Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

»Papeža pričakujejo vsi, ne samo katoličani«

Za vas piše:
M. Š.
Objava: 28. 08. 2019 / 08:16
Oznake: Cerkev, Družba
Čas branja: 4 minute
Nazadnje Posodobljeno: 28.08.2019 / 08:35
Ustavi predvajanje Nalaganje

»Papeža pričakujejo vsi, ne samo katoličani«

Malgaški nuncij o velikem pričakovanju, ki vlada v državi pred papeževim obiskom.

Papež Frančišek bo prihodnji teden obiskal Mozambik, Madagaskar in Mavricij. Nadškof Paolo Gualtieri, nuncij na Madagaskarju, je v pogovoru za medije spregovoril o velikem pričakovanju, ki vlada v državi, ter povedal več o dejavnosti Cerkve, posebej o vasi Akamasoa, ki po njegovem mnenju predstavlja pravi biser dejavne ljubezni.

Večino prebivalstva predstavljajo mladi

Nadškof Gualtieri je povedal, da geslo, ki ga je predlagala Škofovska konferenca Madagaskarja, Papež Frančišek 'Sejalec miru in upanja', povzema cerkveno, politično in družbeno stvarnost tega velikega otoka. Madagaskar je država, ki ima velike možnosti in kjer večino prebivalstva predstavljajo mladi. Od 24 milijonov Malgašev jih je 53 % mlajših od 20 let.

Bdenje z mladimi in spodbude

Sveti oče bo 7. septembra zvečer vodil bdenje z mladimi in gotovo bo vse povabil, naj gredo naprej, naj ne obupajo, naj hodijo po svoji poti; naj se ne ustavijo, ampak gledajo v prihodnost, naj ne obsedijo na kavču, kakor rad reče papež Frančišek; naj se ne bojijo, ampak si prizadevajo in znova odkrijejo svoje dostojanstvo ter postanejo protagonisti sprememb v malgaški družbi, je prepričan tamkajšnji nuncij. Pomembno je, da dajo svoj prispevek in se borijo proti revščini (Madagaskar je namreč ena izmed desetih najbolj revnih držav na svetu), korupciji in kriminalu; naj bodo graditelji miru – tistega miru, do katerega pride z zavzetostjo in ki preoblikuje.

Vsi Malgaši čutijo blizu papeža Frančiška

Nadškof Gualtieri je nato povedal, kako se prebivalci pripravljajo na obisk svetega očeta. Po njegovih besedah se malgaško ljudstvo čuti posebej blizu papežu Frančišku, tudi nekatoličani, zaradi njegove bližine revnim, ki jo vedno znova izraža tako v svojem nauku kot tudi z načinom življenja. Ko je kot nuncij predsedniku države izročil poverilna pisma, mu je predsednik dejal, da ga sprejema z velikim veseljem, saj sprejema veleposlanika svetega očeta Frančiška.

V vsej državi vlada veliko pričakovanje

V vsej državi vlada veliko pričakovanje. Ljudje nuncija povsod sprašujejo o uspehu priprav, o delu na kraju, kjer bo papež maševal. Na koncu vsake maše verniki v vseh župnijah 22 škofij, tudi v najbolj oddaljenih, molijo molitev v pripravi na obisk. Škofje so zelo vztrajali pri tem, da bi bil obisk svetega očeta duhovni dogodek, poleg tega pa po škofijah izvajajo tudi kateheze, ki govorijo o Jezusu Kristusu in Cerkvi. Nadškof Gualtieri rad poudari, da svetega očeta pričakujejo vsi, ne samo katoličani: tudi druge krščanske skupnosti (anglikanci, evangeličani in kalvinisti), pa tudi muslimani. Kot je pojasnil, so odgovorni Ekumenskega sveta Cerkva prišli na nunciaturo in izrazili željo, da bi pozdravili svetega očeta, »saj ni le papež katoličanov, ampak naš papež,« prav tako tudi vodje muslimanskih skupnosti. Veliko muslimanov tudi pomaga pri pripravah, kar je resnično spodbudno.

Celo predsednik osebno bdi nad pripravami

Po besedah malgaškega nuncija celo predsednik republike osebno bdi nad pripravami na obisk, pogosto se odpravi na prizorišče, kjer bo papež vodil bdenje z mladimi in naslednji dan obhajal sveto mašo. Med plenarnim zasedanjem škofovske konference maja letos je želel ta kraj obiskati skupaj z vsemi škofi, saj je pričakovanje vseh Malgašev res zelo veliko.

Cerkev na Madagaskarju

Nadškof je še pojasnil, da Katoliška cerkev v državi uživa veliko spoštovanje, ugled in moralno avtoriteto, ne le s strani katoličanov, ampak vseh državljanov. Razlog za to je tudi dejstvo, da je Cerkev na Madagaskarju zelo dejavna na socialnem področju, posebej pri vzgoji, zdravstvu in človekoljubni dejavnosti. Škofje, duhovniki, redovniki in redovnice pogosto opravljajo svoje poslanstvo v zelo revnih okoljih: na mnogih področjih ljudje živijo pod pragom revščine, stopnja nepismenosti je zelo visoka (40% odraslih), soočajo se s pomanjkanjem pitne vode, z neprevoznimi cestami, posebej v deževnem obdobju, ko edino povezavo s svetom predstavlja škofijski ali državni radio.

Obisk v Akamasoi

Ob koncu pogovora je nuncij na Madagaskarju povedal nekaj več o obisku papeža Frančiška v Akamasoi ter o molitvi za delavce: »Akamasoo, kar pomeni vas prijateljstva, vodi lazarist Pedro Opeka, sprejme pa približno 23.000 družin in 8.000 revnih otrok. Vas ima šole, dispanzerje in nudi delo: v kamnolomu, gradnjo iz opeke, tesarstvo, kmetijstvo, umetnost in obrt. Šolo obiskuje 14.000 otrok.«

Vas je bila zgrajena leta 1989 kot pomoč revnim prebivalcem Antananariva, ki so živeli na smetišču in na cestah prestolnice. Pedro Opeka vedno znova ponavlja, da je človekovo dostojanstvo tesno povezano s tremi stvarmi: s streho nad glavo, z delom ter vzgojo, ki temelji na molitvi in disciplini.

Akamasoa po nuncijevih besedah predstavlja pravi in resnični biser dejavne ljubezni Cerkve na Madagaskarju. Pedro Opeka mora vsak teden priskrbeti več ton riža, da nasiti ljudi, ki jih sprejme v Akamasoi. Vsako leto nekaj mesecev posveti potovanju v Evropo in Latinsko Ameriko, posebej v Argentino, kjer zbira sredstva v ta namen.

Vir: Radio Vatikan
Foto: Vatican Media

Kupi v trgovini

Novo
Izpostavljeno
Dve zgodbi enega zakona
Pričevanja
24,90€
Nalaganje
Nazaj na vrh