Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Papeževa poslanica ob dnevu medicinskih sester

Za vas piše:
M. Š.
Objava: 13. 05. 2020 / 06:47
Oznake: Cerkev, Družba
Čas branja: 4 minute
Nazadnje Posodobljeno: 13.05.2020 / 06:57
Ustavi predvajanje Nalaganje

Papeževa poslanica ob dnevu medicinskih sester

Ob 200. obletnici rojstva Florence Nightingale, ustanoviteljice sodobne zdravstvene nege.

Foto: Vatican Media

Danes, 12. maja, obhajamo mednarodni dan medicinskih sester in bolničarjev. Papež Frančišek je ob tej priložnosti napisal posebno poslanico, ki so jo objavili tudi na Radiu Vatikan.

Dragi bratje in sestre!

Danes obhajamo mednarodni dan medicinskih sester, v okviru mednarodnega leta medicinskih sester, bolničarjev in babic, ki ga je razglasila Svetovna zdravstvena organizacija. Na ta dan se spominjamo tudi dvestoletnice rojstva Florence Nightingale, ki je ustanoviteljica sodobne zdravstvene nege.

V tem zgodovinskem trenutku, ki je zaznamovan z izrednimi zdravstvenimi razmerami po vsem svetu zaradi epidemije koronavirusa, smo znova odkrili, kako temeljnega pomena je lik medicinskih sester, bolničarjev, pa tudi babic. Vsak dan smo priče pogumu in požrtvovalnosti zdravstvenih delavcev, posebej medicinskih sester in bolničarjev, ki s strokovnostjo, odpovedjo, čutom odgovornosti in ljubezni do bližnjega pomagajo obolelim za virusom, tudi za ceno svojega zdravja. Dokaz za to je žal visoko število zdravstvenih delavcev, ki so umrli med zvestim izpolnjevanjem svojega služenja. Molim zanje – Gospod vsakega pozna po imenu – ter za vse žrtve te epidemije. Naj Vstali vsakomur podeli svetlobo raja, njihovim družinam pa tolažbo vere.

Medicinske sestre in bolničarji od nekdaj opravljajo ključno vlogo pri nudenju zdravstvene pomoči. Vsak dan v stiku z bolniki izkušajo travmo, ki jo povzroča trpljenje v življenju osebe. So moški in ženske, ki so se odločili, da bodo odgovorili »da« na posebno poklicanost: biti usmiljeni samarijani, ki poskrbijo za življenje in rane bližnjega. Varuhi in služabniki življenja, medtem ko nudijo potrebne terapije, vlivajo pogum, upanje in zaupanje.

Drage medicinske sestre in bolničarji, moralna odgovornost vodi vašo strokovnost, ki ni omejena na znanstveno-tehnično poznavanje, ampak jo nenehno razsvetljuje odnos z bolnikom, ki je človeški in ki počlovečuje. »Ko skrbite za ženske in moške, otroke in ostarele, v vsakem obdobju njihovega življenja, od rojstva do smrti, ste vključeni v nenehno poslušanje, ki je namenjeno razumevanju bolnikovih potreb v obdobju, ki ga preživlja. Pred edinstvenostjo vsakega položaja ni nikoli dovolj slediti samo protokolu, ampak se zahteva stalno – kar je naporno – prizadevanje za razločevanje in pozornost do posamezne osebe.«

Vi – mislim tudi na babice – ste blizu osebam v ključnih trenutkih njihovega življenja, rojstvo, smrt, bolezen in ozdravljenje, da bi jim pomagali premagati najbolj travmatične položaje. Včasih se znajdete poleg njih, ko umirajo, ter jim darujete podporo in tolažbo v zadnjih trenutkih. Zaradi te predanosti ste vi med »svetniki sosednjih vrat«. Ste podoba Cerkve, »poljske bolnišnice«, ki še naprej opravlja poslanstvo Jezusa Kristusa, ki se je trpečim osebam približal in jih ozdravil vsakovrstne bolezni ter se sklonil, da bi umil noge svojim učencem. Hvala za to vaše služenje človeštvu!

V mnogih državah je epidemija razkrila tudi mnoge pomanjkljivosti na področju zdravstvenega varstva. Zato se obračam na odgovorne v državah po vsem svetu, naj vlagajo v zdravje kot v primarno skupno dobro, okrepijo ustanove ter zaposlijo več medicinskih sester, da bi tako vsem zagotovili primerne zdravstvene storitve, v spoštovanju dostojanstva vsake osebe. Pomembno je dejansko priznati bistveno vlogo, ki jo ima ta poklic pri negi bolnikov, dejavnosti v izrednih razmerah na določenem področju, preprečevanju bolezni, pospeševanju zdravja, pomoči v okviru družine, skupnosti, šole.

Bolničarji, medicinske sestre in babice imajo pravico in si zaslužijo biti bolj cenjeni in vključeni v postopke, ki zadevajo zdravje oseb in skupnosti. Dokazano je, da vlaganje vanje izboljša rezultate na področju nudenja pomoči in splošnega zdravja. Zato je treba poskrbeti za razvoj njihovega strokovnega profila, zagotoviti primerna sredstva na znanstveni, človeški, psihološki in duhovni ravni za njihovo formacijo; prav tako je treba izboljšati delovne pogoje in jim zagotoviti pravice, da bi mogli opravljati svoje služenje v polnem dostojanstvu.

V tem smislu imajo združenja zdravstvenih delavcev pomembno vlogo; poleg tega, da nudijo celovito formacijo, spremljajo posamezne člane in jim dajejo čutiti, da so del enega telesa, da niso nikoli izgubljeni ali sami pred etičnimi, gospodarskimi in človeškimi izzivi, ki jih prinaša ta poklic.

Posebej babicam, ki skrbijo za nosečnice in pomagajo na svet njihovim otrokom, pravim: vaše delo je med najbolj plemenitimi, ki obstajajo, saj se neposredno posveča služenju življenju in materinstvu. V Svetem pismu sta imeni dveh junaških babic, Šifre in Pue, ovekovečeni na začetku Druge Mojzesove knjige (prim. 1,15-21). Tudi danes nebeški Oče gleda na vas s hvaležnostjo.

Dragi bolničarji, drage medicinske sestre in babice, naj ta obletnica v središče postavi dostojanstvo vašega dela, v blagor zdravja celotne družbe. Vam, vašim družinam in tistim, za katere skrbite, zagotavljam svojo molitev ter vam iz srca podeljujem apostolski blagoslov.

Rim, Sv. Janez v Lateranu, 12. maja 2020


Foto: splet / Wikipedia

Kupi v trgovini

Novo
Cerkveni dokumenti (Nova serija, 41) - Upanje ne osramoti
Cerkveni dokumenti
2,00€
Nalaganje
Nazaj na vrh