Papeževa vizitatorja zaključila poročilo o kölnski nadškofiji
Papeževa vizitatorja zaključila poročilo o kölnski nadškofiji
Poročilo o vizitaciji sta po navedbah avstrijskega Kathpressa že predala Svetemu sedežu. Vsebina poročila zaenkrat ni znana, za nadaljnjo komunikacijo glede tega vprašanja pa je odslej pristojen Vatikan.
Med soočanjemu s spolnimi zlorabami je v najštevilčnejši nemški škofiji prišlo do hude krize zaupanja. Papež je konec letošnjega maja zato v Kölnu odredil apostolsko vizitacijo, da bi dobil popolno sliko o dogajanju. Za vizitatorja je določil stockholmskega škofa kardinala Aboreliusa in rotterdamskega škofa van den Hendeja. Oba cerkvena dostojanstvenika sta se med enotedenskim bivanjem v Nemčiji med drugim pogovarjala tudi z nekdanjimi in sedanjimi člani nadškofijskega vodstva.
Vsebino pogovorov sta zapisala v poročilu, ki naj bi vsebovalo tudi morebitne odkrite napake v ravnanju pristojnih in predloge za ukrepanje v prihodnosti. Poročilo je namenjeno svetemu očetu, saj sta vizitatorja delovala v njegovi pristojnosti.
Nekdanja generalna vikarja kölnske nadškofije sta po predstavitvi uradnega poročila o zlorabah ponudila svoj odstop.
Frančišek se mora zdaj odločiti, kako in kdaj ukrepati. Konkretno gre za prihodnost hamburškega nadškofa, 55-letnega Stefana Heßeja, in kölnskega pomožnega škofa, 54-letnega Dominikusa Schwaderlappa. Oba nekdanja generalna vikarja v Kölnu sta po predstavitvi uradnega poročila o zlorabah ponudila svoj odstop. Obema namreč očitajo več primerov zlorabe položaja v obravnavi primerov spolnih zlorab. Kölnskega nadškofa, 64-letnega kardinala Rainerja Marie Woelkija, omenjeno poročilo ne bremeni.
Kritiki Woelkiju kljub temu očitajo sporno moralno ravnanje in zahtevajo njegov odstop. Ker ni javno oznanil ene prvih preiskav, mu očitajo, da je skušal zlorabe prikriti. Papež bo lahko odločil tudi o nadškofovi prihodnosti, saj sta apostolska vizitatorja sogovornikom postavila tudi vprašanje, koliko verniki v kölnski nadškofiji še zaupajo njenemu vodstvu.