalemski patriarh zagotavlja, da bodo »vsem našim vernikom in osebam, ki jih bomo srečali, ponesli Vašo besedo miru, bližine in tolažbe«.

Nalaganje
Nazaj na vrh