Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Papežev program v letu 2019

Za vas piše:
M. Š.
Objava: 04. 01. 2019 / 08:10
Oznake: Cerkev, Družba
Čas branja: 5 minut
Nazadnje Posodobljeno: 04.01.2019 / 08:42
Ustavi predvajanje Nalaganje
Papežev program v letu 2019

Papežev program v letu 2019

Frančiška bodo apostolska potovanja vodila v Panamo, Združene arabske emirate, Maroko, Bolgarijo in Makedonijo.

Papež Frančišek ima na svojem koledarju za letošnje leto potrjenih že vrsto potovanj in dogodkov. Apostolska potovanja ga bodo vodila v Panamo, Združene arabske emirate, Maroko, Bolgarijo in Makedonijo, med pomembnejšimi dogodki pa bosta februarsko srečanje o zaščiti mladoletnih v Cerkvi ter oktobrska sinoda za Amazonijo. Naslednji teden se bo papež Frančišek tradicionalno srečal s člani diplomatskega zbora, akreditiranega pri Svetem sedežu, kar je vsakokrat priložnost za močno sporočilo mednarodni skupnosti.

SDM v Panami

Prvo letošnje apostolsko potovanje je na programu od 23. do 28. januarja, ko se bo sveti oče v Panami udeležil 34. svetovnega dneva mladih na temo Glej, dekla sem Gospodova, zgodi se mi po tvoji besedi. Papež je v video poslanici, ki jo je objavil novembra lani v pripravi na srečanje, mlade povabil, naj izstopijo iz sebe in se odločijo za služenje.

Potovanje v Združene arabske emirate

3. februarja se bo papež Frančišek odpravil v Združene arabske emirate, kar bo prvi obisk Petrovega naslednika v tej državi. Geslo obiska, ki se bo zaključil 5. februarja, je Naredi me za posrednika svojega miru, v središču pa bo pomen medverskega dialoga in bratstva med verniki različnih religij. Oblasti Združenih arabskih emiratov so leto 2019 razglasile za »Leto strpnosti«, z namenom, da bi pospeševali kulturo, daleč od vsakršnega skrajništva. Logo potovanja prikazuje obris goloba z oljčno vejico; njegova krila so v narodnih barvah Združenih arabskih emiratov: rdeči, zeleni, beli in črni.

Svet kardinalov in reforma rimske kurije

Od 18. do 20. februarja bo v Vatikanu že 28. srečanje sveta kardinalov, v središču katerega bo pregled konstitucije Pastor Bonus o rimski kuriji. Decembra so papežu izročili nov predlog apostolske konstitucije z naslovom Praedicate evangelium (Oznanjujte evangelij), z namenom, da bi bil ta vodstveni organizem bolj usklajen s potrebami Cerkve v izhodu, ki je globoko misijonarska.

Srečanje o zaščiti mladoletnih

Februarja v Vatikanu organizirajo še eno pomembno srečanje o zaščiti mladoletnih. Med 21. in 24. februarjem se bodo v Rimu zbrali predsedniki škofovskih konferenc z vsega sveta in razpravljali o preprečevanju spolnih zlorab ter zlorab moči in vesti, o katerih je prejšnji mesec spregovoril tudi papež Frančišek v nagovoru rimski kuriji. Zagotovil je, da Cerkev ne bo skušala »pomesti pod preprogo« ali podcenjevati nobenega takega primera.

Obisk Maroka

30. in 31. marca se bo papež Frančišek odpravil v Maroko, dobrih 33 let po zgodovinskem obisku sv. Janeza Pavla II., ki se je 19. avgusta 1985 na stadionu v Casablanci srečal z 80.000 mladimi muslimani. Šlo je za prvi tovrstni dogodek v zgodovini dialoga med krščanstvom in islamom. Papež Janez Pavel II. je poudaril, da je dialog med tema verama potreben bolj kot kdajkoli prej. Pri tem je spomnil, da se ne sme pozabiti na pomembne razlike, pa tudi na mnoge stvari, ki so jima skupne.
»Kristjani in muslimani smo v splošnem drug drugega napačno razumeli, v preteklosti smo si včasih nasprotovali in se tudi izgubljali v polemikah in vojnah. Verjamem, da nas Bog danes vabi, da bi spremenili naše stare navade. Moramo spoštovati drug drugega, tudi zato, ker verjamemo v istega Boga in ker je Abraham za nas isti zgled vere.« Janez Pavel II. je govoril tudi o človekovih pravicah, ki so utemeljene v Bogu: to sta svoboda vesti in veroizpovedi. Prav tako je poudaril spoštovanje do vsakega človeka, moškega in ženske, ter pozval k miru in pravičnosti.

Obisk Bolgarije in Makedonije

Med 5. in 7. majem bo papež v Bolgariji in Makedoniji. V Bolgariji bo obiskal mesti Sofija in Rakovski, srečanja pa bodo v znamenju gesla Pacem in terris (Mir na zemlji), v spomin na istoimensko okrožnico sv. Janeza XXIII., ki je bil prvi apostolski vizitator in delegat v Bolgariji. Logo apostolskega potovanja v Bolgarijo predstavlja rumeni roki, ki držita zemljo, na kateri je upodobljena bolgarska zastava. Del področja, kjer se na zemljevidu nahaja Bolgarija, je osvetljen. Nad zemljo je rumen polkrožen zapis gesla v bolgarščini in latinščini. Bolgarijo je leta 2002 obiskal papež Janez Pavel II.
V Makedoniji bo sveti oče obiskal Skopje, rojstni kraj sv. Terezije iz Kalkute. Geslo drugega dela tokratnega apostolskega obiska je vzeto iz Lukovega evangelija: Ne boj se, mala čreda (Lk 12,32). Katoličani v obeh državah namreč predstavljajo manjšino med pravoslavnimi kristjani, zato bo namen obiska tudi dialog s pravoslavnim svetom. Logo potovanja predstavlja belo podobo papeža Frančiška, ki blagoslavlja, v ozadju pa je obris zemljevida Makedonije, ki je v barvah narodne zastave. Tri valovite modre črte na beli podlagi spodnjega dela loga predstavljajo sari Matere Terezije, ki se je rodila v Skopju.

Papež želi obiskati Japonsko

Papež Frančišek je lani izrazil tudi željo, da bi v letošnjem letu obiskal Japonsko. »Upam, da bo to mogoče,« je dejal delegaciji japonskega združenja »Tensho Kenoh Shisetsu Kenshoukai«, ki jo je sprejel v avdienco 12. septembra lani. Zbrane je spomnil, da so »pred več kot 400 leti, leta 1585, štirje japonski mladeniči prišli skupaj z nekaterimi jezuitskimi misijonarji obiskat tedanjega papeža Gregorja XIII. To je bilo posebno potovanje, saj je bilo prvič, da je skupina predstavnikov vaše velike dežele prišla v Evropo. Štirje mladeniči so bili čudovito sprejeti, ne samo pri papežu, ampak tudi v vseh mestih in na vseh dvorih, ki so jih obiskali … Evropejci so srečali Japonce in Japonci so srečali Evropo in srce Katoliške cerkve. Šlo je za zgodovinsko srečanje med dvema velikima kulturama in duhovnima izročiloma, o katerem je prav, da se ohrani spomin, kakor to počne vaše združenje.«

Sinoda za Amazonijo

Med pomembnimi srečanji v letu 2019 bo tudi posebno zasedanje škofovske sinode za področje Panamazonije v mesecu oktobru. Vanj je vključeno sedem škofovskih konferenc in devet držav amazonskega področja. Papež želi, da bi obravnavali temo Amazonija, nove poti za Cerkev in za celostno ekologijo. Kot je ob predstavitvi pripravljalnega dokumenta dejal kardinal Baldisseri, bodo v središču pozornosti staroselska ljudstva, naravovarstvo in skrb za stvarstvo, obravnavali pa bodo tudi predloge novih pastoralnih poti za Cerkev na tem področju.

Vir: Radio Vatikan
Foto: Vatican Media

Kupi v trgovini

Evangeliji
Sveto pismo
4,80€
Nalaganje
Nazaj na vrh