Papežev posebni odposlanec že na mirovni misiji v Kijevu
Papežev posebni odposlanec že na mirovni misiji v Kijevu
Papež Frančišek je nadškofu Bologne in predsedniku Italijanske škofovske konference zaupal nalogo, naj »poglobljeno prisluhne ukrajinskim oblastem o možnih načinih za dosego pravičnega miru«. Namen njegove misije je torej »ublažitev napetosti v sporu v Ukrajini«, kardinal pa bo v tamkajšnji prestolnici ostal do jutri, torka, 6. junija, poroča spletni portal Vatican News.
Glavni namen pobude je poglobljeno prisluhniti ukrajinskim oblastem o možnih načinih za dosego pravičnega miru in podpreti dejanja človečnosti, ki bodo pripomogla k zmanjšanju napetosti.
Kot je še poudarjeno v sporočilu Svetega sedeža, »gre za pobudo, katere glavni namen je poglobljeno prisluhniti ukrajinskim oblastem o možnih načinih za dosego pravičnega miru in podpreti dejanja človečnosti, ki bodo pripomogla k zmanjšanju napetosti«.
Vest o Zuppijevem imenovanju je konec maja objavil vatikanski tiskovni urad, pred tem pa je papež tudi sam govoril o mirovni »misiji« za to trpinčeno vzhodnoevropsko državo. Vatikanski državni tajnik kardinal Pietro Parolin je pojasnil, da ne gre za misijo, katere neposredni cilj je »posredovanje«, ampak je njen cilj »predvsem prizadevanje za vzdušje, za okolje, ki lahko vodi na pot miru«. Kardinal Parolin je dodal, da bosta »sogovornika zaenkrat Moskva in Kijev, pozneje pa bomo videli«, in poudaril, da v tem dialogu »ne želimo nikogar izključiti«.
Ali in kdaj bo kardinal Zuppi odpotoval tudi v Moskvo, zaenkrat še ni znano.
Nazadnje je tudi sam Zuppi na sklepni tiskovni konferenci Stalnega sveta Italijanske škofovske konference ponovil cilj svoje misije in poudaril, da je papež v poldrugo leto trajajoči spor v Ukrajini vpleten »do roba solz«.
Ali in kdaj bo kardinal Zuppi odpotoval tudi v Moskvo, zaenkrat še ni znano. 67-letni cerkveni dostojanstvenik je tesno povezan s Skupnostjo sv. Egidija, ki je že večkrat prevzela občutljivo vlogo posrednika v imenu Vatikana v mednarodnih sporih.